Najdi forum

modrostni zobje

Pozdravljeni!

Zobozdravnica mi predlaga puljenje vsaj spodnjih modrostnih zob, ker naj ne bi imeli dovolj prostora, da bi izrastli do konca. Oba zoba sta delno že zunaj, z njimi nimam nobenih težav, rastejo pa že kar nekaj časa. Zobe temeljito čistim. Tudi dlesen, ki ju delno prekriva se ne vnema, občasno me le malo boli, ko zob rine iz dlesni. Zobozdravnica je mnenja, da bom v prihodnosti imela težave, ker se mi bo pod dlesnijo nabirala hrana. Z zgornjima modrostnima zoboma tudi zaenkrat nimam težav.

Zanima me Vaše mnenje ali bi se morala odločiti za puljenje kljub temu, da nimam težav? Stara sem 27 let. V prilogi je zadnji ortopan.

Hvala za odgovor. Lep pozdrav.

Pozdravljeni.O temu, zakaj odstranjujemo modrostne zobe, sem že velikokrat pisal. Na spletnih forumih boste našli vse mogoče komentarje, tudi od zobozdravnikov, da modrostnih zob nima smisla preventivno odstranjevati. To je včasih res. Največ težav povzročajo tisti modrostni zobje, ki so delno izrasli, delno pa so ukleščeni in prekriti s sluznico. Tega dela nikoli ni mogoče temeljito očistiti. Z leti (običajno traja kakšnih 10 let ali več) pride do kroničnega vnetja v področju izza zob. Ni nujno, da pacienti težave občutijo, na rentgenskih posnetkih pa se vidi, da se kost izza zob zaradi vnetja topi. Zaradi vnetja postopoma propada ligament, preko katerega je zob pričvrščen na kost in ko postanejo težave resne (recimo, ko so pacienti stari 40 ali 50, morda celo 60 let),potem je tak zob res težko odstraniti, pri nekaterih pride tudi do zloma čeljusti v predelu modrostnega zoba. .Do 30 leta z odstranjevanjem modrostih zob ni večjih ali trajnih težav. Nekateri zobozdravniki pišejo, da se živec za jezik poškoduje v 3 %. V tem primeru bi kirurgi lahko kar nehali delati. POvsem možno je, da kirurg nikoli v svoji karieri ne bo poškodoval živca za jezik in tako je tudi prav. Nekateri pišejo, da tudi slepiča ne odstranjujemo kar tako, preventivno. Ampak ti še niso videli težav, ki jih takšni, delno ukleščeni modrostni zobje, povzročajo v starosti. Težave, ki jih imajo pacienti, ki se jim modrostne zobe odstranjuje, ko so stari 50 ali 60 let, so bistveno hujše od tistih, ki jih bi imeli po posegu pred 30 letom.
Pri vas ni videti, da bi že prišlo do vnetnih težav v področju izza spodnjih modrostnih zob. Če sta zgornja modrostna zoba dostopna čiščenju, ju ni potrebno odstranjevati.Če pa raseta v lice in nista v funkciji, potem ju nima smisla ohranjati. Če spodnjih modrostnih zob v zadnjem delu ni mogoče kvalitetno čistiti, bo do vnetja v naslednjih letih v tem predelu skoraj zanesljivo prišlo. Če bi sam imel ortopan, kot ga imate vi, bi si spodnja modrostna zoba dal odstraniti.Predvsem pa bi na dve leti ponavljal rentgensko slikanje, kajti med spodnjima desnima ličnikoma imate ukleščen nadštevilčni zob in tudi ob njemu se lahko pojavijo težave. Smiselno je napraviti CB CT spodnje čeljusti in iti na pregled h kirurgu.

Lep pozdrav, DAvid Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

New Report

Close