Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Zdravljenje astme z zdravilom Relvar Ellipta 184/22 kljub osteoporozi.

Zdravljenje astme z zdravilom Relvar Ellipta 184/22 kljub osteoporozi.

Spoštovani,

s strani pulmologa mi je bilo pred dobrim mesecem za lajšanje astme predpisano zdravilo Relvar Ellipta 184/22. Pred tednom dni pa so me na ločenem pregledu (kostne gostote) diagnosticirali tudi z osteoporozo. Med prebiranjem več različic navodil za uporabo zdravila Relvar Ellipta 184/22, sem naletel na neskladja, zato posegam po mnenju strokovnjaka. Prizadevam si namreč, da mi lajšanje astme s predpisano učinkovino ne bi poslabšalo občutljivosti skeleta (občasno namreč že čutim bolečino v ledvenem delu, bolečino v kosteh in mišicah).

1. V sledečem dokumentu je omenjeno, da se zlomi kot možni neželeni učinki tega zdravila pojavljajo dokaj pogosto (10% oz. 1/10 bolnikov vzorca). Citiram:
“Med resnejše neželene učinke spadajo pljučnica in zlomi (zabeležili so jih pri do 1 od 10 bolnikov), o katerih so pogosteje poročali pri bolnikih s kronično obstruktivno pljučno boleznijo kot pri bolnikih z astmo.”
(http://www.ema.europa.eu/docs/sl_SI/document_library/EPAR_-_Summary_for_the_public/human/002673/WC500157636.pdf, stran 3/3, tretji odstavek)

2. V dokumentu kasnejše revizije, je ta pogostost upadla le še na 1%. Citiram:
“… so se zlomi, ki so tipično povezani z uporabo kortikosteroidov (npr. spinalna kompresija/torakolumbalni zlomi vretenc, z lomi kolka in acetabula), tako v krakih z zdravilom Relvar Ellipta kot z vilanterolom pojavili pri < 1 %".
(http://www.ema.europa.eu/docs/sl_SI/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/002673/WC500157633.pdf, stran 32, 3. odstavek)

3. V priloženih navodilih (revidirano 2015) pa zlomov in ostalih možnih neželenih učinkov, ki bi bili neposredno povezani s skeletom, sploh ni omenjenih.

Zanima me torej, čemu take (dekadne) razlike v pogostosti pojavljanja možnih neželenih učinkov? Menite, da lahko terapijo z zdravilom nadaljujem (po doziranju občutim olajšanje v pljučih), kljub diagnozi osteoporoze? Star sem 66 let.

Za odgovor oz. strokovno mnenje se vam v naprej iskreno zahvaljujem.

Lep pozdrav,
Nikolaj

Spoštovani,
tudi jaz ne vem, zakaj so v treh dokumentih tako različne številke.
V kliničnih študijah beležijo razne probleme, na primer glavobol. Izkaže se na primer, da je zaradi glavobola tožilo 68% oseb, ki so prejemali testirano zdravilo in 72% oseb, ki niso prejemali zdravilo. Če ne znamo pravilno prebrati teh podatkov, lahko zaključimo, da testiran zdravilo dela glavobole in to kar 68% osebam, ki to zdravilo jemljejo.
Res je, da se inhalacijski glukokortikoidi malo absorbirajo in če jih prejemamo v velikem odmerku, res ob večletnem jemanju lahko malo vplivajo na kostno gostoto. Mimogrede, izgubljanje kostne gostote je normalen pojav, povezan s staranjem. Zato se pri zdravljenju astme sedaj uporablja čim manjše odmerke inhalacijskih glukokortikoidov.

V navodilih piše takole: V dveh repliciranih 12-mesečnih študijah pri skupno 3.255 bolnikih s KOPB je bila celotna incidenca zlomov kosti v vseh skupinah z zdravilom Relvar Ellipta
(2 %), v skupini brez ingalacisjkega glukokortikoidapa < 1 %. Zlomi, ki so tipično povezani z uporabo kortikosteroidov (npr. spinalna kompresija/torakolumbalni zlomi vretenc, zlomi kolka in acetabula), so se tako v skupini zdravljeni z zdravilom Relvar Ellipta kot v skupini zdravljeni brez tega zdravila, pojavili pri < 1 %. Torej: z vašim zdravnikom preverite, ali imate optimalen odmerek inhalacijskega glukokortikoida. Če je optimalen, z njim nadaljujte, če ni, ga zmanjšajte. Seveda pa je primerno (ne glede na to, ali prejemate Relvar ali ne) zdraviti zmanjšano kostno gostoto. LP
MK

Spoštovani,

za odgovor se Vam iskreno zahvaljujem. O nadaljnjih podrobnostih se bom posvetoval z izbranim pulmologom.

Lep preostanek dneva,
Nikolaj

nova
Uredništvo priporoča

Imam mocne glavobole po pumpici relvar je to mozno da imam kar vrtoglavice

Dober dan,

vse je možno. Sicer to ni ravno pogost neugoden učinek Relvarja. Ampak nekoliko širi krvne žile in bi se dalo to razložiti. Stopite do svojega zdravnika (pulmologa?) da se pogovorita o menjavi zdravila.

LP

MK

New Report

Close