Najdi forum

dlesen in brazgotina

Dan, imela bi vprašanje.
Pred cca pol leta so mi pulili zgornji del zob v celoti. Narejeno imam totalno protezo. Nato me je na enem delu korenine, ki naj bi bila zruvana, začelo boleti, bila je rdeča oteklina. Opominjala sem nekaj mesecev na to, vendar je moralo priti do točke, ko je začel gnoj odtekati, tako me je nadomestna zobozdravnica poslala na dežurno Stomatološko. Tu mi je zdravnik prerezal nekje nad dlesnijo (že malo proti licu), vstavil trak, ni bilo šivano. Čez dva dni sem odšla menjati trak. Vendar ga potem ni bilo potrebno menjati, ker naj bi gnoj odtekel v celoti.
Čez nekaj tednov mi je kirurg odstranil zaostalo korenino, rana se je lepo zacelila.

Vprašanje ali problem pa je, ker se mi je na delu, ko je bilo prvotno samo prerezano, da je odtekel gnoj, napravila kot neka trda bulica, kot je pri zakrknjeni brazgotini na otip čutiti tako bolj ven (ne znam povedati), me pa na otip boli. Tam, kjer je bila korenina, je sedaj lepa dlesen po odstranitvi šivov, tam kjer je bilo rezano brez šivanja, pa je ta bulica, boleča na otip. Protezo mi bodo morali malo podložiti, saj sedaj nimam več otečenosti dlesni.

Pri ostalih brazgotinah na koži obstajajo kreme, kjer ta “zakrnknjenost” izveni z mazanjem in masažo in se izravna.
Ker gre za dlesen, ali se bo to stanje uredilo, ali naj s čim masiram? Ali bo potem bolje, ko bo proteza malo bolj stabilna, čeprav me sedaj nič ne moti, le če se s prstom dotaknem bulice, me boli.
Kirurg ni nič opazil, da bi bilo kaj narobe, razen, če je bolj gledal rano po odstranitvi zaostale korenine.
Če morda v določenem času ne bo izvenelo vse skupaj, po kolikem času naj oddidem nazaj k kirurgu?

Prosim za nasvet. Hvala.

Pozdravljeni. Povsem možno je, da gre samo za brazgotino, ki je ostala po rezanju dlesni. Masaža lahko pomaga pri celjenju, ampak če vas zatrdlina boli, potem pač ni potrebno masirati. V šestih mesecih naj bi se stanje umirilo in brazgotina ne bi smela več boleti. Če temu ni tako, se lahko greste spet pokazat kirurgu. Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Vseeno s čim. Zdaj je brazgotinjenje ravno najbolj izraženo in mirno lahko počakate še dva meseca. Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si
nova
Uredništvo priporoča

dodatek k prejšnjemu:

Hvala za odgovor. Meni se že “meša” od teh zobozdravstvenih bolečin in travm, ki sem jih dala in jih še dajem skozi.
Dobila sem še spodnjo delno protetiko, ki me je po delfoltu ožulila tako, da je pač ne morem več nositi. Poleg tega, da so mi vse nekam veliko naredili. V ponedeljek naj bi šla šele to brusiti, ali pač kar naj bi delali. Naveličana in utrujena sem, ker še po ruvanju nimam miru. In so večje težave kot prej.
Kar pa me mori dodatno je, da me je začenjalo boleti dodatno tudi na delu, kjer je bila ruvana zaostala korenina. Tudi zato sem dala delno protetiko ven. Dokler ne pridem do olepšavanja spodnjega dela. A danes imam tako otečeno, rdeče na zgornjem delu, kjer je bila ruvana zaostala korenina zgoraj, da zgornje protetike sploh ne morem imeti. Kljuva in boli.
Kdo mi sedaj lahko pomaga – kirurg, zobar, kdo, ker imam res poln kufer, če sem že za zaostalo korenino (ko nisem vedela, da je), 4 mesece tožila zaradi bolečin, otekline, dokler ni gnoj svoje storil.
Hvala.

