Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Čistilec zraka

Čistilec zraka

Pozdravljeni!

Pred tednom dni so mi ugotovili močno alergijo na pršice ter astmo. V želji po boljšem življenju, me zanima naslednje. Rada bi kupila čistilec zraka ampak ne vem za katerega se odločiti, če se sploh. Nekateri imajo vgrajen ionizator, vendar ne vem, če je možnost, da tole škoduje zdravju?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovana,

bistveno je, da pršici zagrenite življenje. Pršica se hrani z epitelijem (povrhnjico) naše kože (prhljajem), prija ji toplo ter vlažno okolje. Torej naša postelja. V vzmetnicah se pršice lahko ogromno nakopičijo -v kilogramih.
Vendar samo sesanje ne pomaga, kajti odstranimo le mrtve pršice, živih pa ne, ker imajo drobne kremplje, s katerimi se oprimejo vzmetnice in tam ostanejo.
Seveda je sesanje koristno, ker zmanjša količino pršic oziroma njihovih iztrebkov, na katere smo pravzaprav alergični. In ki seveda zaidejo tudi v druge dele stanovanja, zlasti v oblazinjeno pohištvo, plišast igrače, preproge, tapisom itd.
Vzmetnico je zelo verjetno (torej ne docela dokazano) koristno oviti v posebno tkanino, ki je tako drobno tkana (a la goretex), da naš prhljaj ne preide skoznjo in pršice izstradamo. Ta tkanina pa prepušča vodo (znoj), zato ni nič drugačna, kot so običajne rjuhe. In se ne potimo, kot če bi vzmetnico zavili v polivinil (kar se je včasih celo priporočalo).
Ne pretiravati z nakupovanje nekih super potentnih sesalcev! Vsi sesalci so približno enako dobri. Prav tako so tako imenovane “antialergijske” tkanine neučinkovite.
Pršice se ne da povsem iztrebiti, lahko pa se občutno zmanjša njihovo število. Vendar žal z nobenim znanim sredstvom v tolikšni meri, da alergikom še vedno ne bi vsaj nekoliko škodile.
Kaj pa vaše vprašanje? Čistilci zraka so neučinkoviti, saj alergena pršice navadno ni v zraku.
Ionizatorji so povsem neučinkoviti. Po mnenju nekaterih pa utegnejo biti, ker vsaj nekateri proizvajajo ozon, celo škodljivi za bolnike z astmo.
Bivalne prostore, zlasti spalnico, je treba pogosto in temeljito prezračiti. V spalnici naj zrak hladen in suh. Tu naj ne bo preprog, kaj šle tapisoma! Pršice uničimo, če tkanine izpostavimo soncu. Plišaste igrače, če se ne morete od njih ločiti, pa občasno zamrznite v zamrzovalniku.

Lep pozdrav

Prof.dr. Stanislav Šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

Najlepša hvala za vaš odgovor. Počasi se lotevamo vseh projektov za boljše bivanje. Potem pa upajmo, da bo bolje.

Lp, Petra

nova
Uredništvo priporoča

Tole: “Bivalne prostore, zlasti spalnico, je treba pogosto in temeljito prezračiti. V spalnici naj zrak hladen in suh. Tu naj ne bo preprog, kaj šle tapisoma! Pršice uničimo, če tkanine izpostavimo soncu.” ,mi je najbolj všeč,sonce pa še druge bakterije uniči.Že babice so nas to učile.Nekje na vaseh pa posteljnino še vedno čez dan jo zunaj imajo,nekateri pa vsake tolk časa pa tudi vzmetnice “sončijo”.

Točno tako! Mislim, da preveč prisegamo na neka najnajnajnovejša spoznanja, stare modrosti pa pozabljamo.

prof.dr.Stanislav Šuškovič

Moje mnenje je, da čistilnik zraka z ionizatorjem vsekakor bo naredil zrak čistejši v manjših prostorih, vendar ponavadi, če je deklarirano za 20m2 pomeni realno nekje 10m2. Sesalci so pa res vsi podobni, vendar pa je pomembno, da kupiš električno stepalno krtačo, ne običajno zračno gnano. jaz sem šele s to krtačo dosegel več kot 80% boljše počutje. Preveri, kateri sesalniki imajo možnost priklopa električne stepalne krtače, ker to je bistvo. Pa seveda dobro zračenje in redno čiščenje pomaga, predvsem pa ne sme biti preveč vlage in previsoka temperatura, ker pršice dobro uspevajo v takšnih pogojih. Higiena telesa in skrb za čisto sobo in vse tekstilne površine je glavna stvar. Lahko pa kupiš tudi posebne antialergene prevleke za vzglavnik in odejo, ki ne dovolijo pršicam prehod tako kot pri običajnih. Jaz sem vzel Beurer LR 200 čistilnik zraka in je zelo dober za svojo ceno.

Spoštovani,
čistilci zraka in ionizatorji ne bodo pomagali pri alergiji za pršico. Čistilci zraka niso učinkoviti, ker je alergen pršice včinoma na tleh, dvigne se le za kratek čas med pospravljanjem ali premikanjem v postelji. Ionizatorji vrh vsega naredijo ozon, ki je dražljivec.
Tako da bolnikom ne svetujemo nekih investicij, ki nimajo zdravstvenega učinka. Veliko bolj koristi, če se posteljo vsaj enkrat tedensko preobleče, da se čisti površine (tla, police) in da na tleh ni preprog ter oblazinjenega pohiptva, kjer se kopiči hišni prah.
LP
MK

New Report

Close