Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika rešitev za manjkajoče zobe

rešitev za manjkajoče zobe

Pozdravljeni!

Imam velike težave z zobmi, oziroma precej mi jih manjka. Imam nek strah pred obiskom zobozdravnika, oziroma pred bolečino.. Posledično mi manjka precej zob, čeprav sem stara šele 38 let.
Ne upam se nasmehniti 🙁
Končno sem se odločila, da si moram zrihtati zobe, ne glede na strah.
Spodaj desno manjkajo štirje zobje, spodaj desno enako, zgoraj levo štirje in zgoraj levo enako. Niso povsod skupaj manjkajoči zobje. Kako se da to popraviti? Z mostički? Koliko približno bi ti stalo?

Najlepša hvala za odgovor.

Pozdravljeni,
vaše vprašanje je preveč splošno, zato bo tak tudi odgovor.
Manjkajoči zobje se dajo popraviti glede na razvrstitev lukenj po čeljusti na več načinov: s snemno protezo, z mostički in z implantati. Cena je odvisna od izbora terapije.
Svetujem vam da si v enem od dentalnih rentgenov naredite ortopan in z njem obiščete 2-3 zobozdravnike, po možnosti take, ki imajo veliko izkušenj z zobno protetiko in tudi implantološkimi rešitvami. Tako boste dobili tako informacije kot cene in pa tudi občutek, kaj bo za vas najbolje.
LP Andreja

Pozravljeni!

Imam 55 let.
Pred dnevi se mi je zlomila leva enka, ki je bila že večkrat plombirana, druga enka je tudi plombirana in je plomba že odstopila in se bo verjetno tudi zlomila. Nasploh imam problem, ker mi plombe po krajšem času odstopijo in nastane občutljivost zob in dodatni karies.Obe enki imam oblečeni in so mi že trikrat naredili pikotomijo. Dlesen nad enkami je čudne plave barve. Levo zgoraj mi manjka štirica, petka pa je mrtev zob in me dlesen nekam čudno boli in mislim, da ni dobro. Skrbi me vpliv slabih zob na splošno zdravje. Rada bi odstranila štifte in ostanek enk, ker imam občutek, da se tam stalno nekaj kuha, kar ni dobro. Na desni imam mostiček, manjkata petica in šestica. Zdravnica mi je predlagala, da bi zbrusili obe dvojki in trojki in naredila mostiček. Trojke so zelo dobre in jih ne bi rada brusila in s tem že polovico uničila. Zanima me, če bi se dalo naredit delno protezo, ki bi zajela prednje zobe in štirico levo, ali vsaj prednje zobe. Rajši spulim še obe dvojki, ki sta že zelo poškodovani, kot da si uničim še trojke.
Prosim za nasvet in hvala za odgovor.

Pozravljeni!

Imam 55 let. Pred dnevi se mi je zlomila leva enka, ki je bila že večkrat plombirana, druga enka je tudi plombirana in je plomba že odstopila in se bo verjetno tudi zlomila. Nasploh imam problem, ker mi plombe po krajšem času odstopijo in nastane občutljivost zob in dodatni karies.Obe enki imam oblečeni in so mi že trikrat naredili pikotomijo. Dlesen nad enkami je čudne plave barve. Levo zgoraj mi manjka štirica, petka pa je mrtev zob in me dlesen nekam čudno boli in mislim, da ni dobro. Skrbi me vpliv slabih zob na splošno zdravje. Rada bi odstranila štifte in ostanek enk, ker imam občutek, da se tam stalno nekaj kuha, kar ni dobro. Na desni imam mostiček, manjkata petica in šestica. Zdravnica mi je predlagala, da bi zbrusili obe dvojki in trojki in naredila mostiček. Trojke so zelo dobre in jih ne bi rada brusila in s tem že polovico uničila. Zanima me, če bi se dalo naredit delno protezo, ki bi zajela prednje zobe in štirico levo, ali vsaj prednje zobe. Rajši spulim še obe dvojki, ki sta že zelo poškodovani, kot da si uničim še trojke.
Prosim za nasvet in se vam lepo zahvaljujem za odgovor.

