Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Maksilofacialna in oralna kirurgija implantat ali mostiček?

implantat ali mostiček?

Pozdravljeni!
Prejšnji teden so mi zaradi neuspešnega zdravljenja odstranili šestico desno zgoraj. Sedaj me zanimajo možnosti za nadomestitev tega zoba, saj me luknja kar precej moti, čeprav ni opazna, ko se smejim. pri zobozdravnici imam kontrolo šele čez pol leta. Zanima me, ali je mogoče, da se v tem času zobje začnejo pomikati skupaj? Obstaja kakšna začasna rešitev – ‘začasni zob’?
Naslednje vprašanje – mostiček ali implantat? Sama se sicer bolj nagibam k slednjemu. Od veliko ljudi sem slišala, da hodijo na tako imenovani dentalni turizem na Hrvaško in da so zelo zadovoljni.
Vem, da je bilo o tem že nekaj napisanega, vendar bi rada slišala izkušnje iz prve roke.

Lep pozdrav

Pozdravljeni. Najbrž me ne sprašujete za mnenje o dentalnem turizmu na Hrvaškem? Glede tega je moje mnenje enako, kot sem ga zapisal v prejšnjem odgovoru. Če je storitev kvalitetno izvedena z ustreznimi materiali, ni nič narobe, če si po posegu še nekaj dni namakate noge v vodi, kar gotovo poveča občutek zadovoljstva, pa še ves čas do odstranitve šivov ste blizu zobozdravnika , ki vas je zdravil. Tisti zobozdravniki iz Hrvaške, s katerimi sodelujem (na kongresih, delavnicah, predavanjih…) in jih cenim, imajo enake cene kot mi in upam, da ne nasedate tisitim, ki ponujajo storitve po dvakrat nižjih cenah.
Glede vaše šestice pa je takole: če sta sosednja zoba ob vrzeli (torej petica in sedmica) brez plomb in imate dovolj kosti na mestu vrzeli, potem je implantat zagotovo edina smiselna rešitev, pa še cenovno praktično enaka kot izdelava mostička. Kosti morda ni dovolj po višini in lahko, da bo potrebno dvigniti sinus. To je možno storiti skozi isto vrtino, ki se jo napravi za implantat, ali pa se napravi v čeljustnici nad vrzeljo okence v kosti, dvigne se membrano sinusa in se po vstavitvi implantata dogradi kost. To nekoliko podraži zdravljenje, koliko, pa je odvisno od pristopa in potrebe po dograjevanju kosti.
Ko se zob izdere, začne kost na mestu vrzeli nezadržno propadati. Lahko tako močno, da je šest mesecev po odstranitvi zoba kost vrzeli za polovico ožja ali visoka. Pri zgornjih šesticah je največkrat problem ravno višini kosti, če se z vstavitvijo implantata predolgo čaka. Implantat je smiselno vstaviti 4 do 6 mesecev po odstranitvi zoba – to velja za primer šestic, zgornjih ali spodnjih. Gre za pomembne zobe v čeljustih, ki pomembno vplivajo na kvaliteto žvečenja in funkcijo čeljustnih sklepov. Poleg izgube kosti, do katere prihaja po odstranitvi zoba, prihaja tidi do prerazporejanja ostalih zob. Sosednja zoba se nagneta v področje vrzeli, spodnji zob pa lahko začne vanjo vraščati, kar povzroča še dodatne težave na vseh omenjenih zobeh.
Če ste gotovi, da si boste 4 ali 6 mesecev po odstranitvi zoba dali izdelati zob na implantatu, potem začasne protezice za vrzel šestice, ki se pri nasmehu ne vidi, ne potrebujete. Če pa boste s tem čakali dve leti ali več, je možno, da pride do vseh težav, ki sem jih omenil.
Lepo vas pozdravljam, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

New Report

Close