Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Huda poslabšanja astme

Huda poslabšanja astme

Spoštovani,

pravkar prebolevam hudo poslabšanje astme, ki se je razvilo kot običajno iz prehlada, in ga imam enkrat na zimo, s kašljem pa traja tudi 6-8 tednov. Kljub takojšnjemu ukrepanju s povečanjem vpihov Fosterja z običajnih 2×2 na 10 vpihov dnevno, je pomagalo komaj kaj, vzporedno jemljem še Singulair (napadi astme ob športu, z njim jih nimam več) in povečanju vpihov Flixonase na 3×2, mi telo tudi sedaj nekako ponori in gre iz dneva v dan samo še na slabše: hud kašelj, stiskanje v prsih, dihalna stiska, povečano izločanje gnojnega izpljunka iz pljuč in nosu, težje dihanje, dnevno in nočno kašljanje, težave pri govorjenju, huda hripavost, glavobol, itd. Za astmo se zdravim cca 20 let, začela sem s flixotide, nato menjava na seretide, nato pred cca štirimi leti foster, pred dvema letoma še dodan singulair. Vzporedno rinitis in gerb, oboje “krotim” s higieno in dieto, rinitis ŕedno s flixonase, gerb po potrebi še z nexiumom. Zdravnica mi je ponovno uvedla medrol in svetovala, da se obrnem na Golnik glede uvedbe bioloških zdravil za astmo, kar bom seveda tudi storila, saj mi to zapleti resno vplivajo na zdravje in kakovost življenja. Sem navdušena, da obstaja dobro zdravilo za nas! Sem si prebrala članek dr. Škrgatove o teh zdravilih in me zanima naslednje. Ali se naročim pri tej zdravnici in to preprosto zapišem na rob napotnice? Biološka zdravila naj bi dali samo v primeru, če astmo povzroča alergija (poleg ostalih pogojev), pri meni pa nismo nikoli prišli do konca, kaj je res razlog zanjo in jo imam označeno kot neopredeljeno astmo. Na osnovni “paket” testiranja za alergijo sem bila pred 20 leti negativna, ali se potem razširi raziskava na več alergenov? Meni se astma izrazito poslabša ob mrazu in virusih, pomladanskega časa pa tudi ne prenašam najboljše. Prav neverjetno je, da na primer takoj čutim stiskanje v pljučih tudi že, če ponoči spim premalo pokrita. Ena občutljiva rožica 🙂

Lepo prosim, če mi objasnite, kakšni diagnostični postopki me čakajo, v kolikšnem času lahko računam na razplet in kakšne sploh imam možnosti za prejemanje bioloških zdravil. In če nisem prava kandidatka zanje, kaj svetujete, da si popravim te svoje slabe odzive na prehlade? Obstaja kakšna imunska terapija? Sicer sem rekreativna športnica. Ali lahko tudi pojasnite, če se je zdravilo za nos Flixonase “izpelo”, saj ga bolj ali manj stalno uporabljam že skoraj 20 let? Ob nahodu se mi zdi, da nič več ne koristi in takrat vzamem še Operil v spreju.

Hvala lepa za odgovore, ki mi bodo pomagali lažje prebroditi čas do pregleda na Golniku.

Lepo vas pozdravljam.

Spoštovani,
bolnik s težko astmo seveda sodi na Golnik.
Ponavadi se naredi natančna preiskava pljučne funkcije (“pihanje”), preiskave sputuma, slikanje s CT, krvne preiskave. Najbolj primeren način je, da osebni zdravnik napiše napotnico in na njej tudi opiše problem, torej da gre verjetno za težko astmo.
Lep pozdrav
MK

Spoštovani,

hvala za odgovor. Zdravnica je na napotnico napisala, da gre za pogosta huda poslabšanja astme ob infektih in predlaga dignostiko za ev. uvedbo bioloških zdravil. Bo to dovolj? Na CT sem bila pred kakšnim letom zaradi suma na bronhoekstazije, ki pa jih nimam. Ali se na Golniku obrnem oz zaprosim za dr.Škrgatovo?

Hvala lepa za vaš čas in odgovore.

nova
Uredništvo priporoča

To bi moralo biti dovolj. Nič pa ne škodi, če se spodaj na napotnici dopiše “Prosim dr Škrgat”
LP
MK

Pozdrav!
Taksno astmo imam tudi jaz, pa mi noben nikoli ni predlagal Golnika. Bi me zanimalo, kaj sploh lahko pridobim s tem? Saj na koncu bom glih tko motal jemati medrol ob takem poslabsanju in se antibiotik. Se pravi, dejansko nic ne pridobim od takega pregleda. Seveda govorim, ce gre res za astmo in je kako drugo pljucno bolezen. Biolosko zdravilo pa pac ni namenjeno za eno poslabsanje astme letno.

