Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika kaj storiti

kaj storiti

Zaradi paradontoze mi bo zobozdravnik izpuli zob dvojko spodaj desno. Zanima me, kaj je najoptimalnejša rešitev za nadomestitev zoba. Naj povem, da sem stara 58 let in imam še vse svoje zobe. Enka in trojka sta zdrava, prav tako tudi zobno tkivo okrog. Glede na to, da sem upokojenka in nimam prihrankov, mezanima ali ZZZS krije kakšne stroške.

Pozdravljeni,

kot že (pre)večkrat prej odgovarjam zopet: vprašajte ZZZS. Oni vam režejo kolač, za katerega ste plačevali. Iz izkušenj vam tudi težko svetujem, ker ne sodelujem z njimi.
Sedaj pa k protetiki: Če imate zdrava obzobna tkiva na ostalih zobeh, je rešitev enostavna in neinvazivna. Na trojko se z jezične strani prilepi krilo, ki nosi zob dvojko. Na tem mestu zobje niso obremenjeni, zato je taka rešitev primerna, poleg tega pa je potrebno minimalno ali sploh nikakršno brušenje trojke. In še – rešitev je izredno lepa, verjetno razen estetsko primerljive implantatne rešitve najlepša od vseh. Zobje spodaj spredaj so izredno gracilni in jih z drugimi protetičnimi rešitvami le redko lahko tako lepo reproduciramo.
Cena je odvisna od vrste materiala – izbirate lahko med s kovino ojačanim kompozitom, polnim porcelanom (pred kratkim objavljena klinična študija je pokazala odlične rezultate, ali klasičnim materialom za take rešitve – cirkonijem. V tem vrstnem redu narašča tudi cena.
LP ANdreja

New Report

Close