Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Dolgotrajen kašelj in oteženo dihanje

Dolgotrajen kašelj in oteženo dihanje

Spoštovani,
stara sem 22 let in imam v zadnjih štirih letih probleme s kašljem. Osebni zdravnik me je napotil k pulmologu, kjer sem opravila neke teste s pihanjem ipd. Pulmolog mi je predpisal antibiotike in ventolin (ravno v času pregleda sem bila rahlo prehlajena in je vzrok kašlja pripisal temu). Sama vem, da vzrok tiči drugje, a imam odpor do ponovnega obiska … zato se obračam po vaše mnenje. Kašelj je normalen, suh, silen … pravzaprav mi od silnega kašlja gre na bruhanje. To traja že nekaj let. Začela sem spremljati kdaj se pojavi; predvsem, kadar so moja dihala v stiku s čistili, parfumi in podobnimi rečmi in če je veliko prahu. Takrat začnem grozno kašljati oz. izkašljevati, velikokrat zaradi tega bruham. Včasih pa me kašelj napade kar tako – verjetno se kaj pojavi v zraku. Razmišljam, da je to alergijska reakcija … Poleg tega pa imam tudi težave z dihanjem. Ponavadi je to zvečer, ko se uležem v posteljo in želim zaspati. Takrat enostavno ne morem zajeti zraka do konca, kot da nimam prostora v pljučih. Včasih se mi to zgodi tudi ob večjem naporu (npr. tek in hoja v hrib).
Nikoli nisem kadila in sem drugače zdravo dekle. Rada bi samo vaše mnenje …
Hvala,
A.

Spoštovani,
Zoprna stvar, ampak kaj nevarnega se pa za tem ne skriva.
Pogosti razlogi za kroničen suh kašelj so bolezni nosu (da sluz zateka zadaj v žrelo), to je lahko tudi od alergije, ali pa preveč želodčne kisline. Kašelj lahko sprožijo tudi močne vonjave. Nekateri imajo precej nizek prag za to in jih močno motijo čistila ali kozmetika. Predlagam, da z osebnim zdravnikom poiščeta razlog, sicer se težave ne bo dalo odpraviti.
LP
MK

Pozdravljeni!

Stara sem 20 let in se mi zadnji teden pojavljajo tezave z dihanjem. Zacelo se je z rahlo bolecino v grlu in obcutkom da se pripravlja prehlad zato sem jemala aspirin plus C in zato do bolezni ni prislo mi je pa ostal neprijeten suh kaselj, ki sicer ni drazec in ni stalen ampak ko je je obicajno zraven se majhna kolicina prozornega izmecka. Poleg tega se mi zadnje dva dni pojavlja se zelo moteca kratka sapa, ki me mocno skrbi saj je prisotna od jutra do vecera in zvecer zelo otezuje spanec (tezko zaspim). Stalno se trudim da bi prisla do globokega vdiha (z zehanjem mi obicajno uspe). Ker imam postavljeno diagnozo anksioznosti in panicnih napadov sem seveda najprej pomislila na to ampak mi ni logicno zakaj je potem zraven se suh kaselj in izmecek. Menim, da je mozno poslabsanje stanja tudi to da sem se sama odpravila na potovanje na drug konec sveta kjer se zelo tezko narocim h kasnemu pulmologu ali podobno. Ko bom prisla nazaj v Slovenijo se bom definitivno najprej odpravila k zdravniku ampak me se vsaj en mesec ne bo in me zelo skrbi, da bi bila lahko kasna astma ali kobp in da se bom zacela dusiti.. Kratka sapa se mi poslabsa ce sem fizicno bolj aktivna ampak ne vem ali je to psihicno ali dejansko fizicno. Kadim sicer bolj redno zadnje leto (okoli 5 cigaret na dan) prej pa sem 3 leta kadila pasivno (samo v kombinaciji z alkoholom ob kasnem vikendu). Odkar se mi je pojavila kratka sapa in otezeno dihanje sem s cigareti popolnoma prenehala. Strah me je ker so se mi zaradi stalnega naprezanja po globokem vdihu zacele pojavljati se blage bolecine v prsnem kosu. Zanima me ce imate kasen nasvet kako si lahko sama pomagam saj tu nimam nobenega inhalatorja oz. ali mislite da se lahko v prihodnjem mesecu stanje tako zelo poslabsa da ne bom mogla dihati?

Hvala za vas odgovor in lep pozdrav:)

nova
Uredništvo priporoča

Dober dan,
Vaš opis zbuja sum, da bi lahko bila astma. Morda poskusite v lekarni kupiti zdravilo salbutamol (ponavadi mu rečejo Ventolin) v inhalatorju in poskusite ali vdih tega zdravila olajša oteženo dihanje. Astma se rada poslabša ob prehladih in potem v nekaj tednih umiri.
LP
MK

Pozdravljeni!

Najlepsa hvala za odgovor! Sem se oglasila v lekarni vendar zal naletela na novo tezavo, ne morem ga kupiti saj ga ne prodajajo v prosti prodaji. Ali si lahko pomagam s kasno alternativo ali bom morala v takem stanju pocakati se en mesec. Res me skrbi da bi se stanje brez inhalatorja poslabsalo saj je dihanje stalno otezeno.
Hvala

Dober dan,
z alternativo si ne morete pomagati. Morda vam v lekarni lahko pomagajo, da vam kakšen zdravnik naredi predpis. Ali pa, da vam zdravilo pošlje kdo od vaših svojcev. Hecno, cena zdravila je cca 3 evre…
LP
MK

Pozdravljeni!
Še enkrat hvala za vaš odgovor. Jutri se bom še enjrat oglasila v lekarni saj se mi je danes zvever zacelo pojavljati se piskanje v pljucih ob izdihu ter bolj drazec kaselj. Dihanje je se vedno rahlo otezeno vendar ne do te mere da ne bi mogla vdihniti. Upam da mi bodo lahko pomagali drugace pa bo treba zdrzat en mesec v takem stanju.
Se enkrat hvala:)

Vse bolj kaže, da si res morate najti zdravnika.
LP
MK

New Report

Close