Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Izvid zdravniškega pregleda

Izvid zdravniškega pregleda

Pozdravljeni,

obiskala sem pulmologa pri katerem sem opravila spirometrijo.

Rezultati so sledeči:

VC 104%
FVC 3690 ml, 104%
FEV1 2500 ml, 84%
Tif: 68 – 78%

Postavil je diagnozo bronhialna preodzivnost in da imam že v izhodni spirometriji blago obstrukcijo.

Pulmolog mi je na podlagi izvidov in občasnega kratkotrajnega kašljanja, ki se pojavlja ponoči priporočil zdravljenje z Asmanexom. Ravno tako sem opravila test, ki je pokazal, da imam želodčno bakterijo. Bi lahko ta bakterija vplivala na rezultate spirometrije in nočni kašelj?

Menite, da je zdravljenje z Asmanexom upravičeno glede na to, da se na splošno počutim v redu in me ne spremljajo druge težave?

Hvala za vaše mnenje!

Lep pozdrav!

Dober dan,
Spirometrija ni do konca narejena (če ste mi poslala vse rezultate), potrebno bi jo bilo ponoviti po vdihu zdravila, ki širi bronhe. Kakorkoli, nakazuje se nekoliko povečan upor v bronhih in čisto primerno je narediti poskus z Asmanexom, da se vidi, ali mesec dni jemanja kaj vpliva na pljučno funkcijo (in kašelj).
Bakterija v želodcu ne vpliva na rezultate spirometrije. Lahko pa preveč kisline, ki se vrača v požiralnik, povzroča nočni kašelj.
Iz vašega pisma pravzaprav ne razberem, zakaj ste šli do pulmologa.
LP
mk

Najlepša hvala za odgovor.

Na pregledu pri pulmologu in alergologu sem bila iz razloga, ker sem imela diagnozo atopijskega dermatitisa. Alergološki testi so pokazali, da alergij in s tem povezanih težav z dihanjem nimam.

Pumolog je nakazal, da bi lahko bila to astma, vendar v to nisem čisto prepričan, ker ostalih znakov kot je tiščanje v prsnem košu in oteženega dihanja nimam.

Ali lahko na spirometrijo vpliva tudi nesproščenost ob pregledu?

nova
Uredništvo priporoča

Dober dan,
aha, na pregled ste šla zaradi težav s kožo, pa so vam za povrh naredili še spirometrijo, kljub temu, da z dihali niste imela nekih težav. In sedaj imamo težave z interpretacijo izvida…
Spirometrija je odvisna od sodelovanja preiskovanca, lahko se dobi slabši rezultat, če ni tehnično optimalno narejena. Ampak zato se večkrat pihne in morajo biti rezultati čisto ponovljivi, takrat vemo, da je meritev točna.
Eno od pravil v medicini je, da se ne zdravi laboratorijskih izvidov, ampak pacienta. Če z dihali ni pomembnih težav, potem seveda jemanje zdravil ni smiselno. Verjetno bi bilo fino, če bi se o celi situaciji pogovorila z vašim osebnim zdravnikom in se skupaj odločila, kaj je treba zdraviti in česa ne.
lp
mk

New Report

Close