Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni KOPB pri kadilcu

KOPB pri kadilcu

Pozdravljeni,

Leta 2016 ugotovili KOPB stopnje GOLD A pri ženski stari 57 let. Kadi približno 40 let in še vedno kadi okoli 10 cigaret na dan ali več. Kašelj negnojn in krvav izpljunek.
Dvakrat operacijo sinusov, 2015 in 2017 zaradi neprehodnosti.

Spirometrija: FVC 2820 ML (86%), FEV1: 1650 ML (65%), Tiff. index: 59 (75%).

Bronhodilatatorni test: FEV1 porast za 230 ml oziroma v absolutnem smislu za 10%, tudi relativno le za nekaj manj kot 14% – po definiciji negativen test.

RTG p.c. v dveh projekcijah: F.c. sinusa porast. Hiperinflacija pljuč, svežih infiltratov v pljučnih parenhimu ne vidim, niti znakov zastoja v pljučnem žilju. Srce primerno veliko, izvid primerjalno s predhodno sliko.

DLCO znižana na 57% normalne.

Lepo prosim, če lahko razložite kaj pomeni diagnoza oz kako resna je. Zanima me tudi kaj lahko pričakujemo, če bo oseba nadaljevala s kajenjem in neupoštevanjem priporočil za KOPB bolnike? Kako je z elektronskimi cigareti oz je to sploh sprejemljiva alternativa?

Spoštovani,
gre za resno bolezen, napredovanje bolezni pripelje do mučnih težav (občutka pomanjkanja zraka, zasoplost pri vsaki telesni aktivnosti). Nadaljevanje kajenja sploh ni opcija. Če je problem z abstinenčnimi težavami, se svetuje nikotinske nadomestke v obliki obližev. V zdravstvenih domovih so tudi službe za pomoč pri odvajanju od kajenja.
Ne vem, ali sem pravilno razumel, da krvavo izkašljuje? To je razlog za obisk pri zdravniku.
LP
MK

hvala vam za odgovor. Spraševala sem vas za mamo. Pravilno ste razumeli, da imam tudi krvav izpljunek. Zanimam me še kako hitro takšna bolezen napreduje, če oseba ne preneha z kajenjem.
Hvala vam še enkrat za odgovor,

lep pozdrav,

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
krvav izpljunek ne gre v sklop KOPB, nujno je treba najti razlog.
LP
MK

New Report

Close