Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Astma in kroničen kašelj (jesen, zimsko obdobje)

Astma in kroničen kašelj (jesen, zimsko obdobje)

Pozdravljeni.

Že nekaj let se mi dogaja, da imam od jeseni pa do decembra oz. januarja težave s kroničnim suhim dražečim kašljem, ki traja okoli 3 mesece. Zadeva mi je nadležna in tudi mišice me bolijo od samega kroničnega kašljanja. Kašelj se pojavlja čez cel dan, tudi zvečer. Ko enkrat zaspim, je dobro.

Pred tremi leti sem s tem kašljem odšel do osebnega zdravnika (kašljal sem tudi jesen poprej). Ta me je poslal h pulmologu. Tam sem dobil diagnozo astme (metaholinski test, pljučna kapaciteta se mi je zmanjšala šele pri večjih dozah).
Test za alergije je na Golniku pokazal negativno.
Pulmolog mi je predpisal zdravilo Alvesco 160 μg 1 vpih dnevno.
V sorodu imam astmatike (brat in prababica)
Poleg kašlja drugače nikoli nisem imel drugih simptomov astme.

Jesen-zima je seveda šla mimo in z njo tudi kašelj. Zdravilo Alvesco sem jemal redno 1x dnevno. Naslednjo jesen se je kašelj znova pojavil. Obiskal sem pulmologa, ki mi je rekel, da če kašljam, lahko povečam dozo na 2 vpiha (Alvesco 160 μg) in mi predpisal tudi inhibitor protonske črpalke (Controloc), ker bi lahko kašelj povzročal tudi refluks želodčne kisline. Po 14 dneh jemanja zaviralca ni bilo razlike v pogostosti kašljanja. Proti koncu zime je kašelj ponehal.

Prišla je nova jesen in spet kašelj. Pulmolog mi je spet svetoval enako, povečanje doze (Alvesco) in zaviralec želodčne kisline. Oboje sem poizkusil, brez učinka. Spomladi sem prenehal z jemanjem zdravila Alvesco, vmes sem imel tudi pregled pri pulmologu, pljučna kapaciteta je v redu.

Za enkrat ne jemljem zdravila Alvesco (pol leta), ker se mi ne zdi smiselno. Nikoli nisem imel in nimam simptomov astme, razen kašlja, nobene dihalne stiske, oteženega dihanja, stiskanja v prsih. Kašelj je pa prisoten ne glede na to ali jemljem Alvesco ali pa ne.

Torej na kratko, že 4 leta jeseni kašljam 3 mesece ali jem zdravila za astmo ali ne. Tudi Controloc ne pomaga.

Kmalu bo zopet prišla jesen in domnevam, da tudi kašelj. Zato bi rad dodatne informacije, kako se naj znebim tega kašlja in kam naj se obrnem. Rad bi tudi zamenjal pulmologa. Napotnica mi je potekla, moj pulmolog bo prav tako prenehal z delom (pokoj).

Hvala za vse informacije.

Andrej

Spoštovani,
Lahko se strinjava, da zdravila za astmo niso na mestu, če nič ne koristijo.
Nekateri so nagnjeni k temu, da po virusni okužbi dihal (te so pogoste v zgodnjih jesenskih mesecih) še nekaj mesecev kašljajo. Tukaj se kaj dosti ne da pomagati. Zanimivo je, da vas kašelj ne prebuja. Resne bolezni namreč potekajo tudi ponoči in je moten spanec ponavadi najbolj moteča stvar. Tudi če je razlog kašlja zatekanje želodčne vsebine, je to najbolj izrazito ponoči.
Več pa na daljavo ne znam pomagati.
LP
MK

Super, hvala za vaš odgovor. Imate kakšen predlog za pulmologa? Pošljem napotnico kar na Golnik? Oziroma, kaj bi bilo zame najbolj primerno. Sem iz okolice Škofje loke. Star sem 29 let.

Hvala in lep dan,

Andrej

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
napotnico lahko pošljete na Golnik
LP

New Report

Close