Pozdravljeni,

seveda se da narediti delno protezo, vendar vam tega ne priporočam. To delno protezo mora nekdo nositi in to sta seveda ti dve trojki (in še kak zob zadaj). Pri protezah so sile obremenjevanja zob, ki nosijo protezo veliko neugodnejše in imajo zato vsa snemna dela veliko slabšo prognozo kot fiksna protetika.
Če je mostiček narejen dobro in imate vi dobro higieno ter hodite na redne kontrole in profesionalna čiščenja zob, lahko pričakujete, da boste nesli ti dve trojki v grob – morda se bo na njih vmes naredil nov most. Pričakovano preživetje snemne protetike pa je v 8-10 letih od 30-80% (odvisno od tipa snemne proteze) in to zato, ker se izgubljajo zobje nosilci.
LP Andreja

Lep pozdrav,

imam 30 let. Mlečne zobe sem imela vse, kasneje ko so izraščali stalni pa se je izkazalo, da manjkata obe dvojki zgoraj. Zobje so se nekako porazdelili, prostor med zobmi imam med enkama ter trojko in štirko čisto malo. Enka in trojka sta čisto skupaj. Do zdaj me to ni motilo, ko pa sem letos izgubila oba modrostna zoba zgoraj, se je odprtina pri enkah zelo razširila in je postalo moteče nasploh.
Zanima me, če je še vedno možna kakšna rešitev za manjkajoče dvojke zgoraj, da se nadomestijo tako ali drugače.

Hvala za vaš odgovor in nasvet, lp.

Lep pozdrav,

imam 30 let. Mlečne zobe sem imela vse, kasneje ko so izraščali stalni pa se je izkazalo, da manjkata obe dvojki zgoraj. Zobje so se nekako porazdelili, prostor med zobmi imam med enkama ter trojko in štirko čisto malo. Enka in trojka sta čisto skupaj. Do zdaj me to ni motilo, ko pa sem letos izgubila oba modrostna zoba zgoraj, se je odprtina pri enkah zelo razširila in je postalo moteče nasploh.
Zanima me, če je še vedno možna kakšna rešitev za manjkajoče dvojke zgoraj, da se nadomestijo tako ali drugače.

Hvala za vaš odgovor in nasvet, lp.

Pozdravljeni,

o tem sem že večkrat pisala.
Najprej vas je treba pregledati in presoditi, ali bi na vaš obraz bolj pasalo zobni lok malo bolj razširiti in narediti dovolj prostora za dve dvojki, ki se ju lahko naredi ali z 2 implantatoma ali pa s krilci na trojkah, ki nosita dvojko. Če je lok primerno širok in se da estetsko zapolniti luknje le z porcelanskimi luskami, ne da bi zobje izgledali preširoko, se enki razširi, trojke preoblikuje v dvojke in razširi malo štirice, da izgledajo kot trojke. Ta pot je veliko hitrejša in verjetno tudi cenejša. Seveda pa je potrebno presoditi, ali je ta pot tudi estetsko zadovoljiva.
LP ANdreja

Pred kakšnim desetletjem sem si dal narediti mostiček iz porcelana, ki ga sestavlja 6 zob levo zgoraj, za njega odštel takratnih 105.000 sit in letos ugotovil, da se mi predvsem na sprednjem delu na veliko maje. Pred kakšnim mesecem, sta mi med 4 in 5 zobom odpadla dva koščka proteze, kar govori tudi o tem, da je bilo delo opravljeno površno in nestrokovno.Večkrat mi tudi iz sprednjega dela proteze pri 2 zobu močno krvavi, tako, da je to moteče in neprijetno.
Redno imam plačano tako obvezno kot tudi dodatno zdravstveno zavarovanje, izbranega sem imel enega zobozdravnika v Zdravstvenem domu Koper, ki pa je kmalu odšel na specializacijo, tako, da od njega praktično nisem imel nič.
Pri pregledu na Hrvaškem, mi je zobozdravnik rekel, da bi stali zobje iz porcelana 1.200 €, vsaki zob po 200€, da bi mogel pa drugi zob dodatno še zafiksirati, da ne bi spet prišlo do enakih problemoč čez nekaj let.
Kaj bi vi svetovali pri takšni situaciji, saj je najlepše sedaj reči, da smo pacienti sami krivi za naše probleme, saj sem ostal brez zobozdravnika in kljub vsem zavarovanjem moram sedaj vse sam plačati.
Če je res, da se lahko zdravimo tudi čezmejno po 25.10.2013 pa me zanima kdo in če sploh našiše napotnico s katero se lahko zdravim tudi na Hrvaškem, tudi glede na to, da je tam zdravljenje in izdelava mostiška tam bolj poceni, kot tukaj kjer sem doma in kjer plačujem vse davke in dajatve.

Pozdravljeni,

verjetno ste do danes že ugotovili, da sporazum ne velja za zobozdravstvene storitve.
Če je zobozdravnik šel na specializacijo, ste imeli pravico si poiskati drugega zobozdravnika, ki bi vas spremljal in skupaj z vami izboljševal higieno in ob zgodnjih znakih bolezni, ki jih običajno pacienti še ne zaznate, pravočasno ukrepal, da ne bi prišlo do takih težav, kot jih tukaj opisujete.
Strokovno vam brez rentgena zelo težko svetujem – ne vem kateri nosilci so prisotni in v kkšnem stanju so…
Vse dobro pri čezmejnem zdravljenju in LP,
Andreja

New Report

Close