Najdi forum

3 leta tezav

Pozdravljeni!
Pisem vam ker imam tezave ze vec casa in bom v nadaljevanju opisal ves potek dogajanja.
Star sem 28 let. Kaditi sem zacel pri 14, intezivno (1 skatla na dan, kaksen krat tudi 1 in pol) sem zacel pri 17,18 letih. Marca 2011 pa ko sem zakasljal sem obcutil kri v ustih in res ko sem pogledal je bil pljunek krvav (slina je bila pomesana z nekimi svetlo rdecimi trakci). Po dveh urah ni bilo vec prisotne krvi v izpljunku. Klical sem dezurnega zdravnika ki mi je rekel da imam verjetno vnetje zgornjih dihalnih poti in naj pijem veliko vode. Se naprej sem kadil in cez mesec dni med igranjem kosarke sem ponovno izkasljal krvav izpljunek (spet slina pomesana s krvjo). Naslednji dan sem sel k zdravnici ki me je napotila na rtg pljuc. Slika je bila ok in zdravnica je rekla da ce bom se kdaj imel hemoptize bo potrebna bronhoskopija. Aprila 2011 sem opustil kajenje in pocasi se je zacelo to mucno obdobje. Spal sem malo, bil sem v konstantnem strahu da nimam raka na pljucih kajti na internetu sem prebral prevec stvari na to temo in si ustvarjal svoje diagnoze. Vedel sem da rtg ni 100% in to mi ni dalo miru. Junija istega leta sem ponovno imel hemoptize. Kasljal sem na silo dokler se ni pokazala kri kar seveda ni bilo prav. Naslednji dan sem sel k zdravnici ki me je poslala na bronhoskopijo (ne v Golnik ampak v lokalno bolnisnico). Zdravnik ki je bronhoskopijo opravil je rekel da imam “solska” pljuca, cista. Rekel je da imam odebeljene kapilare v grlu ki verjetno pokajo in da naj ne bom v skrbeh. Takrat so se mi zacele pojavljati bolecine v prsnici in ob njej ki jih imam se danes. Se vedno nisem bil pomirjen kajti vedel sem da z bronhoskopom ni mogoce prodreti v tiste najozje poti kjer se je lahko skrival moj “rak”. Se vedno sem tezil zdravnici da me boli prsni kos na kar mi je odgovorila da imam PTSD in napotila k psihologu. Tako so se moje tezave vlekle vse do avgusta 2012 ko sem se zacel intenzivno ukvarjati s sportom. Ker sem se zacel pocutiti bolje sem zacel nazaj kaditi aprila 2013.. Vem da je nespametna poteza ampak tako je naneslo. Kadil sem kot prej po 1 skatlo na dan. Aprila 2014 sem imel angino. 10 dni sem lezal v postelji in nisem kadil. Po okrevanju sem kadil se en teden dokler se mi ni pojavila tezava ki jo imam se danes. Poleg ze stalne bolecine v prsnem kosu (prsnica in ob njej, po navadi ko premikam roke, ko se sklonim ali ko se obrnem da bom vozil vzvratno) mi je zacelo ob vdihu skripati v pljucih. To skripanje je lokalizirano (vsaj se mi zdi) na desni del prsnega kosa. Ob globokem vdihu mi zaskripa kar lahko dobro slisijo osebe poleg mene. To se mi ne pojavlja stalno ampak kaksen dan ja, kaksen dan ne in ne ob vsakem vdihu. Nehal sem kadit ampak brez ucinka. Sel sem se enkrat slikat (junija) pljuca ampak na sliki je vse normalno. Kdaj se zgodi da mi tudi po tri dni ne zaskripa v pljucih. Stalno pa kasljem ker se silim in bi rad zadevo izkasljal ampak ne gre. Ukvarjam se ponovno s sportom in pretecem 5 km na dan brez velikih tezav. Zadnji teden pa ponovno kadim (po 4, 5 cigaretov na dan. Imam zelo stresno sluzbo in kadim samo v sluzbi). V pljucih me kaksen krat zbode v obeh straneh kot da bi me nekdo zbodel z iglo (to se mi dogaja od vceraj in bolecina traje 15 minut). Vcasih se mi zdi da tezko pridem do zraka… Moje dekle pravi da to je vse v moji glavi in da imam panicne napade… Kar ne verjamem, nevem ce je skripanje ob vdihu pogojeno z anksioznostjo. Kaj naj naredim glede tega skripanja in ze tro letnih bolecin v prsnem kosu. Res upam da nimam kaksne hujse bolezni. Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani,
Bolečine ob premikanju, sklanjanju, niso značilne za bolezni pljuč. Bolj za bolezni sklepov in sklepnih hrustancev.
Ne predstavljam pa si, kako izgleda škripanje v pljučih. Če je občutek pomanjkanja zraka, potem bi bilo za narediti preiskave funkcije pljuč. Lahko je astma. Vsekakor je bolje, da se s tem problemom ukvarja pravi kot pa virtualni zdravnik.

Lep pozdrav
Mitja Košnik

Medicinska fakulteta Ljubljana/Medical Faculty Ljubljana
Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo, GOLNIK
University Clinic of Respiratory and Allergic Diseases, Golnik, Slovenia

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Pozdrav kaksen teden me ze boli v desni strani pliuc pri/pod spodnjih 2 rebrah nekje na sredini in malo bolj proti naprej. Ko spik ali zjutraj me zaboli tudi ce si pritisnem s prsti na rebri,sedaj me pa zanima, ce bi mi lahko pomagali kaj bi lahko to bilo?res pa ne smem pozabit povedati da se mesec dni ukvarjam s fitnesom..
Hvala in
Lp

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
boli vas v prsih, ne v pljučih. Pljuča niso oživčna in ne bolijo. Če je občutljivost na pritisk, potem to pomeni, da je občutljiva prsna stena. Lahko od velike telesne aktivnosti. Predlagam nekaj časa jemati (če je bolečina moteča) paracetamol.
LP
MK

Hvala za odgovor
Lp

New Report

Close