Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Maksilofacialna in oralna kirurgija Poskodba zivca z injekcijo

Poskodba zivca z injekcijo

Pozdravljeni.
Ne vem na koga naj se obrnem saj sem cisto obupan in na koncu z zivci.
V petek sem odsel k zobozdravnici zaradi bolecine v sedmici spodaj levo. Ko mi je zapicila iglo v mandibularni predel, sem v konici jezika zacutil nenormalno mocno pekoco bolecino v obliki elektricnega soka.
Vbrizgan mi je bil Scandonest.
Po kaksnih 7 urah je omrtvicenost minila toda jezik je vse bolj pekoc in obcutek je nenormalen, kot da bi mi skozi jezik nekdo spuscal elektriko.
Po prebiranju tujih medicinskih clankov kamor pisejo ljudje z enakim izkusnjam sem skoraj 100% da gre za t.i. lingual nerve damage. Zobozdravnica mi je (bodisi nenamerno bodisi z skabo tehniko ali predebelo iglo poskodovala zivec).

Stanje naj bi bilo dolgotrajno, v nekaterih primerih pa celo trajno.

Kaj mi je storiti in kam naj se obrnem? So tovrstne poskodbe v stomatologiji pogoste?

Lepo vas prosim za cimprejsen odgovor.
Hvala in lp

Rok

Pozdravljeni.Prav imate, pri vas je prišlo do poškodbe lingvalnega (jezičnega) živca ob injiciranju anestetika. Gre za zelo redko, vendar možno komplikacijo pri dajanju anestezije v predelu spodnje čeljusti in do poškodbe živca lahko pride neodvisno od tehnike injiciranja. Predvideva se, da bo vsak zobozdravnik doživel kaj takega enkrat ali dvakrat v svoji karieri. Nekateri pacienti občutijo električni šok ob injiciranju, vendar se težave z živcem ne pojavijo pri vseh, ki kaj takega doživijo. Velja tudi obratno, namreč skoraj polovica pacientov,ki ima težave po injiciranju, ni čutila nelagodja ob injiciranju. Mehanizem poškodbe ni tako jasen. LAhko gre za mehansko direktno poškodbo živca, ki je anatomsko blizu mesta injiciranja, lahko gre za tvorbo hematoma v samem živcu med njegovimi vlakni, lahko pa tudi, da gre za kemično poškodbo in v tem smislu je Scandonest še najbolj varen med anestetiki v ustni votlini. Živec za jezik je zaradi svoje anatomske lege največkrat prizadet. Na srečo pa so trajne poškodbe živca zalo redke in v treh do štirih mesecih se stanje normalizira pri 90% bolnikov, največkrat pa v nekaj tednih. Če bodo torej neprijetne senzacije trajaleveč kot štiri mesece, potem ste lahko med tistimi nesrečniki, ki lahko imajo trajne posledice. Kadar ni nekega zunanjega vzroka za težave (hematom, okužba, rana…), potem ni na voljo kakšno posebno zdravljenje, ampak je potrebno počakati, da težave minejo. Če pa težave ostanejo trajne, je potrebno spremljanje pri nevrologu, ki včasih predpiše zdravila, odvisno od vrste težav.

Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

Zanima me le se to ce zdaj sploh smem k zobarju popravit isti zob saj bi to pomenilo ponovno injekcijo v to regijo?
Ali pa je mozno anestezijo dat bolj lokalno da bi se izognilo ze prizadetemu zivcu?
Zob me namrec izjemno boli zato bom slej ko prej spet moral k zobozdravniku.

Hvala in lp

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni. Anestezijo je možno dati tudi lokalno in pa ob zobni ligament. Trajanje anestezije je v tem primeru krajše, ampak, če se bojite ponovnih zapletov, je to za vas in za vašega zobozdravnika rešitev. Lep pozdrav, David Dovšak

Lepo pozdravljeni!

V sredo 10.10.2018 okrog 14.00 sem si s paličnim mešalnikom porezal palec na levi roki, dve manjši rani s šestimi šivi imam na vrhu prsta. Okrog 17. ure sem bil na šivanju v UKC LJ.
Po petih dneh se rana odlično celi, vendar pa imam na trenutke mravljinčast in omrtvičen prst. Ob določenih gibih čutim pekoče mravljinčaste bolečine, vendar ne blizu ran temveč nižje v prstu, kar je zelo moteče, saj za opravljanje svojega poklica nujno potrebujem prste.
Preden so mi šivali prst teh bolečin nisem čutil, zato sklepam, da so te bolečine in mravljinčavost posledica anestezije (najprej sem dobil normalno dozo anestetika Oberstov blok, ki pa ni bil dovolj, zato so mi vbrizgali še en odmerek, ki je prijel).

Zanima me, ali je možno, da je to posledica anestezije, je to pogosto in koliko časa traja, da bolečina izzveni, če sploh? Je možno s čim pospešiti odpravo neželenega občutka?

Najlepša hvala in lep pozdrav!

Pozdravljeni. Najverjetneje je bil ob poškodbi poškodovan tudi živec, ki oživčuje palec (živec, ki omogoči, da na palcu čutite dotik, pritisk, bolečino…).
Ni verjetno, da bi imeli opisane senzacije zaradi Oberstovega bloka, razen, če je bil anestetik vbrizgan direktno v živec, kar je malo verjetno.
Kadar je živec poškodovan čisto na konici, ga niti ni možno šivati in stanje se bo popravilo, kolikor se bo. Celjenje traja leto dni in potem bo stanje bolj ali manj dokončno. V tem času lahko čutite mravljinčenje, ob pritisku včasih bolečino, sploh, če se na poškodovanem živcu pojavijo izrastki. Če je stanje za vas zelo moteče, potem obiščite kirurga (ortopeda, plastičnega kirurga ali travmatologa. Maksilofacialni kirurg ni ravna prava izbira).
Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

New Report

Close