Najdi forum

Mastocitoza

Spoštovani!

Zaradi hitrega utripa, za katerega nismo našli razloga sem dobil Procoralan, ki pa ga ne smem jemati, ker se kreše z drugimi zdravili. Tako sem zdaj kljub astmi pristal na betablokerju Nebilet 5 mg. Ne vem še, če ga bom prenašal, ker mi je slabo odkar ga jemljem.
Bi me pa zanimalo, kaj to pomeni, da se beta blokerji ne smejo uporabljati pri mastocitozah. Kako naj vem, če nimam mastocitoze?? Imam alergije in astmo! A je mogoče to, da mi je slabo na beta blokerju znak mastocitoze?

Lp

Ne se obremenjevati z mastocitozo. To je ena zelo redka krvna bolezen. Slabost ob prejemanju beta blokerja ni povezana s sumom te bolezni.
Lep pozdrav
Mitja Košnik

Prosim za informacije o mastocitozi. Sam imam to diagnozo. Kako zaustaviti ali zmanjšati spremembe na koži (pigment).

Hvala in lep dan,
Franci

nova
Uredništvo priporoča

Obstaja več vrst kožne mastocitoze. Žal vam ne morem dati enostavnega odgovora glede zdravljenja.
Pigmentacije pri makulopapulozni obliki kožne mastocitoze (urticaria pigmentosa) z leti običajno zbledijo. Dermatologi včasih predpišejo fototerapijo (PUVA), po kateri pa se pigmentacije lahko ponovijo v 6 do 12 mesecih. Svetujem obravnavo v dermatološki ambulanti bolnišnične ustanove.
LP
MK

Pozdravljeni. Potrdili so mi mutacijo Kit in mastocitozo. Sem po anafilaktičnem šoku po piku sršena. Pri sebi vedno nosim injekcije in tablete. Zanima me ali se lahko iz tega razvije mastocitna levkemija? Več kje sem brala o tem. Opravila sem tudi odvzem kostnega mozga. Kakšne so možnosti za nadaljnjo zdravljenje? Ali je bolezen smrtna?

Hvala za odgovore.

Dober dan,

indolentne mastocitoze, ki jih ugotovimo pri bolniki s težkimi reakcijami po pikih žuželk, niso nevarna krvna bolezen. Iz tega se ne razvije levkemija. Če ne bi imeli alergije za strup sršena, sploh ne bi vedeli zanjo.

Ponavadi se pri mastocitozi alergijo za strup žuželke zdravi z imunoterapijo, kajti edina nevarna stvar je ponovna težka alergijska reakcija. Indolentne mastocitoze pa se ne zdravi.

LP

MK

Hvala za odgovor.

Zanima me še ali pri odvzemu kostnega mozga naredite še kakšne druge preiskave v zvezi s samimi boleznim ( rak in podobne genske bolezni). Namreč zasledila sem v vaših študijah, da obstaja tudi mastocitna levkemija. Pri meni se v zadnjem času pojavljajo anemija, utrujenost, brezvoljnost, bolečine v kosteh in po celem telesu. Prej sem bila polna energije, zdaj pa kot da to več nisem jaz. Kam se moram obrniti, če bi si želela pregledati tumorske markerje. Ker v naši družini, po obeh straneh so potrjeni raki. Pa da izključim to in strah, ki se poraja. Sem pa stara pod 50 let.

Zahvaljujem se vam za odgovor.

Pri biopsiji se kostni mozeg pregleda temeljito. Seveda, če imate anemijo, je treba izpeljati diagnostiko, od česa anemija je. To bo vaš osebni zdravnik izpeljal.

LP

MK

Najlepša hvala za vse odgovore.

Lepo pozdravljeni…

Objava čaka odobritev

Pozdravljeni,

Imam hudo alrgijo na pršico in cvetni prah, jemljem 3 Ariouse na dan. Prav tako imam histaminsko intoleranco. Glede na težave, ki jih imam, sem zasledila podatke o bolezni Mast cell activation syndrom. Kako se to imenuje v slovenščini in ali obstajajo kakšna zdravila, ki jo blažijo in kakšne vrste zdravnik naredi tako preiskavo?

Hvala. Lp

Dober dan,

termin “sindrom aktivacije mastocitov” je ena precej na silo vpeljana besedna zveza. Okvirno ta besedna zveza zajema vse bolezni, ki nastanejo zaradi sproščanja mediatorjev iz celic, ki se jim reče mastociti. Najbolj poznana bolezen, ki sodi v ta kontekst, je alergija. Torej, če imate alergijski rinitis zaradi pršice in cvetnega prahu, že ustrezate temu, da imate sindrom aktivacije mastocitov. In smo tudi že pri odgovoru, kateri zdravnik postavi to diagnozo in tudi pri terapiji. Antihistaminiki.

“Histaminska intoleranca” ne sodi v okvir alergijskih bolezni, niti ni to bolezen mastocitov. Gre za pomanjkanje encima v črevesju, torej za nealergijsko bolezen prebavil.

LP

MK

Pozdravljeni.

Na pregledu za alergijo na čebelji pik, so mi ugotovili somatsko različico D816V gena KIT.

Ali to avtomatično pomeni, da imam mastocitozo?

Sem v postopku IVF. Lahko to vpliva tudi na vgnezditev in nadaljno nosečnost?

 

Hvala za odgovor.

Lep pozdrav.

Dober dan,

koncept klonskih bolezni mastocitov se z razvojem občutljivih metod z detekcijo cKIT različic spreminja. Do pred par leti je vlejalo, da se diagnozo mastocitoze postavi s pregledom vzorca kostnega mozga pod mikroskopom. Sedaj vidimo, da približno tretjina oseb s to različico izpolni klasične kriterije diagnoze, dve tretjini pa ne. Tem se sedaj reče “klonski sindrom aktivacije mastocitov”. Poenostavljeno povedano, zaenkrat ne vemo, ali je med tema “diagnozama” kakšna klinično pomemvna razlika.. Vsekakor pa pri vas ta izvid nič ne vpliva na postopek IVF. Vpliva zgolj na težo reakcije po morebitnem piku čebele.

LP

Objava čaka odobritev
Objava čaka odobritev

New Report

Close