Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Težko dihanje – dispnea

Težko dihanje – dispnea

Pozdravljeni,

od januarja se soočam s problemom težkega dihanja oz. hlastanjem za zrakom. Problem se je pojavil dokaj nenadno. V začetku je bil zelo pogost in moteč, a sem ga pripisal stresu na delovnem mestu in se miril z mislijo, da bo minilo. Sedaj je od tega minilo že kar nekaj mesecev, problem pa ostaja. Prav tako so konkretni razlogi za stres že zdavnaj minili.
Težnja po globokem vdihu se pojavlja periodično od 2 do 10 min. Ker se (zmerno) rekreativno ukvarjam s kolesarstvom (~100 km/teden, ~700m vzpona/teden kumulativno) se mi stanje naslednji dan, po večjih naporih, vedno poslabša oz. je najslabše. Od hlastanja za zrakom in posledičnega napenjanja pljuč, me boli prsni koš oz. medrebrne mišice. Vsak vdih me ne zadovolji oz. mi ne da občutka zadoščenost, zato moram poskusiti večkrat, najlažje v stoječem položaju. Poskusi dihanja s trebušno prepono ne pomagajo. Mnogokrat se prisilim k zehanju, zato da lažje »pridem do zraka«. Poskusil sem tudi z vdihovanjem Ventolina, nekoliko ublaži težavo, a le za kratek čas.

Ob zadnjem rednem službenem zdravstvenem pregledu sem imel vse izvide v mejah normalnega, razen EKG, ki je pokazal manjšo anomalijo (motnja repolarizacije). V novembru sem naročen na cikloergometrijo.

Zanima me ali so težave z dihanjem in ugotovljena anomalija pri utripu srca lahko povezani in bi vas prosil za nasvet ali svetujete dodatno preiskava dihal in če, katero?

– moški
– 35 let
– 190 cm
– 92 kg

Hvala in lep pozdrav.

Dober dan,
preden zaključimo, da je to psihogeno, bi se bilo za opredeliti do morebitne astme. Napotnico za pregled pri pulmologu rabite.
LP
MK

New Report

Close