Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika Zobni vsadek

Zobni vsadek

Pozdravljeni!

Odločila sem se, da si nadomestnim izgubljeni zob z zobnim vsadkom. Sedaj pa sem v dilemi glede samega vsadka. Naj bi obstajali cirkonijevi in titanovi. Prosila bi za vaše mnenje katerega vi priporočate in katere vi uporabljate?

Hvala!

Lep pozdrav!

Melita

Pozdravljeni,

mislim, da sem o tem že pisala. Priporočam samo titan za vsadke. Cirkoniju se v stiku z vodo in konstantnimi malimi obremenitvami trdnost zmanjša za 50-55%. Ob nenadni veliki obremenitvi se lahko zlomi.
LP Andreja

Zgoraj desno sem imel mostiček kar nekaj let. Pred nekaj leti ni bil več stabilen in se je premikal. Opravil sem slikanje zob kjer je bilo vidno, da je osmica, ki je bila nosilec popolnoma izginila in je ostala le korenina.
Za zobno protezo, ki jo je potrebno vsak dan prati in snemati nikakor nisem navdušen. Bil sem pri zobozdravniku, ki je vse še enkrat pregledal in je predlagal vsadke. A sedaj sem pred veliko dilemo kaj in kako naprej. Najprej se mi zdi tri vsadke za štiri zobe od štirice do osmice) preveč in še kost bi bilo potrebo dodajati.
Poleg tega imam tudi spredaj mostiček, ki je zaenkrat v redu, a v prihodnosti bo potrebno tudi to obnoviti.
Za vsadke pa morajo biti izpolnjeni določeni zdravstveni pogoji in v primeru da sedaj plačam vsadke od štirice do osmice kaj mi ostane v primeru, da spredaj čez nekaj let vsadkov ne bo mogoče vstaviti iz zdravstvenih razlogov (morebitna sladkorna, pulmološke težave?) Poseg naj bi opravili v popolni anesteziji.
Nesmisleno se mi zdi, da bi imel zadaj vsadke, kasneje spredaj pa protezo, šest tisoč eurov pa tudi ni ravno majhna vsota.
Zato ne vem kako se odločiti. Ali naj grem po drugo mnenje?
Ker imam še korenino na osmici je zdravnik rekel da bi to izdrl in takoj vgradil vsadek. Ali se lahko vsadek vstavi tudi kasneje, ko je minilo že nekaj časa, kar je bil zob izdrt ali je veliko bolje to opraviti istočasno?
Vse to bi po izjavi zdravnika opravili v popolni anesteziji.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

se opravičujem za pozen odgovor.
Najprej: ne potrebujete vsadkov, ki vam nadomeščajo osmice. Načeloma ne potrebujete niti vsadkov, ki vam nadomeščajo sedmice. Iz funkcionalnih razlogov ne potrebujete niti šestice. Minimalna fiksna oskrba čeljusti je pet enot na vsaki strani, šestico se doda zaradi estetskih in/ali osebnih razlogov.
Implantate lahko načeloma dobite vedno, kontraindikacija je le zdravljenje z bisfisfonati (rak prostate, menopavza), tako da si s tega stališča ne potrebujete delati skrbi o prihodnosti. Iz protetičnega (statičnega) stališča lahko nosite fiksni protetični nadomestek na vse skupaj 6 implantatih zgoraj, ki jih boste tako ali tako dobili že sedaj: 456 levo in desno.
Ne vem, zakaj se odločate za poseg v splošni anasteziji. Splošna anastezija nosi s seboj preveč rizika, da bi jo po nepotrebnem uporabljali. V primeru implantacije in predstoječega sinus-lifta je nepotrebna. Poseg je relativno hiter in neboleč in netraumatičen za pacienta in se ga zlahka opravi v lokalni anasteziji. Iz lastnih izkušenj vam lahko zagotovim, da je za pacienta puljenje kočnikov bolj traumatično med in po posegu kot je implantacija in sinus lift. Pogosto pooperativno podpludbo po sinus liftu pa boste imeli v vsakem primeru.
Vsekakor vam priporočam drugo mnenje in sicer (tudi) pri nekom, ki vam bo delal tudi protetiko na implantatih.
LP Andreja

