Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika mostiček

mostiček

Lep pozdrav, zgoraj levo mi mankata 2 zaporedna zoba, desno pa mi mankajo 3 zobje zaporedno. Moja osebna zobozdravnica je sla v penzijo in prišel je mladi zobozdravnik ki dela komaj 3 meseca. Zanima me ali je za zaupat mlademu zobozdravniku, res je natančen in dela počasi in seveda naredi zelo lepo, pa vendar me malo bega njegova mladost. se to učijo pri študiju . Zanima me ali bo mostiček zdržal desno na dveh zobih kjer bo prišlo 5 novih zob( moj zobozdravnik pravi da bo mostiček naredil na nosilcih starih zob, a ni bolj trden stift).Ali mi pripada delna povrnitev stroškov na desni strani kjer mi mankajo 3 zaporedni zobje, za levo vem da bom samoplačnik, bom pa seveda izbral keramiko.

Pozdravljeni,

seveda se med študijem naučimo kako se delajo mostički, zato menim, da so vaše skrbi nepotrebne. Če vam vaš zobozdravnik poleg tega še daje občutek, da je natančen in skrben, sta na dobri poti, da bo delo dobro in dolgotrajno.
Načeloma velja, da lahko 2 nosilca nadomeščata manjkajoče 3 zobe, lahko tudi več zob. Bistven pogoj je kvaliteta in statika nosilcev in dobra predprotetična priprava le-teh.
Kot sem že večkrat omenila, se na politiko ZZZS slabo spoznam, saj mi ne sodelujemo z njimi. Na vprašanje o njihovi finančni soudeležbi vam lahko odgovori vaš zobozdravnik. Je pa (kovinsko-) porcelanska tehnika sigurno zlati standard v zobozdravstvu.
LP Andreja

Ker je naš novi zobozdravnik prišel oziroma je doma iz makedonije in seveda naših pravil dobro ne pozna. Zadnjič je imel pomisleke ali sploh lahko dela on en del samoplačniško , drugi del kjer mi mankajo 3 zaporedni pa bi en del krila zavarovanica( seveda bi izbral keramiko ki jo je treba doplačat). Zanima me ali lahko dela on mostičke ker ni privat in dela v sklopu zdravstvenega doma. Sam ni nekaj siguren in je rekel da se bo do februarja pozanimal kaj lahko in kaj ne.

hvala za pomoč

Pozdravljeni,

mislim, da je, kaj in koliko lahko znotraj javne mreže dela posameznik samoplačniško, del politike javnega zavoda – torej zdravstvenega doma. Del politike pa seveda odreja ZZZS.
Če je nov v ZD se temu ni čuditi – da se človek navadi in nauči vseh nelogičnih pravil naše zdravstvene politike, je pač potrebno nekaj časa. Če vaš zobozdravnik ni dober birokrat to še ne pomeni da ni dober zobozdravnik.
LP Andreja

Iskrena hvala za vašo pomoč, bi pa vas lepo prosim če mi pomagate še pri enem vprašanju. Zanima me kaj je bolje oziroma ali je bolj trden stift ali zob ki se ga zbrusi in na njega zacementira mostiček.

In pa še nekaj, ker mi levo zgoraj mankajo 2 zoba zapored, nato je naslednji zob ki je sicer plombiran in ga sedaj zdravimo z zdravilom( če ga malo premaknem se mi zdi da se malo premika) dokaj cel, naslednji zob pa pa ima korenino zgleda zdravo ker se nič ne premika, ga pa ena polovica manka., vendar me nič ne boli
Kako naredite mostiček v tem primeru ki sem ga napisal, 2 zoba mankata, nato je nasledni bol tako tako pa vendar cel zob, nasledni pa je trden pa vendar ga manka.

