Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Foster za otroke

Foster za otroke

Lep pozdrav.
Sin (13 let) ima sledečo diagnozo: blaga bronhialna preodzivnost, dermatitis atopica in mnenje, da ima reverzibilno obstruktivno ventilacijsko motnjo.
Glede na izvide spirometrije je bila največja razlika opazna pri merjenju FEV1 . Ta je bila pred tremi leti 1560 oz. 67%, nato pa 1800 oz.73%, 1880 oz.68%, 2060 oz, 72% in pri zadnjem merjenju pred 14-imi dnevi 2150 oz 64%.
VC se stalno giblje med 84% in 88%, TI med 80 in 83%, FVC pa je bil na zadnjem merjenju 2570.
Zdravnica mu je na podlagi tega predpisala tri mesečno terapijo s Fosterjem, tukaj pa se pojavljajo moji pomisleki. V navodilih namreč izrecno piše, da zdravilo ni namenjeno za mlajše od 18 let, pri eni od tem pa sem zasledil, da je Foster namenjen za zdravljenje hude astme. Ko sem zdravnico povprašal, ali je varno, da je 13-letni otrok jemlje zdravilo, ki ni namenjeno mlajšim od 18 let, je odvrnila, da je to zaradi tega, ker Foster v taki obliki (kombinacija dveh učinkovin) ni bil testiran.
Zanima me, ali je to običajen postopek in kot starš se seveda sprašujem, naj ubogamo nasvet zdravnice ali pa se držimo navodil proizvajalca? Kaj nam svetujete?
Hvala za vaš odgovor

Spoštovani,
Iz napisanega ne razberem, ali je diagnoza astme res postavljena (na primer z meritvijo metaholinskega testa, bronhodilatatornega testa, serijsko meritvijo maksimalnega pretoka zraka…). Razumem, da do sedaj otrok ni prejemal nobenih zdravil za astmo. Pri blagi astmi oziroma pri utemeljenem sumu na astmo ponavadi začnemo z enokomponentnim zdravilom (samo inhalacijski glukokortikoid).
Foster sicer ne bi smel biti problematičen za najstnika, res se pa proizvajalev ogradi od te populacije (tak pristop je pri modernih zdravilih kar pogost).
Če povzamem, jaz bi ob takih rezultatih svojemu otroku najprej postavil diagnozo. Če bi bila diagnoza astme potrjena, bi začel zdraviti z zmernim odmerkom inhalacijskega glukokortikoida.
LP
MK

Pozdravljeni!
Najprej hvala za vaš odgovor. Astma pri njem ni bila potrjena, v izvidu zadnjega pregleda sredi tega meseca piše: bronhodilatotorni test je pozitiven, odgovor na bronhodilatator je relativno dober. Saturacija je 99%, pretok 360l/min.
Spirometrija: VC 2900 (86%), FVC 2570, FEV1 2150 (64%), TI 83%. Izvid spirometrije pokaže obstruktivno ventilacijsko motnjo.

Metaholinski test je bil leta 2013 pozitiven PD20 je bil 1.3 mg metaholina. Dokazana je bila zelo blaga bronhialna preodzivnost in slaba percepcija.

Lep pozdrav, Aleš

New Report

Close