Najlepša hvala za vaš izčrpen odgpvpr in vse najlepše v novem letu.
Pravite, da ne potrebujem vsdakov, ki mi nadomeščajo osmico, sedmico… in ne razumem kaj ste s tem hotela povedati. verjetno nisem bil doovolj jasen ker zgoraj levo potrebujem popravilo le od štirice do osmice, sotalo zgoraj pa je od trojk levo in desno mostiček, ki je star približno deset let in je zdravnik rekell, da je še dober, ostalo na desni strani pa so še moji zobje. Zato bi bilo najbolje da bi počakal še nekaj časa, kaj bo s tem mostičkom ki je sicer keramika. V primeru da se sedaj odločim za vsadke kaj bo kasneje čisto spredaj ko bo potrebno mostiček zamenjati v kolikor ne bi prišla v poštev možnost vsadkov iz zdravstvenih razlogov. nesmisleno se mi zdi da bi tam bila klasična proteza, ki jo je potrebno odstranit vsak dan. Zato bom s tem posegom počakal in opravil cellotni zgornji del ker v nbasprotnem primeru nisem veliko naredil za 6000 €.
Upam, da sem bil jasen, čeprav je to težko povedati.
Poseg v splošni anesteziji je odločil doktor sam brez da bi mene kaj vprašal in očitno je to njegov sistem dela.
Če selahko odločim kasneje za vsadke pa sem vprašal, ker imam zgoraj še dve škrbini, ki ststta ostali od mostička in bi to izdrl ker kot nosilci ne pridejo v poštev. Zdravnik pa pravi, da bi to še pustili, da bi “držalo odprto kost” in bi bilo laže postaviti vsadke.
Zato me zanima ali se lahko vsadke vstavi brez težav čeprav v čeljusti ni zoba že dalj časa.
Hvala za vaše odgovre in pomoč!

Pozdravljeni,

morda se res ne razumeva. Brez rentgena in velikokrat pregleda je težko.
Naj odgovorim na spodnje vprašanje: vsadek se lahko vsadi takoj po ekstrakciji, odloženo po 6 tednih ali pa pozno. Pri poznih implantacijah je lahko problem, ker se vam zmanjšuje volumen kosti.
Sicer pa je zob vedno boljši nosilec kot implantat in spredaj rajevložite napor v ohranitev zob.
LP Andreja

Pozdravljeni!
Meni se je pred parimi meseci odlomil zob zgornja 3. Moj zobozdravnik mi ga je pozdravil tako da ga imam sedaj še skoraj pol. Naredila sem sliko in zob ter korenina sta ok.Zdaj pa naj bi naredili prevleko/vsadek. Saj ne vem točno kakšen je postopek in ali je to bolje če imaš še del svojega zoba? Iskreno se bojim bolečine,ker sem zelo občutljiva. V kolikem času bi lahko imela nov zob?
Hvala in lep pozdrav!

Pozdravljeni,

če prav razumem, vam zobozdravnik ne bo naredil vsadka – v tem primeru bi vam odstranil korenino, temveč zatiček v korenino z nadzidkom, ki bo nosil bodočo krono. Bolečin se ne pričakuje, ker vas za tako oskrbo ne čaka nikakršen kirurški poseg, zob pa je mrtev, torej med delom tudi on ne bo bolel. Časovnice vam ne morem povedati, potrebovali pa boste najmanj 3-4 obiske pri vašem zobozdravniku.
LP Andreja

Pozdravljeni,

ja svoj zob oz. korenino naj bi obdržala.Torej to ni vsadek ampak bolj nekakšna prevleka? Za zob mislim da ni mrtev,ker ko sem bila na zadnjem pregledu in mi ga je čistil z barvnimi žičkami me je malo bolelo,ko je prišel do nekega živca. A so takšni zobje kasneje vzdržljivi,koliko časa naj bi potem zdržali.Verjetno je kasneje potrebno zamenjati z vsadkom ko enkrat korenina ni več dobra?

Hvala in lep pozdrav!

Pozdravljeni,
zobozdravnik je izvajal endodontsko zdravljenje na zob – zob je mrtev. Vanj gre zatiček, na to prevleka. Preživetje takih zob je odvisno od več faktorjev, povprečje vseh je nad 80% v 10 letih,
LP Andreja

Pred sabo imam nekaj zobnih problemčkov in vas naprošam za mnenje. Starost 55 let.
Na spodnji čeljusti, na desni strani mi že 35 let manjka šestica – izpuljena. Sedmica in osmica sta za nič oz. za puljenje.
Zobozdravnik mi svetuje inplatant po puljenju in sicer 2 možnosti, da se odločim: ali 2 inplatanta in sicer za 7. in 8. ali samo 1 inplantant na 6.
Prosim za vaše mnenje kakšna odločitev je primerna?
Hvala za pomoč.