Se mora moj tretji zob izpulit in mostiček pritrdit na četrega, ali se lahko tretjega zbrusi in na njega pritrdi mostiček na četrtega pa štift in prav tako se na njega pritrdi omenjeni mostiček, vrjetno bi bilo bolj trdno če bi mostiček drzalo 2 zbrusena zoba in en štift. , se pravi 5 novih zob 1 nosilec in zadnja dva nosilca, je to možno

upam da me razumete, in se enkrat hvala in lep pozdrav

Pozdravljeni,

kljub temu, da ste se trudili opisati situacijo kar se da natančno, še vedno ne morem izluščiti bistvenih podatkov iz vašega opisa (vitaliteta zob, preostanek dentinske mase, kvaliteta korenin ipd.), ki bi mi dovoljevali natančnejše svetovanje. To je namreč možno le pri kliničnem pogledu v vaša usta in oceni rentgenskih slik.
Lep pozdrav

Lep pozdrav,
4.3.sem dobila nov mostiček(zgornja čeljust,vrzel 12-ih zob,ogrodje-porcelan)Skrbim za redno higijeno,dvakrat sem že obiskala ustno higijeničarko,šla na peskanje zob spodnje čeljusti,skratka,trudim se upoštrevat vsa navodila in nasvete zdravnice.Dolgo sem čakala na svoj mostiček in ga teško poplačala.In vse bi bilo lepo in prav(kljub začetnim težavam navajanja na novo obliko,na nove zobe)če mi leva zgornja trojka ne bi delala težav.Že lep čas čutim rahlo bolečino,natančneje neprijeten občutek,da tam nekje noter,ni nekaj prav(trojka je zdravljena 15 let nazaj,bila že pod mostičkom in nikoli ni bilo težav)Preden se je zdravnica lotila brušenja zob,zob je dodatno malo popravila,odstranila karijes,pregledala dlesen.Ko sem na rednem pregledu prosila da se mi zob poslika so mi ustregli,kljub temu da je ortopan bil brez posebnosti.Tudi rentgen ni kazal nobenega procesa.Dlesen je videti normalna,rožnata,nobenih žepkov….mene pa zob spravlja v zadrego.Ko si po umivanju zob,iste nitkam se vedno pojavi kri ki zaudarja po gnoju.Tudi nitka tako smrdi,da jo niti povohat ne upam.Če s prsti grem nad krono mostička in dlesnijo vonj je neznosen.Po vsem tem mi dlesen utripa(zob je “mrtev”)malenkost boli,ter postane rahlo rdeča.In tako iz dneva v dan,spravlja me ob pamet,jezi me in skrbi.Kaj je pravzaprav narobe?Ali je nekje karijes pod dlesnijo…. ali pa je dlesen vneta,kar dvomim ker občasno uporabljam tekočino gingogel.Pri preostalih zobih je vse v redu,ni težav,ni neprijetnega vonja,pa so prav tako zdravljeni že v preteklosti.Samo enice so bile popolnoma zdrave,brez kakaršnikolih plomb. Prosim za nasvet,mnenje,upam da obstaja rešitev. Vnaprej hvala in L.p.

Pozdravljeni,

možnosti sta dve, tri:
1. ker omenjate karies na zobu je možno, da je stara polnitev okužena, to zdravnica ne more z gotovostjo oceniti med delom in imate sedaj proces v kosti, ki si je našel pot ven ob dlesni
2. med novo krono in dlesnijo je nekaj: ostanki cementa, tampona, karies in to povzroča težave
3. počena korenina

v vseh primerih lahko natančen kliničen pregled pokaže na verjeten vzrok (dlesnin žepek, rentgen), rešitev v prvih dveh primerih obstaja, v zadnjem pa je zob izgubljen.

