Najdi forum

Viroza?

Pozdravljeni.
Stara sem 48 let, nekadilka. V družini je bila sestra hud asmatik. Sama sem v otroštvu zbolevala za gnojnimi anginami. Pri starosti 30 let so mi operirali mandeljne. Zaradi angin imam blago mitrarno insuficienco, ki mi ne povzroča težav. Alergična sem na Penicilin. Sem športno aktivna 2x na teden rekreacijsko treniram plavanje, kolesarim . Pri hitrejšem tempu aktivnosti imamo včasih občutek, da ne morem toliko vdihniti, kot bi želela in mi vzame sapo. Takrat začnem tudi zelo suho in globoko kašljati. Če močno izdihnem zahropem.To sem pač sprejela kot del plavanja oz. rekreacije.
Imam pa težavo, ki mi povzroča skrbi.
Nekaj let po odstranitvi mandeljnov, zadnjih 10 let pa praviloma vsako leto jeseni (oktober in november) ter spomladi (marec), takoj, ko zanihajo temperature in se pojavi megla imam težave s pljuči. Vse gre zelo hitro. Najprej me en dan začne boleti in utripati spredaj v pljučih (med sapnikom in žličko), takrat se počutim zelo slabotno, brez vročine, samo poležavala bi (kar ni v moji navadi). Naslednji dan izkašljujem zeleno gnojno sluz (pri dihanju mi smrdi iz ust po gnilobi), zamaši se mi nos in težko diham, izgubim glas. Nisem zmožna nobenega napora. Predvsem problem imam z vdihom pri preprostih naporih. Preprosto mi zmanjka moči za vdih, postanem zadihana. Umirim se hitro in potem plitko ampak sprejemljivo diham. Tretji dan pa začnem z globokim in bolečim, dražečim kašljem. Pri kašlju me boli zadaj pod lopaticami – ostra bolečina in spredaj med sapnikom in žličko. Potem se še nekaj dni počutim slabo, z dražečim suhim kašljem in hropenjem. Pred leti sem imela družinsko zdravnico, ki je poznala družinsko anamnezo. Takoj sem dobila Ventolin, Flexotid in Sumamed in je hitro odleglo. Pet let nazaj sem zaradi selitve zamenjala zdravnika, ki pa mi vedno postavi diagnozo viroza (delam v vrtcu, kjer so viroze prisotne celo leto), pravi, da so pljuča čista. Priznam, zadnji dve leti niti ne grem več k zdravniku, ker nimam vročine. Odležim vikend in potem razen trdovratnega dražečega kašlja mine. To pomlad sem predihala normalno vse do tega tedna, ko je temperatura padla in pojavila se je megla. Spet težave z dihanjem, gnojni izpljunek, globok boleč kašelj brez vročine in izguba glasu… ta “viroza” me pa resnično zdeluje kar se počutja in dihanja tiče. Bistveno lažje pa diham, ko grem na morje. Takrat vse skupaj popusti.
Do zdaj me noben zdravnik ni poslal k pulmologu ali mi omenil morebitno astmo, ki je v družini. Bi bil že čas oz. kako naj si pomagam?
Hvala za vaš odgovor.

Spoštovani,
prvi vtis je najbolj podoben okužbi. Nobena druga bolezen ne da smrdečega gnojnega izpljunka. Vprašanje je, ali je iz iz nosu (sinusov) ali pljuč. V smer astme kaže bolj malo podatkov. Morda bi bilo ob priliki za narediti slikanje pljuč s CT, če so morda po kakšni okužbi ostale kakšne bronhiektazije in se sedaj ob virozah tam ponavljajo manjše pljučnice. Ni pa to nujno narediti, terapevtsko se ne bo nič spremenilo.
LP
MK

New Report

Close