p.s. da dodam, čeprav se mi res ne da več, mi je prejle za nameček ponovno šprical gnoj, ko sem potipala belo pikico. S tem bivšim zobom, trojko zgoraj, sem že prejšnjo zobarco opominjala, da kljuva pod takratno protetiko (ko se je delal porcelan) in je bilo slišati le, da je vse lepo. Dokler že takrat nisem zatekla in je nekaj zmutila. Torej se s t.i. trojko zgoraj ukvarjam bolečinsko že 11 let. Pa še po ruvanju sedaj nimam miru. Da ne govorim, koliko glavobolov in še česa je bilo na ta račun. Sedaj vsaj glavobolov ni več, pa pač šprica ven gnoj. Fajn.
Torej, to kar sem spraševala, ni bil zgolj rez z bolečinami očitno. Čudno mi je bilo tudi to, da kirurg ni naročil nove slike po ruvanju zaostale korenine. Praksa? Ker sem spraševala, če ne bo nič slike. In so mi šive pobirale ven njegove »vajenke« ala sestre. Kirurg je dokaj priznan z zasoljenimi cenami, čeprav je bila storitev koncesijska, zato pač ne bom o tem, ker bom verjetno morala ponovno do njega.
Ne gre za to, da me skrbi še, ker je vplačan dopust in da tega ne bom dobila povrnjenega glede vplačila, ampak, da se bom še tam jajarila, ko bo šlo kaj narobe. Ker odpovem lahko vplačilo le na podlagi novih zdravstvenih dejstev, ne starih.
A mora iti pri človeku res zelo hudo narobe, da se kdo zbudi? Pri zobozdravstvenih storitvah je večkrat kaj slišati. Ker ljudje ne jamramo zaradi lepšega, ko nas v tem predelu kaj boli. Povem zato, ker ta forum bere marsikdo. In če boste to seveda objavili, ker prejšnjega vprašanja glede mazil niste.

Pozdravljeni. Z veseljem objavim vaša vprašanja in komentarje, ki jih je toliko, da zakrivajo prava vprašanja. Tako sploh ni jasno, na kaj, če sploh, želite odgovore. In kot ste napisali, morali boste obiskati zobozdravnika. Starega ali novega, ta pa bo ocenil, če potrebujete še kirurško zdravljenje. Takšna je pravilna pot. Verjetno je pa obema jasno, da vaših težav ni mogoče rešiti s korespondenco na forumu. Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Dan, bom še tokrat vprašala in se potem odločila, ali grem še do drugega kirurga.
Po tej zadnji oteklini in špricanju gnoja teden dni nazaj, sem odšla nato do svojega zobozdravnika v ponedeljek. Pogledal je in otipal, rekel, da ima še prisoten gnoj in da naj grem nazaj h kirurgu. Oteklina je bila pod rezom iz Stomatološke, gnoj je šprical iz luknjice, kjer je bil narejen šiv po ruvanju zaostale korenine (bolj spodaj desno). Ko sem prišla do kirurga v torek, naslednji dan, je ta rekel, da je vse ok in da terapija ni potrebna.
No, včeraj sem spet opazila, da mi iz te luknjice šiva priteka gnoj, na otip je tudi rahlo boleče. Ko sem včeraj še zadnjič pritisnila, da bi šel gnoj ven, je ven odletela bela pikica (trda, kot miniaturen košček). Tudi danes je še rahlo boleče na otip, prav tako je šlo danes iz te luknjice ven nekaj gnoja.
Antibiotika po ruvanju zaostale korenine nisem dobila.
Moje mnenje je, da tako stanje vseeno ni ok. Ker sem imela več apikotomij (vem, da to ni isto) na različnih mestih, so se mi stanja vedno lepo celila in zacelila, tudi okrog šivov ter nikdar nisem imela nobene težave, dobila sem vedno antibiotik.
Če bi bilo res vse ok, verjetno se mi to stanje ne bi malo umirilo, potem pa spet poganjalo do težav? Če se morda kakšna rana težje celi, mene moti tista luknjica, pritekanje tekočine, rahle bolečine na otip in ko je stvar v akciji, je tudi bolj rdeče.
Še tokrat prosim za odgovor.
Hvala in lep dan.

