Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Boleč prsni koš po porodu

Boleč prsni koš po porodu

Spoštovani,

stara sem 31 let in sem dva meseca po četrtem porodu. Med nosečnostjo sem bila dvakrat prehlajena in močno kašljala. Prvo močno kašljanje je bilo na polovici nosečnost in je trajalo kakšen mesec, naslednje pa zadnja dva meseca pred porodom in je trajalo ves čas. Po porodu sem kašelj zaradi bolečin v sramnih kosteh nekako zadrževala in tako je postopoma pojenjal.
Kašelj je bil zares močan, zelo glasen in grd, prihajal je nekje globoko od znotraj. Vročine nisem imela, zdravnik mi je pregledal kri in sklenil, da gre za virozo, zdravil nisem prejela. Nosečnost je potekala bp, razen močnega kašljanja drugih težav ni bilo. Rodila sem tudi tokrat zelo hitro, naravno.

Že nekaj ur po porodu pa sem po kosilu začutila zelo neprijetno tiščanje v prsnem košu. Ob napenjanju je bilo še huje. Nato sem dober mesec veliko počivala in skoraj nič kašljala in zdelo se mi je, da je bolje.
Sedaj, ko sem že bolj aktivna, se je izkazalo, da je prsni koš še vedno boleč, občutljiv. In to ves čas. To začutim takrat, ko zakašljam (zelo nadležen, čuden pritisk v kosteh prsnega koša od prsnice navzgor) ali ko se z rokami in telesom stegnem naprej, ali ko počepnem … Pa četudi nič ne »preverjam« je ta moteč, boleč občutek že nenehno prisoten. Tudi ko govorim, čutim nek pritisk, tiščanje. Mislila sem, da bo minilo samo od sebe, a je samo še slabše. Dobro mi dene zelo vroča voda, ki si jo s plastenko polagam na prsni koš. Še najbolje pa mi dene počitek. Ne vem sploh, ali so problem pljuča, ali kosti.
Ali je možno, da je vzrok kašelj iz nosečnosti, kaj svetujete, ali bo minilo samo od sebe …?

Najlepša hvala!

Odgovor zdravnika:

Spoštovani,

seveda ne morem zanesljivo vedeti, kaj vam je. Ampak podatek, da se bolečina umiri, če grejete in mirujete, govori za izvor v mišicah prsnega koša. Lahko nadražene mišice od kašlja. Prosim s svojim zdravnikom dajta dognati, kaj bi bil vzrok bolećina in kašlju. rentgensko slikanje bi bilo za narediti.

Lep pozdrav

Mitja Košnik
Medicinska fakulteta Ljubljana/Medical Faculty Ljubljana
Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo, GOLNIK
University Clinic of Respiratory and Allergic Diseases, Golnik, Slovenia

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Spoštovani,

še vedno čutim bolečine v zgornjem delu prsnega koša ob kašlju, občutek je, kot da zabolijo kosti, oz. kot da bo “vse skupaj padlo ven”. Sem torej 2 meseca po 4. porodu.
Ravno tako me še vedno zaboli oz. stisne v zg. delu prsnega koša ob globljem vdihu (vdih “do konca” ni možen), me stisne, je občutek težkega bremena, ki leži na tem delu.

RTG pljuč, EKG, pregled krvi naj ne bi kazali znakov vnetja, oz. so vsi izvidi normalni.

Izvidi pri internistu –

EKG: sinusni ritems fr. 66/min, vertikalna el. srčna os, mejno krajša PQ doba 118 MS, slaba progresija R zobca v V1, V2, V3, inkompl. DKB.

LAB: L6,2 HB 134 TROPONIN NEG., D DIMER 0,14 CRP POD 5

Pri spirometriji pa zaradi bolečin nisem sodelovala.

Internist vzroka ne pojasni, meni da gre za kostno-mišično bolečino.

Vljudno prosim še za vase mnenje in se vam lepo zahvaljujem.

nova
Uredništvo priporoča

Strinjam se z mnenjem internista. Seveda pa s tem vaš problem ni rešen. Razmišljati v smer revmatske prizadetosti, fibromialgije. Najprej pa je treba simptomatsko ublažiti bolečino.

Lep pozdrav

Mitja Košnik
Medicinska fakulteta Ljubljana/Medical Faculty Ljubljana
Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo, GOLNIK
University Clinic of Respiratory and Allergic Diseases, Golnik, Slovenia

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

New Report

Close