Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika Zamenjava prevelek in porcelanasti zobje

Zamenjava prevelek in porcelanasti zobje

Med brskanjem po netu sem zasledila tale forum in se odločila, da tudi sama zastavim vprašanje.

Zgornjo štirico bo treba izpuliti in narediti porcelanasti zob. Slednji naj bi bil fiksiran na sosednjo petico in šestico, ki imata že staro prevleko. Prevleko bi naj bilo potrebno zamenjati.
Kar me zanima je sledeče: ali se lahko še isti dan, ko bo zob izpuljen, vstavijo začasni plastični zobje, nekaj dni kasneje pa fiksirajo porcelanasti? Ali lahko nastopijo kakšne nepredvidene težave in če, kakšne lahko pričakujem?

Hvala in lep pozdrav Mojca

Pozdravljeni,
vaša ugotovitev je pravilna – začasni zobje se lahko pritrdijo takoj po ekstrakciji zoba, jih pa običajno nosite več kot 3-6 tednov, saj se mora tkivo stabilizirati in dozoreti. Najbolje bi bilo čakati vsaj 3 mesece z začasnimi zobmi, saj se po izpuljenju zoba dogajajo velike spremembe: da ne bo kasneje, ko boste že imela mostiček kakšnih neljubih presenečenj predvsem v smislu izgleda.
Sicer pa vedno obstaja alternativa nadomeščanja izgubljenega zoba z implantatom….
Vso srečo,
Andreja

Pozdravljeni,
danes sem dobila nov keramičen zob (enka zgoraj), ki je popolnoma identičen drugi enki. Z izgledom sem popolnoma zadovoljna, ne morem pa narediti popolnega ugriza. Pravzaprav se mi kočniki ne zaprejo in ne morem normalno žvečiti hrane. Prosim povejte mi, ali se lahko zob na notranji strani malce pobrusi in tako zagotovi dober ugriz. Hvala in lep dan!

nova
Uredništvo priporoča

Seveda

Pozdravljeni!
Dobila sem porcelanast mostiček- JE ŽE FIKSIRAN.
Ali se lahko dodaja “material” na sam porcelanast mostiček, ker pri ugrizu spodnja in zgornja zoba ne prideta skupaj (prenizek mostiček).
LP

Pozdravljeni,

načeloma se da, vendar morate vedeti, da nič kar se lepi na porcelan ne drži dobro. Lahko vam odpade jutri, lahko čez nekaj let.
Morebiti pa bi bila rešitev dodajanje materiala na zobe v nasprotni čeljusti (če niso porcelanski)?
LP Andreja

Spoštovani

Prosila bi Vas za strokovno mnenje, kateri material je najboljši za prevleke oziroma proteze?Ali je to keramična prevleka in zakaj je, (če je) najboljša?
Najlepša hvala za odgovor.

Mojca

Pozdravljeni,

porcelan na zunanjostih prevlek 8ogrodje je lahko kovinsko ali keramično) je izredno prijazen do dlesne, nanj se skoraj ne lepi bakterijski plak, poleg tega pa ponuja najboljšo estetiko. Tudi raziskave o dolgotrajnem uspehu in preživetju mostičkov iz (kovinsko-)porcelanskih prevlek in mostičkov kažejo najboljše rezultate.
Proteze se delajo iz plastičnih mas, saj je porcelan preveč krhek in pretežek za to funkcijo.
LP Andreja

POzdravljeni,

Imam vprašanje glede menjave prevlek.
V mladosti sem si zbila sprednje zobe, kar smo nadomestili z prevlekami.
Te prevleke imam sedaj že zelo dolgo časa in so izgubile svoj sijaj in videz. Postale so temnejše in zelo opazne. Naslednje dni pa imam dogovorjeno menjavo teh prevlek. Zanima me, glede na to, da imam vstavljene štifte ( nevem kako se pravilno reče) in bo menjava prevlek, ali je v tem primeru tudi menjava štiftov? Ali je ta poseg boleč glede na to, da so zobje oziroma živci še zdravi?
Zanima me tudi, glede na to, da sem se odločila za porcelanaste prevleke ali je njihov videz daljše dobe?