Pozdravljeni,

stara sem 27 let in imam problem z šestico spodaj desno. Namreč že trikrat zapored mi je zalivka izpadla na tem zobu, čeprav sem se izogibala trdi hrani, vzdrževala ustno higieno. Zdaj mi je četrtič padla in zobozdravnica je ugotovila, da je tudi zob počen..problem pa je, ker je po RTG-ju ugotovila, da je 3,25mm počen v korenino. Svetovala mi je ekstrakcijo zoba, čeprav je korenina zdrava in ni vidnih vnetij. Zanima me vaše mnenje..ali bi se dalo ohranit zob, glede na to da so korenine zdrave?

Hvala in lep pozdrav.
Pika

Pozdravljeni. Prosila bi za vaše mnenje. Imam na zgornji čeljusti še vse svoje zobe. Spodaj mi na obeh straneh manjkajo 6. Na desni strani čeljusti imam 7 in 8 za nič oz. puljenje. Zanima me mnenje, na katero mesto bi bilo primerno dati vsadek, ali je to na 6, ki je že ni 30 let ali na izpulnjeno 7 ali 8.
A bi bil dovolj en vsadek ali dva.

Hvala.

Pozdravljeni,

vsekakor ima prednost šestica. Ali potrebujete še en vsadek na mestu sedmice je odvisno od statusa zgornjih zob. Če niso vezani v most in če zgornja sedmica ne bi bila podprta z implantatno krono spodnje šestice imate dve možnosti: ali si izdelate še vsadek na sedmicah, ali pa zgornjo šestico in sedmico povežete, da preprečite izraščanje zgornje sedmice v vrzel spodaj.
Poleg tega pa se da marsikateri zob rešiti, čeprav nima več krone. Dovolj so korenine. Le-te se zdravi, naredi zatiček in krono. Poleg tega, da je to ceneje od vsadka, je tudi boljše: še vedno ne znamo izdelati bolj perfektno zoba kot mati narava, ne glede na vrsto vsadka:-)
LP Andreja

Pozdravljeni,

napisali ste izčrpno, pa vendar ne dovolj natančno – ali je zob še živ? ali je poka vzdolžna ali horizontalna? – od tega je odvisen moj odgovor. Svetujem vam, da mi pošljete rentgensko sliko in tako vam bom veliko lažje odgovorila.
LP Andreja

Še dodatek k vprašanju o implantatih na spodnji 6,7 ali 8 – za primer da imate zgoraj tudi osmico:
vsadek na mestu spodnje osmice je strokovna rariteta…verjetno vam je zobozdravnik predlagal to rešitev tako, da bi vezal 8 in 7 vsadka in dodal konzolo na mesto 6. Menim, da to ni potrebno. Tudi če imate v zgornji čeljusti prisotno zdravo in funkcionalno osmico, ki bi potrebovala podporo od spodaj, se jo da podpreti s vsadkom na mestu sedmice. V primeru da imate zgoraj tudi osmico je odgovor je kot prej: ali vsadek na mestu 6 in vezava zg. zob (lahko enostavno z zalivkami, ki se jih ojača z žičko, s kovino ojačanimi tehničnimi plombami – inlayi) – ta rešitev je cenejša, če pa imate dovolj finančnih sredstev pa 2 implantata spodaj mesto 6 in 7, s tem da tehnik naredi krono sedmice dovolj veliko, da podpira tudi zg. osmico.

Najlepša hvala za izrčpne odgovore.

Zgoraj imam 8.
Spodnja 7 (o kateri pišem) je skoraj nič več ni (zelo nizka) vse imam nekaj poflikano. Sploh ne vem točno določiti v kateri smeri je poka, ker imam plombo ca 1-2 mm v višino in mi jo zobozdravnik že 30 let “vzdržuje”. Zob je mrtev, kakšne so korenine ne vem. Verjetno pa slabe, ker sta mi že 2 zobozdravnika da je za puljenje.

Še enkrat najlepša za odgovor. Pozdavljeni.

New Report

Close