Pozdravljeni,

zadnje poslabšanje z dodatnimi komplikacijami je za mano, vmes nekaj manjših poslabšanj, ki sem jih prestala na srečo le s povišanji fosterja in brez medrola. Sicer se mi spet nakaj obeta, že kakšen teden zjutraj nekaj kašlja in stiskanja v prsih, zdaj pa malo vročine, kašelj se je spet bolj povečal. Ugotavljam, da zdaj pride redno do poslabšanja po telesnem “naporu”, npr kolesarjenju ali hoji v klanec, pa ne gre za kakšne hude napore, dovolj je pol ure kolesarjenja ali uro hoje, pa čeprav si pred tem pomagam z 1 vpihom Fosterja. Nato traja utrujenost, kašelj, manjša temperatura in stiskanje kake 3-4 dni, ko doma bolj poležujem, na vso srečo sem iz drugega razloga trenutno doma in si to lahko privoščim. Zdaj ne vem, ali se to tudi križa s kakšno virozo, nos imam običajen – malo sluzi. Na ravnem z rekreacijo nimam težav. V juniju imam termin na Golniku, trenutno jemljem 2×2 vpiha Fosterja, zvečer 1 tbl Singulair in terapijo za nos. Kaj lahko še storim, da ne bom imela teh težav – ali naj povečam redne vpihe fosterja? Ne bi rada opustila rekreacije, tudi da bi jo opustila za en mesec do preiskav mi je hudo, saj sem navdušena rekreativka in še posebej planinka in brez športa mi ni živeti! Upam in verjamem, da mi bo diagnostika na Golniku dala odgovore, samo do takrat je še cel mesec in lepo prosim malo pomoči.

Lepo vas pozdravljam.

Spoštovani,
tole, kar pišete, je pravzaprav nujno stanje. Takale težavna astma bi morala imeti hudi prioriteto. Anonimno seveda tega problema ni mogoče rešiti. Vaš osebni zdravnik bi se moral angažirati, da vam uredi prednostni pregled ali celo hospitalizacijo. Zaenkrat lahko le rečem, da bi bilo za povečati odmnerek Fosterja na kakšnih 6-8 vdihov na dan.
LP
MK

Pozdravljeni,

iskrena hvala za takojšnji odgovor! Takoj sem vzela še dva vpiha! Napotnica je bila izdana ob zadnjem hudem poslabšanju pod “hitro”, prvi termin pa so mi dali na Golniku 1.6. Ker ni šlo za ogrožujoče življensko stanje, zdravnica ni napisala “nujno”, je pa sedanje stanje s stalno-nekaj-narobe bistveno blažje kot v marcu.
Lepo bi vas prosila še za nasvet – se lahko do junija ukvarjam z rekreacijo – pilates oz pilatesu podobne vaje, ki jih imam na rehabilitaciji po operaciji, plavanje, hoja po ravnem in blažja hoja v hrib cca 3 km s 300 metri vzpona ali pač naj vse to za 3 tedne!!! opustim oziroma izvajam z nizko frekvenco?

Lep pozdrav.

Seveda se lahko ukvarjate z rekreacijo, toliko kot sapa dopusti. Pred naporom vzemite vdih Fosterja.
LP
MK

Spoštovani,

najlepša hvala za vse odgovore. Bliža se datum pregleda v ambulanti na Golniku in po navodilu 1 teden pred pregledom naj ne bi uživala zdravil proti alergiji, domnevam pač, da bodo zaradi mojih stalnih zdravstvenih zapletov opravili tudi alergološke teste, nazadnje so bili opravljeni že pred skoraj 20 leti. Naj začasno ukinem zdravilo Singulair, ki naj bi “pokrilo” poleg težav z astmo pri športu tudi alergije (tako mi je interpretirala pulmologinja ob uvedbi), in ni izrecno navedeno v navodilu? Tam piše Clarentin, Flonidan, Aerius, itd.

Hvala vam za vaš prijaznen odgovor.

Spoštovani,
Singulair ni treba ukinjati. Na dan pregleda zjutraj ne vzeti pršil za astmo.
lp
MK

New Report

Close