Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Pljučna embolija

Pljučna embolija

Pozdravljeni, upam da sem izbral pravo temo, če ne prosim moderatorja, da prestavi moja vprašanja v pravo.
Star sem 26 let, v decembru sem bil sprejet v bolnišnico zaradi visoke vročine in slabega počutja. Najprej so imeli sum na sepso ki se je ovrgel. Preboleval sem pljučnico, imel zastropitev krvi, infekcijsko mononkleozo, povečano vranico ter pataloške jetrne teste. Po 7 dneh hospitalizacije, sem opravil še scintrigrafijo pljuč, kjer so mi ugotovili strdek leva stran. Torej pljučno embolijo.

Zdaj jemljem tablete eliquis 2x dan 1 tableta. Terapija 1 leto. Opravil sem ultrazvok srca, ki je po zdravnikovo vredu.

Že nekaj let imam dedno krčne žile preden malo pod kolenom. Z

Zanima me kaj je sploh vzrok mojega strdka, je mogoče kaj povezano s krčnimi žilami, je povezano z mojim 7 dnevnim ležanjem, ko sem se gibal izredno malo, ali mogoče pljučnica in vse ostao zraven. Prosim za odgovor.
Zanima pa me tudi kaj priporočate zdaj glede prehrane, povečati vnos česa? Kako je z gibanjem, lahko športam v tem obdobju?
Skratka na kaj moram biti pozoren in kaj lahko storim sebi v dobro?

najlepša hvala za odgovor

lp b

Spoštovani,
pljučna embolija rada nastane ob kombinaciji vnetja in ležanja. Tako da ni treba sedaj nič posebnega narediti, seveda jemljete eliquis kot je bilo naročeno. Telesna aktivnost naj bo, kakšne posebne diete pa ne rabite. Ne se zrediti. Krčne žile ne delajo pljučne embolije.
LP
MK

Pozdravljeni, hvala za odgovor me pa zanima sledeče, torej lahko grem normalno npr. v fitnes in začnem z velikimi obremenitvami in s tem ne bom kakorkoli škodil sebi oz. diagnozi.
najlepša hvala za odg.

lp b

nova
Uredništvo priporoča

Toliko telesne aktivnosti si privoščite, kot zmorete. Verjetno je zaradi dolgotrajnega počitka sedaj manjša.
LP
MK

Pozdravljeni.

Moji mami je pred mesecem dni pocila zilica v glavi. Na sreco jo je odnesla brez posledic (ce lahko temu tako recemo). Po 14 dneh v bolnišnici je bila odpuščena domov in sprejeta na rehabilitacijo. Po treh dneh na rehabiliticiji jo je doletela pljucna embolija, kisik je prejela takoj in bila takoj prepeljana v bolnišnico.

Sedaj me pa zanima:

Receno je bilo, da zaradi predhodne krvavitve v glavi ne smejo uporabit nekega zdravila,ki hitro razbije ta strdek, ampak morajo uporabiti zdravilo ki pocasi razgrajuje. Kako dolgo traja to razgrajevanje, in kaksne so moznosti, da bi strdek sel kam drugam? Ce se bi to zgodilo, bi bili primorani uporabiti prvo zdravilo, katerega bi lahko bil stranski ucinek ponovna krvavitev v glavi.

Zanima me se kako bodo vedeli ce se je strdek v celoti razgradil ali je ” pobegnil” kam drugam?

 

 

Lp

 

 

Dober dan,

tukaj je toliko “če-jev”, da je na mestu pogovor z zdravnikom, ki zdravi vašo mamo. Vašo mamo zdravijo verjetno s heparinom, kar je povsem standardno zdravljenje. Tisto zdravilo, ki ga ne smejo uporabiti, se pri zdravljenju pljučne embolije itak skoraj nikoli ne uporabi. Tako, da kar mirno.

LP

MK

Pozdravljeni.

Najlepse hvala za odgovor.

Naj se povem da bo mami ta teden odpuščena domov.

Me pa sedaj se ena stvar. Strdek je bil v desni nogi in je sel v pljuca. Posledicno ji je bilo receno, da si mora nogo povijat.

Kompresijske nogavice ali lahko svetujete katere? Dokolenke, ali do dimelj? In kaksna oznaka DEN je najprimernejsa?

11.6.2023 mi je bila.postavljena diagnoza pljucna embolija po op.kolena.Jemljem xarelto 20mg.

Zanima me sledece,namrec do konec zdravljenja ne smem na fizioterapijo za koleno,prav tako na nobem poseg.

Kako pa je z masazo ali masazno kadjo-jakuzzi?Ali tudi tega ne smem uporabljati?Nogavico sem nosila do oktobra.Zdravljenje imam sedaj doloceno do januarja,potem pa bomo videli kako in kaj. Hvala

New Report

Close