Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Razlaga izvida CT-ja

Razlaga izvida CT-ja

Pozdravljeni,
moj oče, star 70 let je bil na slikanju pljuč in ker izvod ni bil normalen, ga je zdravnik poslal še na CT pljuč. Pošiljam povzetek obeh izvidov:
Pulmološki izvid:
Rtg pc: Fc sinusa prosta, preponi gladki, še minimalni infiltrat v področju levega spodnjega pljučnega režnja, predvsem pa je poudarjeni levi hius, lahko da gre samo pulmonalko levo, kalcinirana aorta, srce normalno veliko.
Izvid CT pljuč:
Zmeren paraseptalni in centrilobularni emfizem predvsem v posteriornih delih spodnjih režnjev in bazalno nad preponama ter apikalno subplevralno. Ob emfizemu so vidne tudi manjše zgostitve mlečnega stekla, ki imajo izgled respiratornega bronhiolitisa.
V spodnjih delih pljuč posteriorno je več trakastih atelektaz ter posamezni subplevralni oz. septilni noduli (največ v DSPR posteriorno). Od teh dva ležita bolj globoko v parenhimu in sta okrogle oblike velika cca 7 mm (8.segment levo in 10.segment desno).
Bronhi so zmerno zadebeljeni.
Bezgavke niso povečani. Širše centralne pljučne arterije (TP in obe glavni arteriji merija cca 36 mm), arterije bolj distalno pa so primerno široke in prehodne.
Srce je normalno veliko, desni vertikel ni razširjen. Hipertrofija LV.
Plevralnega izliva ni.
Mnenje: Zmeren efimizem in zadebeljeni bronhi. Več manjših nodulov v pljučih, bolj verjetno benigne narave. Svetujem kontrolni CT čez 6-12 mesecev.

Ali menite, da bi moral oče glede na izvide še na kakšno drugo preiskavo, da se izključi kakšna resna bolezen kot sta tumor ali rak? Zanima me kaj ta izvid prikazuje? Malo sem zaskrbljena ker oče zelo veliko kadi in kašlja.
Hvala za vaš odgovor in lepo pozdravljeni.

Spoštovani,
CT slika pokaže kar precejšnjo okvaro pljuč, ki je nastala zaradi kajenja. Tako da je bolj kot delanje dodatnih preiskav smiselno prenehanje kajenja. Za izmeriti bi bilo pljučno funkcijo, če še ni bila. Kontrolni CT čez dobre pol leta je seveda smiseln, tudi da se vidi koliko je okvara pljuč nazadovala po prenehanju kajenja.
LP
MK

New Report

Close