Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Astma in letalo

Astma in letalo

Spoštovani,

pisala sem vam o poslabšanju astme po uporabi letala. No, zadnje poslabšanje je vodilo do atipične pljučnice, predpisan Fromilid 500mg 2x. Po 4 dneh je precej boljše, vendar se je zdaj začela pojavljati min. vročina (z glavobolom), ki je prej ni bilo, kljub nizki temperaturi pa se počutim zelo težko, kot včasih pri precej višjih, zadnja leta imam precej nizko cca 36 stopinj. Hropenje pri globokem izdihu se je najprej malo umirilo, zdaj pa spet močneje pojavilo, ga tudi sama slišim. Piskanja in hropenja zdravniki še nikoli prej v dvajsetih letih niso zaznali na nobenem pregledu za astmo – sem redna na kontrolah – tudi ne ob komplikacijah z virusih in bakterijah. Zmanjšala se je količina izpljunka, vendar serijski kašelj niti ne. Je to OK pri prebolevanju pljučnice? Zlasti temperatura in hropenje. Foster sem že takoj povečala na 3×2, običajno sicer 2×2, plus ventolin 3-4 x dnevno, po ventolinu lažje izkašljujem, s tem da ob vseh zdravilih držim PEF visoko, na cca 85%, sicer ob “zdravju” imam izredno dobro pljučno funkcijo. Imam pa 51 let in letos je v 4 mesecih že 3. večji zaplet.
Je za počakat, da se čas naredi svoje, ali kaj ukrepati pred kontrolo pri osebnem zdravniku?

Lepa hvala za odgovor.

Spoštovani,
vaša zgodba je malo nenavadna. Za astmo ni značilno, da bi se poslabševala pri potovanjih z letalom. Seveda ne poznam cele situacije, niti dosedanjih izvidov. Bi bilo primerno, da to temo načnete s pulmologom.
Glede sedanjega poslabšanja: okužbe (a je bila pljučnica dokazana (krvni izvidi, rentgenska slika)?) poslabšujejo astmo. Povečala ste Foster, PEF je v okviru optimalnih vrednosti, torej zaenkrat ni nič drugega za narediti. Če bi se slabšalo, bi pa bilo za razmisliti o nekajdnevnem jemanju Medrola.
LP
MK

Pozdravljeni,

hvala za odgovor.
Pljučnica je bila prepoznana po poslušanju pljuč in laboratoriju, brez rentgena. Precejšnje izboljšanje po 2,3 dneh Fromilida, vendar še po 14 dneh precej kašljam z rumeno-zelenim izpljunkom, občasno me stiska v prsih, imam tudi nizko temperaturo do 37.2. Foster imam še kar naprej že skoraj tri tedne 3×2 plus veliko Ventolina. Počutim se zelo utrujeno, kljub celodnevnemu počitku. Zdravnik mi Medrola nekako ne želi predpisati, sama pa vem, da mi je v preteklosti vedno takoj pomagal, imam ga sicer doma. Kaj mi svetujete, ga vzamem ali počakam kontrolo?

Pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Vaša bolezen izgleda prejez zapletena. Bi bilo primerno, da vas v obravnavo vzamejo na kliniki, kjer se ukvarjajo s težavno astmo. Ni jasno, zakaj se vaše težave pojavijo pri potovanjih z letali, to sicer ni nek dejavnik, ki bi na splošno bil problematičen za bolnike z astmo. Tudi pljučnice očitno niso čvrsto dokazane, ne veva, kaj vam pravzaprev je. Sicer bi glede na vaše navedbe predlagal kakšne 3 dni vzeti po 32 mg Medrola. Ampak potem pa napotitev v ustrezno obravnavo.
LP
MK

New Report

Close