Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Maksilofacialna in oralna kirurgija Smrdeč zadah po puljenju modrostnega zoba

Smrdeč zadah po puljenju modrostnega zoba

Pozdravljeni,
Pred 10 dnevi so mi izpulili modrostni zob levo spodaj. V rani se mi je naredil strdek. Strdek opažam v rani še danes. Moja težava je, da imam v ustih grozno slab okus, grozen zadah, če se s prstom “počoham” po delu nad izpuljenjim zobom, mi prst grozno smrdi. Tudi slina je groznega okusa, ko jo požrem, imam občutek, da je iz rane. Zanima me, če je to normalno, zaradi strdka v rani ali moram ponovno obiskati zobozdravnika? Rana me sicer boli, ampak ni tako hudo. Zdržim brez tablete, bolečina je bolj ostra če se dotaknem predela, kjer je rana.

Prav moteč mi je vonj in okus v ustih. Lahko zadah in vonj kako odpravim ali je to normalno in moram počakati, da pač zaceli? Kakšen žajblev čaj, gengigel?

Hvala za odgovore

Pozdravljeni. Če rana po izdrtju zoba ni zašita, lahko strdek ali del strdka izpade. Če pride do razgaljenja kosti čeljustnice, potem pacienti občutijo tudi bolečino, hkrati je pa možno, da v rani ostajajo koščki hrane, ki razpadajo, kar spremlja občutek neprijetnega vonja in okusa. Podobno se zgodi, če kakšen šiv pri zašiti rani popusti ali izpade. Da krvni strdek ne bi izpadel iz rane, svetujemo, da pacienti ne izpirajo ust prva dva dneva po posegu, če s šivi ni bilo mogoče rane zapreti. Kasneje je smiselno izpirati usta s kamilicami ali žajbljem, nikakor pa ne z ustnimi vodicami, dokler rana ni popolnoma zaceljena. Samo neprijeten zadah ali okus nista problematična in mineta, ko se rana zaceli, kar traja okrog 6 do 8 tednov, če rana ni bila tesno zašita. K zobozdravniku je potrebno iti na pregled, če se pojavijo težave z odpiranjem ust, oteklina, kljuvajoča bolečina, širjenje otekline na vrat, pordelost kože, povišana temperatura nad 38,5 stopinj Celzija, občutek iztekanja gnoja iz rane.
Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Pozdravljeni,

kako naj vem, če je strdek delno “izpadel”? Strdek je v rani 100%, ker ga vidim. Obstaja možnost, da je zagnojen pa zato tako smrdi iz njega? meni je sicer logično, da smrdi, vseeno je to strjena kri.. v ustih se poleg procesa celjenja, nabira še hrana in pijača. Za ustno higieno skrbim redno, le okrog rane ne dregam. Res je, da sem par dni nazaj uporabila ustno vodo-Listerine. Od takrat tu pa tam izpljunem kri. moja napaka. Uporabo ustne vodice sem prekinila in začela izpirat z žajbljem. Sicer iz luknje ne vidim, da bi mi kri tekla. V ustih imam včasih občutek, kot da se mi iz rane izcedi (začutim čuden okus, ko požrem – toplo grenak okus), če pa izpljunem, ko čutim, da se mi cedi, pa je tu pa tam kri-ne vedno. Od puljenja je že 10 dni. BOlečina je še prisotna, vendar ne toliko, da bi vzela tableto, čeprav jo potem res vzamem, preventivno. Tudi časovno se mi zdi še normalno da je prisotna rahla bolečina. Otekline in vročine nimam. Le v predelu ušesa čutim rahlo bolečino.

Ne vem, če je potrebno zaradi tega k zobozdravniku? tudi če ranica še ni zaceljena, mi verjetno ne bo naredil nič, ker bi to moglo samo od sebe zaceliti.

nova
Uredništvo priporoča

Ni treba k zobozdravniku. Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Pozdavljeni,

da ne odpiram nove teme – 18.4. sem bila na odstranitvi še zadnje neizrasle osmice levo zgoraj. Prve 3 dni ni bilo nobenih težav, bila je sicer prisotna bolečina in oteklina. 4. dan je leva polovica obraza drastično zatekla, pojavile so se precej močnejše bolečine, imela sem občutek iztekanja gnoja iz rane. 25.4. sem bila na odstranitvi šivov, rana se lepo celi in ni opaziti nič posebnega. Že en dan prej mi je močno zatekla bezgavka na vratu na isti strani. Ker nisem mogla široko odpreti ust, so mi svetovali, naj forsirano odpiram usta. Sedaj usta lahko že precej bolj odprem, ampak so pri tem prisotne bolečine. Prav tako imam še vedno zelo otečeno bezgavko. Prosim za vaš nasvet, ali naj ponovno obiščem Stomatološko kliniko/zobozdravnika ali naj grem do svojega zdravnika (glede vnete bezgavke?) ali naj počakam do prihodnjega tedna?

Vnaprej hvala za vaš odgovor in lep pozdrav!

Bezgavka običajno ostane otekla dva do tri tedne in če niste več otekli, če je rana zaceljena in se odpiranje ust popravlja, potem ni potrebno skrbeti. Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Pozdravljeni.

Pred dvemi dnevi so mi izpulili spodnjo osmico. Zanima me ali je normalno, da imam na mestu izpuljenega zoba belo snov. otečena sem bila prvi in drugi dan, bolečina ni bila huda. Tretji dan je še bolečina in pa oteklina tudi manjša. Vendar me moti zadah in ne vem kaj je ta bela snov, da ni slučajno gnoj.

lp

Pozdravljeni. Rana se celi preko fibrinskih belih oblog. Gnoj je bolj ali manj tekoč, te obloge pa so prilepljene na podlago. Že velikokrat je bilo napisano, da je treba k zdravniku, če se ust ne more odpreti za več kot 1 cm, če je telesna temperatura povišana preko 38.5 st C, če se oteklina širi na vrat in je koža vratu pordela, če so prisotne težave z dihanjem ali požiranjem. Če je pacient operiran in ima rano zašito, je jasno, da vsaj teden dni stanje ne more biti enako kot prej. Če rana ni zašita, pa traja okrog dva meseca do popolne zacelitve. Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si
Objava čaka odobritev
Objava čaka odobritev

New Report

Close