Pozdravljeni. Tudi meni se ne zdi OK. Kot sem že povedal, ni mogoče podati rešitve s korespondenco preko interneta. Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Mi lahko vi pomagate, lahko pridem k vam v ponedeljek na pregled? Saj bi poklicala, vendar imate urnik med tednom, danes je pa sobota. Zato pač tu sprašujem.
Ker res ne vem več, kam naj se obrnem.
Hvala.

Pozdravljeni. Vedno se lahko pride na pregled. Ampak bo le treba poklicati. Na spletni strani je številka telefona in urnik naročanja. V ponedeljek gotovo ne bo šlo, kdaj točno, pa bo povedala tajnica, ki sprejema klice in je med drugim zadolžena za naročanje pacientov. LP, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Hvala za ponujeno pomoč.

Odšla sem včeraj na dežurno zobno, ker sem dobila še vročino, predpisala mi je antibiotik z diagnozo periapikalni absces s fistulo. Napotila me je nazaj do kirurga. Kirurg danes ponovno ni videl nič, je rekel, da je to stanje normalno, saj da je komaj po operaciji, na vprašanje, koliko časa je normalno, da odteka gnoj, ki ga on pač ni videl, je rekel, da tja do tri mesece in da antibiotik sploh ne rabim jemati, da vročina sigurno ni zaradi tega stanja, ampak, da dobro pa izgledam. Za boljše počutje in izgled pa tudi kakšen analgetik menda pomaga.
Izpadlo je tako, kot da prihajam zaradi lepšega glede njegovega odziva (drugega niti ne bom povedala). Sem na odziv ostala zaprepadena, da pravzaprav nisem niti besed našla kaj dosti. In ko sem šla skozi vrata, sem se skoraj zjokala, pa se nisem, ker bi si tako lahko pokvarila izgled, saj se morala priti še do doma.
Ker se nisem sprijaznila z odzivi, sem se spomnila na kirurga, pri katerem sem že opravljala apikotomijo. Prosila sem za pregled, ker se nisem strinjala, če težave pač trajajo. Ker gnoj je že pozitiven, ko si utre pot ven zato, da ga potem nekdo odstrani oz. v sklopu tega opravi zdravljenje, da pa ostane kot samemu sebi namen, pa ni pozitiven. Če bi že verjela, da je tako stanje normalno.
No, ta drugi kirurg, pri katerem sem bila nato po mojem kirurgu danes, me je najprej vprašal, če imam antibiotik, na pregled, otipanje mi je dal kontrolo čez teden dni, da vidi, kako bo odreagirala situacija glede antibiotika in če ne bo dobro, bo potem odprl, čistil ali še nekaj odstranil (ne vem točno, ker sem imela polno glavo), tudi otipal je točno tam, kjer čutim bolečine. Dg mi je dal periatitis maxilla let.sin.sey(g) – ne vem, če je prav od let. do sey ali q na koncu in dodatno dg radices selictae susp. ali nekaj takega, ker je na roke napisal obvestilo. Gre pa za isti predel, kjer naj bi imela ruvano to zaostalo korenino.
Saj sama bi tudi želela, da če je težava, da pridem nekam, se vsedem, čirulečarule, pa je ni več. Ne da potem nekdo nervozno reagira in te odpravlja, ker težava obstaja in ker prideš nekam samo zato, ker se nimaš kam drugam dati na lepe sončne dneve. In so prva izbira oralne destinacije.

Ob vsem tem nisem vprašala, kaj sedaj imam, razen to, da vem, da je vneto. Mi lahko vi na napisane dg poveste – hvala.

Mi bo sedaj ta drugi kirurg pomagal in tudi zelo verjamem, da uspešno. Glede na vaše odzive, skoraj verjamem, da bi mi tudi vi.

Pozdravljeni. Veseli me, da ste s prvim kirurgom našli skupni jezik in da vam bo pomagal. Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

New Report

Close