Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika delna proteza

delna proteza

Spoštovani,

v zgornji čeljusti mi manjkata obe enki, levo petka in trojka, desno štirka. Zaenkrat še ne bi nadomeščal zob z mostičkom, ampak bolj razmišljam o delni protezi. Zanima me kakšna proteza bi bila najbolj ustrezna, ozr. ali je pri vseh protezah pokrito nebo.

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav.

Pozdravljeni,

statistika preživetja zob pod mostički v primerjavi z zobmi, ki nosijo delne proteze, govori močno v prid mostičkom. Če se odločate za delno protezo, je najbolj pametno, da je ta odločitev nujna le zaradi finančnih razlogov.
Proteze gredo običajno preko neba, vsaj ozek kovinski trak povezuje obe strani – to je potrebno iz statičnih razlogov.
Med delne proteze višjega kakovostnega razreda se uvrščajo konusne proteze (v vašem primeru bi se lahko odločili za konusni snemni mostiček, ki vam zaradi obilice nosilcev in ugodne statike ne bi pokrival neba, je pa taka rešitev relativno draga) in pa proteze z attachementi (nekakšni sistemi drukerjev), pri katerih pa se oskrbi nosilce s kronami/mostički (v vašem primeru nesmiselno – potem si naredite fiksen most, ki zapira vse luknje).
Med standardne rešitve pa prištevamo vizilne proteze. Če se boste res odločili za protezo, je vizilna proteza najbolj smiselna rešitev za vas.
Vse dobro,
Andreja

Spoštovani!

Pravkar je bilo na ZDF programu govora in prikaz snemljive teleskopske proteze. Ali je oz. bo ta postopek dostopen tudi pri nas.

Za odgovor se vam zahvaljujem.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

z veseljem vam lahko povem, da to čudovito protetično rešitev, kadar je v ustih samo še nekaj zob enako dobro delamo tudi v Sloveniji. Tehnika izdelave tovrstne (teleskopske oz. konusne) proteze je zelo zahtevna in jo znajo delati le v Nemčiji, Avstriji, Švici, v Skandinaviji in v nekaterih centrih v ZDA. Tukaj s Slovenci uvrščamo v bok najbolj razvitih.
LP Andreja

Pozdravljeni
Prosim za nasvet. Na zgornji čeljusti mi manjkajo na desni polovici vsi zobi od enke dalje. Na spodnji čeljusti pa na levi strani 4, 5, 6, 7, osmica je v redu. Glede na to, da se za implantante ne želim odločiti mislim, da so edina možnost delni protezi. Bi bil možen most na spodnji čeljusti kljub temu da bi imel toliko členov in bil tudi ukrivljen. Trojka in osmica sta že nosili most, ki pa je nadomeščal le dva manjkajoča zoba in sta že obrušeni. Odločila bi se za delne proteze višjega cenovnega rezreda, morda konusne oziroma kaj bi mi priporočili glede na slabo situacijo v čeljusti.
Hvala za odgovor in lep pozdrav

Pozdravljeni,

na vaše sicer jasno in preprosto vprašanje vam žal ne morem preprosto odgovoriti. Seveda je teoretično možno delati most iz 3 na 8, kar pomeni, da dva zoba nadomeščata 6 zob. Vprašanje je, ali je takšna rešitev dolgoročno uspešna, kar pa zavisi od več dejavnikov: biološka vrednost obeh zob nosilcev (analiza rentgena in pregled v ustih), kaj je v nasprotni čeljusti na tej strani (zobje, proteza, implantati), medčeljustni odnosi, razvade (bruksizem), splošno zdravje v ustih (parodontalna bolezen, karies, vzrok izgube zob…) ipd. Sicer se vedno raje odločamo za fiksne rešitve, ker so prognostično boljše in udobnejše za pacienta.
Kar se tiče zgornje čeljusti pa, če prav razumem, vam manjka polovica zob (razen enice) na eni strani, na drugi pa imate še vsaj večino zob….statično zelo slaba situacija. In težko protetično načrtovanje. Brez natančnejšega pregleda lahko le teoretiziram o 4-5 rešitvah, kar pa nima smisla. V vsakem primeru vam svetujem vsaj vogalno podporo na mestu podočnika z enim implantatom, ali pa implantatni most na min. 2 implantatih.
LP Andreja

Spoštovani!

Meni manjka en zob spodaj. Zanima me, če bi za en zob bilo možno narediti nekakšno protezo? Odprtina me zelo moti. Sem že bila pri zobozdravniku in mi je rekel, da bi v primeru implatanta morala nositi ponovno stalni aparat vsaj eno leto (zaradi tega, ker bi bilo zob potrebno premaknit na drugo stran, ker je direktno pod odprtino korenina tistega zoba). Vse skupaj je cenovno precej drago za moj študentski žep. Zato me zanima kakšne so še druge možnosti.

