Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika OBE ENKI VEN – MOSTIČEK ALI IMPLANTATA?

OBE ENKI VEN – MOSTIČEK ALI IMPLANTATA?

Pozdravljeni dr. Kuliš,

pri 7 letih sem si zlomil obe enki zgoraj. Do sedaj (46 let) nisem imel nobenih težav. Pred 6 meseci pa sem imel na enki desno močan granolom (2 žlici gnoja). Potem mi je pa dr. Sotošek naredil retrogradno kritje z Retroplastom, ker sem enkrat že imel apikotomijo. Operacija je pokazala na karies, ki ga bi bilo potrebno odstraniti in potrebo po zamenjavo prevleke. Prav tako je ugotovil zelo slabo kost. Vendar pa mi je odsvetoval kakršno koli saniranje zoba, ker bi mi lahko zob z zatičkom izpadel. Po 5 mesecih nimam nobenih težav.
Nagibam se h temu da pustim stvari in čakam na poslabšanje situacije, ko se bo potrebno odločiti za mostiček. Pri mostičku me moti da bo potrebno obrusiti še 2 zoba levo in 2 desno (ker bi menjal tudi levo enko).
Kakšno je vaše mnenje?
Zanima me še kakšen je postopek prenosa kostnine iz spodnje čeljusti – v primeru implantatov?

Hvala za odgovor
Klemen

Operac

Pozdravljeni,
ne vem če vas razumem….ena enka je dobra, druga je po apikotomiji in ne dela težav. Če je tudi rentgenološko v redu si ne rabite ničesar puliti in ničesar dodatno brusiti. Zamenja se prevleki na obeh enkah za vezani prevleki. Tako dobra enka nudi slabi enki dodatno oporo in to je lahko dolgoročno uspešno.
Če gre ena enka ven, vam še vedno ostane druga, pobrusi se še dvojko in izdela tročlenski most.
Dveh implantatov enega poleg drugega vam v estetsko občutljivem področju ne priporočam. Estetsko dober rezultat je nepredvidljiv.
Morda le nadomestitev slabe enke z implantatom, dobra pa naj vsekakor ostane v ustih. Od veliko okoliščin je odvisno ali bi se jaz na vašem mestu odločila za to rešitev…
LP Andreja

New Report

Close