hvala

Pozdravljeni,

odločitev za porcelan namesto plastičnih fasetiranih prevlek je iz veliko, tudi estetsko trajnostnih, razlogov upravičeno.
Če imate pod prevlekami zatičke (štifte), menjava le-teh običajno ni potrebna. Poleg tega so taki zobje brez živcev in brušenje ni boleče.
Če imate pod prevlekami tudi kakšen živ zob (potem sigurno ne nosi zatička), vam bo zobozdravnik neboleče posege v ustih vsekakor zagotovil s lokalno anastezijo.
Lep pozdrav,
Andreja

Pozdravljeni,

verjetno je razlog, da vam robovi prevlek ne pokrivajo popolnoma občutljivega dentina. Težave se da ublažiti, včasih popolnoma odpraviti z uporabo raznih premazov za občutljive zobne vratove, vi pa poizkusite z uporabo zobne paste namenjene občutljivim zobem (npr. Sensodyne).
LP Andreja

Če povzamem dr. Kuliševo zobni nadomestek ni narejen kvalitetno, saj če obrušeni krni niso prekriti gre v tem primeru za prekratke krone. In s tem ste upravičeni do reklamacije.

jaz imam zgornjo čeljust celo v mostičkih porcelanski in od takrat, (4 dni nazaj), sem jih dal , cela zgornja čeljust me boli in še glava me boli! Kaj naj bi to bilo? Vsake 4 ure moram vzeti lekadol, drugace so bolecine neznosne. Koliko časa bo to bolelo, kako naj si pomagam’
Hvala vnaprej za odgovor!
Domžalčan

Pozdravljeni,

najprej se opravičujem za pozen odgovor. Nič ne pišete o tem, kakšne značilnosti ima bolečina, zato lahko le tipam – in sicer v 2 smeri.
1.: mostiček je prenizek in posledično to povzroča bolečine (na to nakazuje širjenje bolečine kot glavobol)
2.: lahko, da je kakšen zob nosilec pod mostičkom doživel odmrtje pulpe – v tem primeru se prevrta prevleko in se zob lahko zdravi preko mostička.
Upam, da se bodo težave hitro razrešile. Bolečine po vstavitvi mostička sicer niso običajne in je potrebno ukrepati.
LP Andreja

zanima me zakaj se po določenem času (večinoma po 5 letih) pod umetnim zobom vidi železo med zobom in dlesnijo (kot bi dlesen odstopila od zoba)? ali obstaja kak način (material), kjer bi bil izgled trajen, torej da ne bi bilo vidno to železo spodaj po nekaj letih? hvala

Zdravo imam eno vprašanje zgoraj na dvojkici se mi je odlomila zob in mi je zobozdravnik vstavi zdravilo ki pa mora bit noter več kot 1 mesec se da vstavit na ta zob plastičnega začasnega in koliko to stane.

Se opravičujem za tako pozen odgovor, sem spregledala… Če je zob odlomljen se mora najprej pozdraviti korenina in nanjo narediti zatiček. Vse fiksne začasne variante žal v tem primeru odpadejo, ker obstaja možnost zloma korenine. Rešitev je le v žabici – snemni nadomestek enega zoba.
LP Andreja

Pred leti sem naredil keramični mostiček čez impantate.
Ta se mi je sedaj začel majat.
Ali bo potrebna menjava mostička in celo implantatov,
ali je dovolj, da se mostiček odstrani, očisti in ponovno pričvrsti?
Hvala

Pozdravljeni,

zaradi prenove portala sem spregledala vaše vprašanje – oprostite. Verjetno so vam do sedaj most že očistili in ponovno cementirali, to je namreč veliko bolj verjetna možnost. Majhna možnost pa je da je z implantati nekaj narobe, a to veste šele ko vas pregleda zobozdravnik.
LP Andreja

Pozdravljena,
zanima me če porcelanasti zob lahko poškoduje nasprotnega zdravega. Hvala in lep pozdrav

New Report

Close