Hvala za Vaš odgovor,
Anja

Pozdravljeni,

žal mi niste napisali za kateri zob gre. Če gre za sekalec je ena rešitev t.i. Maryland mostiček, kjer se na jezično stran (običajno) enega soseda pritrdi krilo, ki nosi krono manjkajočega zoba. Za to se le malce pobrusi jezično stran soseda, pa še to ni nujno. Taka rešitev lahko prinese s sabo, da se z leti mostiček decementira, vendar se ga enostavno ponovno pritrdi. Bolj sigurna rešitev je klasični most, na dveh obrušenih sosedih. Proteze vam ne priporočam, ker jo boste nosili le takrat, ko bo to nujno potrebno (npr. kakšen zmenek), drugače pa vas bo preveč motila.
Če gre za kak drug zob, pa mi ponovo pišite.
Lp Andreja

Če bi v vsakem primeru morala nositi aparat, bi bilo mogoče vrzel zapolniti kar s premikom zob, torej z ortodontskim zdravljenjem? Tako sem to rešila jaz (bila brez štirice spodaj).
Je pa to seveda kar velika naložba, ampak enako velja za večino dobrih rešitev.

Mogoče še vprašanje za zdravnico:

Mostiček Maryland poznam, ker ga ima kolegica, naredili pa so ji ga v tujini. Poceni in dobra rešitev, zanima pa me, ali imam samo jaz tak občutek ali pa se pri nas dejansko redko uporablja, saj ne poznam nikogar, ki bi mu v Sloveniji tako rešili problem manjkajočega zoba, temveč ima večina klasični mostiček.

Pozdravljeni,

zapiranje vrzeli z ortodontijo je elegantna rešitev, vendar se je iz estetskih in funkcionalnih razlogov ne gre kar vsevprek posluževati. Zaprtje ene vrzeli povzroči asimetrijo zobnih lokov, kar ima LAHKO estetsko in funkcionalno posledice.
Maryland mostiček se pri nas res redko uporabi. Sama ga redno uporabljam kot začasno rešitev, pred implantacijo. Kot stalno rešitev pa ga tudi sama delam redko. Predvsem zato, ker ne prenese velikih obremenitev in je indiciran resnično le za spodnje sekalce in zgornjo dvojko.
LP Andreja

Pozdravljeni,

imela sem parodontalno bolezen, zato mi na zgornji čeljusti mi manjkajo: leva 5, 6, 7, 8, desno pa 1, 2 (zaradi udarca) in 4, 6, 7.
Katero protetično rešitev mi dolgoročno gledano najbolj priporočate z ozirom na to, da imam 33 let, pa tudi kost ni bila ravno v najboljšem stanju.
V kolikšnem času mi bodo izdelali to rešitev, je za to potrebno več obiskov pri zobnem tehniku?
Pojasnite mi tudi cene – predvsem kje so določene enotno, kaj varira in kaj bi mi pripadalo preko zavarovalnice ZZZS.

Najlepša hvala za vaš odgovor!

Pozdravljeni,

ne vem sicer kakšno je stanje preostalih zob, vendar so vam ostali zobje, ki so relativno lahko dostopni za dobro ustno higieno in s tem je perspektiva teh zob boljša. Razen če imate postavljeno diagnozo juvenilni parodontitis imate dobre izglede pri fiksni protetični rešitvi (totalni most, zobje od 5-5, morda 5-6), če seveda korenito spremenite vaše higienske navade, obiskujete ustnega higienika 4xletno in 1xletno hodite na kontrolo tudi k zobozdravniku. S fiksno oskrbo pri parodontalno prizadetih pacientih imam dobre iskušnje, tudi statistika potrjuje boljše rezultate pri fiksni kot snemni rešitvi – seveda pa paciente najprej natreniram. Poleg tega ste premlada, da bi krenila na pot k totalni protezi, kar v vašem primeru vsaka snemna rešitev tudi je.
Koliko obiskov potrebujete, vam ne morem povedati, ker je to pogojeno z individualno situacijo in potrebami po predprotetični pripravi, vendar je načeloma po tem ko vstopite v protetično fazo – t.j. odtis stanja za zobnega tehnika- potrebujete še najmanj 4 obiske.
Kar se tiče ZZZS, pa vam ne morem pomagati, ker z njimi ne sodelujem.
LP Andreja

Spoštovani !

Spodaj imam 9 zdravih zob in sicer na desni strani 1,2,3,4,5 na levi pa 1,2,3,4.
Prosim svetujte mi kaj narediti ?!

Hvala za odgovor in lep pozdrav !

