Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika najstnica in manjkajoči zob

najstnica in manjkajoči zob

Spoštovani

Imam hčerko v sedemnajstem letu. Manjka ji zgornja leva dvojka. Dvojka ni nikoli izrasla, saj ni bilo zasnove zanjo. Pri osmih letih je dobila snemljivi aparat, ki ga je pridno nosila. Za prehodno obdobje smo ji dali narediti začasno protezo, saj čez dan ni hotela biti brez zoba, aparat pa je nosila samo ponoči. No sedaj bi morala začeti nositi stalni aparat, saj je to edina pot, da ji lahko manjkajočo dvojko nadomestimo z implatantom. Vsaj tako pravi naš ortodont. Vendar pa, ker bi morala biti brez začasne proteze vsaj pol leta in bi se videla vrzel spredaj, se je hčer temu uprla in stalnega aparata noče. Drugače je zelo občutljiva pri svojem videzu. Pred leti je prebolela anoreksijo.

Zaenkrat je zadovoljna z začasno protezo, oziroma bi pristala na izdelavo mostička. Vendar pa se bojim, da je odprtina za nameščanje mostička vseeno premajhna.

Zanima me kakšne so lahko posledice, če ji damo namestiti mostiček in kako velika je škoda za zdrave zobe, ki jih bomo morali dati obrusiti?

Prav tako me zanima, kakšna je možnost vsaditve implatanta brez nošnje aparata? Za zob ima prostora nekje šest do sedem milimetrov. Ortodont tudi pravi, da je problem križni ugriz. Drugače ima vse zobe lepo v ravni vrsti.

Hvala za odgovor in lepo pozdravljeni

Nevenka

Pozdravljeni,

prostor 6 mm za implantat je najožji možen prostor, ki še zagotavlja estetsko in funkcionalno rešitev ob uporabi najožjega možnega implantata in pa izjemno natančni vstavitvi le-tega. Tu potem ob implantaciji ne sme biti odstopanj niti za 0.5 mm.
Moram vas opozoriti, da ni pomemben le najožji možen prostor za krono, temveč celostna slika nasmeha vaše hčerke – bodoča krona mora zagotavljati neko simetrijo z že obstoječo dvojko. Morebiti bo izgledalo moteče, če bo ena dvojka široka 8-9 mm, druga pa 6.5 mm.

Kar se tiče njenega bodočega fiksnega aparata – saj se da na lok fiksnega aparata brez problema pritrditi umeten zob, ki se ga lahko po potrebi preoblikuje. Tako navidezno izgleda, da ima vaša hčerka vse zobe, poleg tega pa le s takšnim fiksnim umetnim zobom lahko vodite dlesen v takšno obliko, ki bo simulirala naravni izhod bodoče krone. Tako na koncu dosežete optimalen prostor za implantat, in poleg bele estetike bodoče krone na implantatu zagotovite še rdečo estetiko dlesne okoli krone.
V primeru, ko na prazen prostor mejijo zdravi zobje, je zame izbor implantata na 1. mestu, mostiček je običajno kompromisni izbor.
LP Andreja

Lep pozdrav

Pred dvema letoma sem si zlomil sprednja dva zgornja zoba (star sem bil 12).
Zdravnica mi je čez 1 mesec “zakrpala”
z umetni dodatkom.

Pred 2 tednoma ko sem ugriznil v breskev in sta se mi zoba zlomila še enkrat. Mama je klicala zobozdravnico vendar je še vedno na dopustu. Čez 2 tedna se začne šola.
Ker bom letos imel nove sošolce bi imel rad zobe vredu.

Poznate mogoče katerega zdravnika ki trenutno dela?
Mi bojo res morali ko odrastem zamenjati tadva zoba s celimi umetnimi?
Hvala za odgovore.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljen,
mislim, da je veliko zobozdravnikov, ki delajo – enostavno pogooglaj in dvigni telefon ter povprašaj, kdo te lahko sprejme. Tudi naša ordinacija dela:-)
Če ti že sedaj estetsko funkcionira dograditev s kompoziti ni potrebe po resnem brušenju. Morda se zamenja kompozit s porcelanom, ki ima trajnejšo estetiko. Če pa sta zoba potemnjena se jih lahko beli. Seveda govorim malo na pamet – problemov kot posledica travme je lahko veliko: ankiloza zoba, odmrtje, notranje in zunanje resorbcije….če pa nič od tega ni prisotno zgoraj napisano velja.
LP Andreja

New Report

Close