Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Stranski učinek Fosterja

Stranski učinek Fosterja

Pozdravljeni,

kot astmatik že od 2. leta starosti sem od nekdaj odvisna od zdravil. Pri nobenih do sedaj nisem izkusila stranskih učinkov.

Dobri dve leti nazaj je pulmolog ugotovil, da so zame najbolj primerna kombinirana zdravila in mi predpisal Foster. Do takrat sem vedno uporabljala dva posamezna pršila (Berodual in Flixotide v večih oblikah, potem tudi Ventolin).

Prve pol leta nisem imela nobenih težav, niti z astmo, niti s stranskimi učinki. Potem pa so se poleg tresenja (ki me ne moti preveč) začeli pojavljati mišični krči. Začelo se je na prstih v nogah in ni bilo preveč boleče, vendar me je precej motilo, ker so se sčasoma (v roku nekaj mesecev) začeli pojavljati že na vsakem koraku.

Še enkrat sem obiskala pulmologa. Zdelo se mu je čudno, da bi to povzročal Foster, ker še ni slišal za ta stranski učinek. Kot nek “test” mi je predpisal Alvesco in Ventolin (v primeru, da Alvesco ne bi pomagal) in v roku dveh tednov so krči izginili. Problem pa je bil, da sem živela le na Ventolinu in ga morala uporabljati vsake tri ure, saj sem imela hude napore pri dihanju (pri vsakdanjih opravilih, zbujala sem se tudi ponoči).

Pri naslednjem obisku je pulmolog le priznal, da krči so stranski učinek Fosterja, ampak zelo redek. Kljub temu me je zaradi težav z Alvescom prepisal nazaj na Foster in menil, da se ne bodo ponovili. Seveda so se, ampak tokrat je postalo le še huje. Iz prstov na nogah (kjer so postali skoraj neznosni, že če stojim na miru 10 minut imam občutek, da se mi lomijo kosti) so se preselili tudi na lok na stopalu (tam ne popustijo tudi po pol ure kljub premikanju noge v “pravi položaj”), na meča (kjer imam občutek trganja mišice) in kolke (tako, da si ne morem več stoje obuti čevlje, ker že majhen gib v stran povzroči krč). Zadnje čase jih začutim že na palcih in mezincih v rokah.

Kljub težavam s stranskimi učinki težav z astmo nimam. Vendar zaradi resnosti krčev potrebujem drugo kombinirano zdravilo. Ali je pri nas na voljo še kakšno, ali so pač krči stranski učinek vsakega kombiniranega pršila?

Foster jemljem 3x na dan (1x zjutraj, 2x zvečer). Je 100 mikrogramski.

Hvala za odgovor.

Na voljo je več kombinacij, tudi posamezne komponente se dobijo, tako da je možno preveriti, katera od kombinacij bi bila optimalna.

Lep pozdrav
Mitja Košnik

Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo, GOLNIK
University Clinic of Respiratory and Allergic Diseases, Golnik, Slovenia
http://www.klinika-golnik.si

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

za Nuclear:
meni se je isto dogajalo s fosterjem!! prav tako s symbicortom, zgleda da je problem v formoterolu, ki je v obeh prisoten. moj pulmolg je takoj vedel, da je to znan stranski učinek.
predpisal mi je seretide, ta ima notri salmeterol in ta pa ni povzročal teh težav. povprašaj in poskusi.
zdaj mi niti več ni treba bronhodilatorjev tako da samo še flixotide uporabljam. verjetno ker sva dodala monkasto.
drugače pa je bil foster zakon.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni! Tudi jaz imam enake probleme s Fosterjem – mišični krči! In tudi moja zdravnica nic ni vedela o tem…. moram pa govoriti še s svojim pulmologom…Lp

New Report

Close