Pozdravljeni,
rešitev je več. Če vam funkcionalno in estetsko zadostujejo zobje do 5 (strokovno ni pripomb – to je minimalno sprejemljivo število zob):
1. en implantat s krono
2. vezava 3-4 in člen na mesto 5
Če potrebujete še šestice (za podporo zgornjim zobem – da ne izraščajo, zaradi estetike, zaradi boljšega občutka pri grizenju)
1. 3 implantati s kronami (en za obstoječo petico, 2 za štirico)
2. Vezan most s priveskom na eno stran in s 2 priveskoma na drugo

Slabša rešitev tako iz prognostičnih razlogov kot iz udobja pri nošenju pa je snemna delna proteza, v vašem primeru, kjer se ponuja minimalna rešitev za spodobno fiksnoprotetično oskrbo, je celo nesmiselna.

Rešitve niso absolutne in so odvisne od več individualnih faktorjev (ponudba kosti, razvade kot npr. bruksizem, stanje zgornje čeljusti…
LP Andreja

D -zgoraj samo 1,2 in 7.
L-zgoraj 1,2,4

D-spodaj 1,2,3,4,5
L-spodaj 1,2,3,4,5
Kaj mi je storiti?Denarja pa nimam.Bi bilo najbolje totalno zgornjo protezo in izriti še nekaj teh zob?
Stara sem 40 let.Redno hodi k zobozdravniku že vsaj 20 let,10 let pa prav redno na 1,2 največ 3 mesece in
res ne vem kaj se mi je to zgodilo,da mi je v 3 mesecih doktor izril 6 zob.

Pozdravljeni,

seveda si ne boste izpulili zob. Zgoraj naredite delno protezo, spodaj pa če imate zobe od 5-5 ne potrebujete nič.
LP Andreja

Spoštovana gosp. As. dr. Andreja Kuliš,

Stara sem 65 let in sem se odločila, da protetično uredim zobe. Napravila sem že ortopan posnetek, ki vam ga za lažji nasvet tudi pošiljam.

Zobje, ki jih še imam so naslednji: Zgornja čeljust : Levo : 1,2,3, Desno : 1,2,3,
Spodnja čeljust : Levo : 1,2,3,4 Desno : 1,2,3,4,

Zelo bi vam bila hvaležna če mi svetujete, kako naj pristopim k odločitvi.
Vem, da obstoja dražja varianta z implantanti in cenejša varianta s protezami.
Prosila bi vas za vaš nasvet in mnenje.
Rada bi tudi vaše mnenje glede prevleke vseh zob, ker so vizuelno slabi.
Pričakujem čimprejšnji vaš odgovor in vas lepo pozdravljam.

ZG: ni kosti za impalantate. Lahko le če prej sinus lift. Potem za sprednje zobe kot izbor materialov ves protetični diapazon. Če ne, potem delna proteza, zobje v most. Samo kovinsko-porcelanska tehnika.
SP: sem za fiksno rešitev. Ali 2-4 implantati, ali konzolni (ekstenzijski) mostiček.
LP Andreja

Lepo pozdravljeni!
Ravno sem v fazi obiskov zobozdravnika,saj imam tudi sama paradontozo,ki se je na srečo ustavila. Pač z rednim čiščenjem zobnega kamna,malo pa je verjetno tudi dedno. Imam problem,ker sem pač na tem področju popolni laik,saj ne vem če mi je zobozdravnica svetovala prav. Zgoraj imam levo zobe od 1-5,desno pa od 1-3. Spodaj pa na obeh straneh 1-4. Kaj je najboljša rešitev???? Imam pa tudi problem da se mi je zgoraj pri enkah zelo povečal razmak med zobmi,kar v mladosti nisem imela.
Zdravnica mi je svetovala to protezo z sponko,pa ne vem ali je to pač najcenejše varianta,ali mi res v tem primeru ne more narediti ničesar drugega. Enako je tudi spodaj.
Za čimprejšen odgovor se Vam že vnaprej zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam
Karmen iz Gornje Radgone

Pozdravljeni,

vsekakor je boljša rešitev fiksna konstrukcija. vse študije kažejo boljše preživetje zob nosilcev v fiksni konstrukciji kot snemni. Ena varianta je totalni most zgoraj, naredi se zobe od 5-5 ali 5-6. Druga rešitev je dodatek implantatov desno in implantatni most. Zobje, ki potujej, pa se poveže z ortodontsko fiksacijsko žičko. V vsakem primeru pa je seveda pred posegom potrebno ustaviti parodontalno bolezen, po delu pa se morate striktno držati vzdrževalnega parodontalnega programa, ki vam ga bodo predpisali.
Lp Andreja

New Report

Close