LP Andreja

Pozdravljeni,
Hvala za Vaš odgovor.Lep dan še naprej.

lp

Imam 28 let in trenutno mi je moj zobar dela mostiček pri katerem mi mankata 2 zaporedna zoba, se pravi da bom dobil 4 nove zobe. Na enem zobu imam narejen stift , drugega mi je zobar zbrusil, še prej mi je zobe slikal , zob katerega je obrusil je bil na sliki bp. dobil sem injekcijo in zacelo se je brušenje in odvzem odtisa ki je vse skupaj trajalo 1 in pol ure. Po mostiček sem naročen čez en teden, sedaj pa imam doma probleme z zobom kateri je bil brušen, je zelo občutljiv, včasih malo boli pa vendar na ugriz zob ne boli v to sem siguren ker ko kaj ugriznem ne čutim bolečine ki pa se pojavi kar v mirovanju zob. imam tudi rahlo zatečeno dlesen ki pa je vrjetno ob brušenja zoba in če se ne motim mi je zobar okoli dlesni dal notri neto nitko. Bojim se da ko bo mostiček gor da bo vse narobe. je to normalno da obrušen zob po brušenju rahlo boli in je zelo občutljiv

Pozdravljeni,

po brušenju je normalno, da je zob občutljiv vendar predvsem na temperaturne spremembe. Če vas boli v mirovanju, mora zobozdravnik zob ponovno pregledati. Vnetje okoli dlesni mora ob dobri higieni miniti v nekaj dneh in ko pridete po nov most, mora biti dlesen popolnoma zdrava. Za vse bojazni in vprašanja se obrnite na zobozdravnika še preden vam cementira nov most.
LP Andreja

Hvala za vso pomoč, vendar mi je nekako lažje vprašati tukaj kot osebno.
Mostiček je cementiran, imam keramične prevleke , zgoraj sem pisal da imam v mostu 4 zobe vendar jih imam 5 ker je zadnji v vrsti nazidek prejšnemu. glede na to da imam vrjetno bolsi material( medicinsko jeklo, nato pa keramika spredaj in zadaj na novih zobih( me zanima koliko je močan ta nazidek glede na to da ga drži samo sosednji zob. In pa ali je normalno da imam sedaj drugi dan po cementiranju mostička zelo čuden občutek v ustih, tudi jesti mi je čudno. To bo vrjetno ko se navadim izginilo. Ali se lahko nazidek čisti na rahlo z nitko

Brez bojazni, tudi pri čiščenju.
LP

lp

Ali je možno da mi obrušen zob pod mostičkom v katerem je živec živ in je bil pred izdelavo mostička poslikan je bil popolnoma bp dela rahle težave. Sicer me ta zob ne boli tako kot boli zob običajno da v njem kluva in da moras nujno ga odpreti. Meni pa se dogaja da je zob občutljiv če na njega pritisnem iz strani. To se mi je dogajalo takoj po brušenju tega zoba. Sedaj pa mi je jesti na mostičku malo čudno , kot pravim bolečina ni stalna oziroma me sploh ne boli samo če na mostiček pritisnem z strani je zob občutljiv. Je možno da je še od brušenja občutljiv, imam pa mostiček zacementiran 2 tedna. Če se stanje ne popravi , a to pomeni da bo treba mostiček prerezat in odstanit oziroma ga uničit.

hvala za pomoč

Možno je, da je zob odmrl. Ker je pokrit s krono bo diagnoza jasna šele zaradi jasne bolečine ali v nekaj tednih z rentgenom. V tem primeru se mostiček nad zobom enostavno prevrta, zob pozdravi, luknjo pa zapre z belo plombirno maso. Zato kar pogumno nazaj k zobozdravniku po mnenje.
LP

pozdravljeni.konec Decembra lansko leto sem naredil mostiček s prevlekam na celi zgornji čeljusti (materijal-keramika).Težava je v tem da mi prevleke imajo grozen vonj,kljub higieni.
zanima me,če veste zakaj??????

Pozdravljeni,

potrebujete pregled – možno je da je ta vonj zaradi parodontalne bolezni (manj verjetno), izhaja iz prebavnega sistema ali pa je kakšna od prevlek previsna/ne tesni dovolj dobro in se vam tam nabirajo ostanki hrane, ki jih z normalno higieno ne morete odpraviti.
LP Andreja

Objava čaka odobritev

New Report

Close