Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Restriktivna motnja ventilacijr

Restriktivna motnja ventilacijr

Pozdravljeni.
Mama je stara 68 let in jemlje leto in pol Cordarone tablete. Zdaj je bila pri pulmologu,kateri je ugotovil, da ima restriktivno motnjo ventilacije srednje stopnje. Zdaj čaka na ct prsnih organov. Prosim za obrazložitev diagnoze in zakaj oziroma v kakšen namen se dela še CT,saj je imela že rtg pljuč. Hvala. Lp

Dober dan,
vprašanja, ki ste jih napisala, bi bilo treba zastaviti pulmologu, pri katerem je bila mama pregledana.
LP
MK

Hvala.
Zanima me samo,kaj pomeni restriktivna motnja ventilacije?
Lp

nova
Uredništvo priporoča

Dober dan,
restriktivna motnja ventilacije pomeni, da je volumen zraka, ki se da izpihati iz pljuč manjši, kot je normalno za povprečno osebo enake starosti in telesne višine. Ni nujno, da se za tem skriva bolezen.
CT je veliko natančnejša slikovna metoda, ki pokaže natančno strukturo pljuč. Klasična rentgenska slika pokaže zgolj bolj grobe spremembe v pljučih.
Tako da je med opcijami pri vaši mami od tega, da je vse v redu, do tega da se nade marsikatero bolezen pljuč ali srca.
LP
MK

Pozdravljeni.
Po vseh preiskavah kaže, da gre pri mami za intersticijski pnevmonitis (amiodarone) in astmo, pulmologinja pa še čaka izvide bronhoskopije. Čez 14 dni ima kontrolo, sedaj pa ji predpisala Madrol 32 mg, Nolpazo in Foster. Zanima me ali je potrebna kakšna zaščita glede osteoporoze že zdaj, ko še diagnoza ni potrjena, torej tudi sheme jemanja še ni?
Naj omenim, da je ct prsnih organov pokazal izrazito razredčeno strukturo, osteopenijo.
Hvala za odgovor. Lp

Ja, kosti je treba zaščititi
LP
MK

Hvala za odgovor.
Imam še dve vprašanji. Mama naslednji dan po bronhoskopija kašlja in pa piskajoče diha, ležeči položaj ji je neudoben. Ali je to običajno stanje po bronhoskopiji ? Ali lahko osebni zdravnik predpiše tablete za zaščito kosti oziroma ali so dovolj kalcijev tablete in D3 kapljice?
Hvala. Lp

Pozdravljeni,

Prejšnji teden sem opravil pregled rentgen skeleta prsnice, ker sem kot otrok prestal operacijo na odprtem srcu vsd luknjica, pa me zanimalo ce so morda notri prisotne jekleni žičnati šivi. Na retngenu ni blo videti nobenih žic, pa me zanima če je bilo slikano s premalo jakostjo v mAs in Kvp, da bi se žice vidle, al že zadoščajo minimalni rentgenski žarki, da bi se to vidlo ?
Namreč slika je drugace zelo lepa in se vse lepo vidi.
Se opravičujem, da sprašujem na tem foromu, vendar menim, da bi mi vedli odgovoriti.

Lp
Lp

Glede tveganja za osteoporozo je uporaben tale vprašalnik
https://www.sheffield.ac.uk/FRAX/tool.aspx?country=1
LP
MK

New Report

Close