Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Težave z dihanjem

Težave z dihanjem

Pozdravljeni!

Zadnja 2 meseca imam vedno večje težave z dihanjem, še posebej zdaj ko je zunaj zelo mrzel zrak. Hitro se utrudim in zadiham že med hojo po ravnem, kaj šele ko grem v kakšen klanec. Tudi srčni utrip je dosti višji in na maksimumu že ob hoji v manjši klanec (povišan je že tudi v mirovanju in sicer okoli 85). Srce ob tem močno razbija, občasno se pojavi tudi nereden utrip, postanem omotičen in se moram večkrat ustaviti čeprav sem običajno isti “napor” premagal brez težav. Imam občutek, kot da ne pridem do zraka oz. ga ne uspem dobiti dovolj, v manjši meri tudi že v hiši. Ob tem v prsnem košu čutim tudi pritisk oz. imam občutek stiskanja/zategovanja in rahlega dušenja. O tem sem se pogovarjal z zdravnico, ki me je napotila k pulmologu. Pred nekje 10 leti sem sicer imel hujše vnetje pljuč (takrat izkašljeval 3 mesece v eno) in blažje ponovitve nekaj let. Zadnjih nekaj let pa običajno zbolim le novembra, izkašljujem okoli 14 dni in je ok. Letos novembra le manjša viroza in to je to.

Kaj menite, da bi to lahko bilo in kako si naj pomagam dokler ne pridem do pulmologa? Iskreno povedano me kar skrbi, ker težav z dihanjem nisem imel nikoli do sedaj. Hvala in lepe praznike!

Spoštovani,
Precej podatkov manjka, da bi se kaj bolj natančnega reklo. Starost, kajenje, imate kakšne kronične bolezni? Verjetno sta z osebno zdravnico naredila kaj preiskav: spirometrijo, krvno sliko, EKG, rentgensko sliko pljuč,? Verjetno vam je osebna zdravnica na osnovi tega predpisala kakšno zdravilo? Zgodba spominja na astmo. Vsekakor vprašanja, ki ste jih postavili na forumu, postavite svoji osebni zdravnici.
LP
MK

Pozdravljeni!

Situacija je kar kompleksna, tako da bom poskusil čimbolje opisati vse skupaj v upanju da mi boste znali povedati kaj bi lahko bilo narobe in kako si pomagati. Star sem 28 let, 193cm, 76kg, nekadilec. Ne jemljem nobenih zdravil le dopolnili vitaminov D3 in 1x mesečno injekcije B12, katerih pomanjkanje sem imel sredi letošnjega leta. Večje zdravstvene težave so se mi začele marca letos, 3 mesece po operaciji razlitega slepiča decembra lani. Sicer sem nekje 3 tedne po operaciji imel epizodo povišane temperature, tahikardije in težjega dihanja ki je trajala 2 dni (nekaj dni po koncu jemanja antibiotikov), nato je bilo vse ok. Pred tem resnih zdravstvenih težav nisem imel nikoli. V začetku marca sem bil tudi pri pulmologu, takrat zaradi konstantnega večmesečnega suhega kašlja od operacije dalje in hude telesne oslabelosti že pri hoji. Naredili so spirometrijo, kjer nekih večjih odstopanj niso našli, RTG pljuč je bil ok, EKG tudi. Vseeno so me poslali na INP s sumom na pljučno embolijo, kjer so diagnosticirali vnetje popljučnice, krvna slika bp. Vmes je bilo bolje, nato sredi aprila ob eni infekciji s povišano temperaturo in drisko spet poslabšanje, potem pa nekaj časa spet bolje.

Sedaj 2 meseca, sploh zadnjih nekaj tednov ko je zunaj zelo hladno je precej hudo in se izogibam gibanja na prostem, sploh klancev (po ravnini še kar gre). Pri zdravnici sem bil v četrtek, ji povedal vse to kar sem povedal Vam in dobil napotnico za pulmologa pod hitro. Zdravil nisem dobil nobenih, tako da ne vem kaj mi je sploh za storiti vmes ko čakam na pregled. Lepo prosim za Vaše mnenje in nasvet, ker me resno skrbi. Lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
iz vaše zgodbe ne znam reči, kaj vam je. Vsekakor je na mestu diagnostična obravnava. Sedanje težave nekoliko spominjajo na astmo, ampak to ne bi smelo biti povezano z zapleti po operaciji slepiča. Tudi diagnoza vnetja popljučnice je nenavadna. Ponavadi je to v sklopu pljučnice (te očitno niste imeli), sicer se pa pri vnetju popljučnice precej resno lotimo diagnostike. Takoj po praznikih do pulmologa!
LP
MK

Pozdrav!

poskusil sem napisati čimveč podatkov in čimbolje obrazložiti situacijo, če bi slučajno kaj od tega vplivalo na moja pljuča in njihovo funkcijo – ni pa nujno. Verjetno tisti slepič nima povezave z mojimi težavami, čeprav se je dolgotrajen suh kašelj pojavil ravno naslednji dan po operaciji in trajal več mesecev. Temu nihče ni polagal pozornosti. Danes recimo ko sem se zbudil sem imel hujše težave ker enostavno nisem prišel do zraka. Naj se sliši še tako bizarno – imel sem občutek kot da možgani in telo enostavno nimajo dovolj kisika. Rabil sem nekje 15 minut, da sem se sploh postavil na noge, utrip pa bil že ob hoji po hiši zelo visok. Še zdaj ko je že več ur od tega se ne počutim dobro, čutim občutek teže za prsnico ko hodim, občasno suho kašljam, ne morem prav razmišljati. Podobna stvar se mi ponovi tudi vsakič ob malo večjem naporu (hoja v klanec), srčni utrip pa podivja, postanem omotičen in se morem ustaviti. Pomanjkanje kisika? Vem, da pri 28 letih ni verjetno, ampak če slučajno spirometrija in ostalo ne bo pokazalo kaj konkretnega, bom šel samoplačniško h kardiologu – to je še edino drugega kar mi pride na pamet in bi lahko povzročalo podobne težave.

Če vam slučajno pade kaj na pamet oz. ste se spomnili česa novega, bi mi veliko pomenilo če to delite z mano. Obvezno grem takoj po praznikih k pulmologu, do takrat pa bom skušal potrpeti s svojimi težavami. Vse lepo v novem letu! Lp 🙂

New Report

Close