Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika Implantanti

Implantanti

Spoštovani, prosim če mi poveste, kakšna je možnost postavitve implantantov pri paradentozi, oz. če obstajajo primeri, ko to ni mogoče in kakšne so rešitve za pacienta, ki ostane brez zob. Hvala.

Pozdravljeni,
implantate se lahko vstavi ne glede na to, da ste izgubila zobe zaradi parodontitisa. Vedeti pa morate, da ta bolezen topi kostno tkivo in je pogoj za vsavitev implantatov dovolj kosti. Običajno ostane vedno nekaj mest v čeljustih, kjer je implantate kljub močni izgubi kosti še vedno moč vstaviti.
Poleg tega, pa se morate zavedati, da tudi implantate lahko zajame parodontalna bolezen. Če že imate zgodovino predvsem hude! parodontalne bolezni se vam verjetnost da izgubite implantate v naslednjih 10 letih poveča za ca. 10%. To pomeni da lahko pričakujete, da bodo implantati po 10 letih še vedno funkcionalni v 80%.
Upam, da sem vas potolažila. Implantati vam omogočajo znaten dvig življenske kvalitete v primerjavi z brezzobim stanjem in tudi če si lahko privoščite le nadaljnjih 10 let boljše oralne funkcije, menim da se izplača.
LP Andreja

Hvala za odgovor, zanima me še to, če je nošenje protez – ki je druga možnost? ovirano z izgubo kostne mase.

nova
Uredništvo priporoča

Če sem vas prav razumela se odločate med implantatno podprto protezo ali totalno protezo…. Moj nasvet: v zgornji čeljusti je stabilnost totalne proteze kljub izgubi kostne mase običajno dobra; sprejeti morate le zaprto nebo, kar vpliva na okušanje hrane.
V spodnji čeljusti pa že vstavitev 2 implantatov, najudobneje pa se nosi s 4, znatno in dokazano dvigne življenjsko raven pacienta. Spodnje totalne proteze običajno ne stojijo dobro, še slabše je ob znatnejši izgubi kosti.
Tako je razmerje cost/effect (stroški/učinek) najugodnejše pri totalni protezi zgoraj in implantatno podprti protezi v spodnji čeljusti (2-4 implantati).
Vso srečo pri terapiji!
LP Andreja

Naj še dodam: strokovna (ne zavarovalniška!) doktrina minimalne oskrbe brezzobe čeljusti je: zgoraj totalna proteza, spodaj proteza podprta z dvema implantatoma. Sprejeto s svetovnim konsenzom že pred več kot 8 leti.

Imam 56let. Manjka mi zgornji zob 6L in spodnji zob 6D. Zobozdravnik mi je predlagal dva mostička oz. še tretjega na levi strani spodnje čeljusti. Pred tem predlaga še puljenje spodaj 6L kljub temu, da me sedaj tam nič ne boli. Okoli vseh naštetih zob imam z vsake strani še po en plombiran zob. Sprašujem kaj je optimalna rešitev. Ali implantanti zaenkrat 2 ali mostički glede na to da so zobje zraven že zdravljeni. Bojim se namreč, da se bi sčasoma zdravljeni zobje morali odstraniti in potem bi mostičke moral premikati na zdrave zobe. Ko sem omenil inplantante, je rekel da je to problem zaradi sinusov. Naj povem, da z sinusi še nikoli nisem imel težav. Hvala za odgovor in lp.

Pozdravljeni,
za natančnejšo prognozo mostičkov bi morala vedeti in videti ali so sosednji zobje koreninsko zdravljeni (mrtvi) in kako izgleda rentgenska slika po zdravljenju…
Primerjava dolgoročnega preživetja kratkih mostičkov v primeru živih zob nosilcev in implantatov je zelo podobna in s tega stališča ni mostiček slabša možnost. Je bolj stvar okusa. V primeru avitalnih zob, pa je tehtnica na strani implantatov.
Kar se tiče potrebe po puljenju spodnje šestice vam priporočam drugo mnenje (rentgenska slika je neobhodna).
Postavitev implantatov lahko ovira pomanjkanje kosti. V primeru ko so prisotni sosednji zobje je običajno kosti dovolj, je pa res, da bi vam znala količina kosti, ki je na razpolago v zgornji čeljustnici delati probleme. Tam se kost resorbira (izginja) ne samo iz ustne strani temveč se širi tudi sinus in dodatno manjša volumen razpoložljive kosti. Second opinion – drugo mnenje je vedno dobrodošlo: ali vam razširi obzorja ali pa utrdi zaupanje v vašega zdravnika…
LP Andreja

Tudi sama imam dva vsadka-implantanta približno en mesec. Vendar pa se mi sedaj pod vsadki nabira hrana, kar me zelo moti. Teh težav pri mostičku nimam. Seveda se bom obrnila na zobozdravnika, vendar kaj pa mi sedaj lahko naredi?
lp

Pozdravljeni,

dostikrat je implantat, ki nadomešča zobno korenino ožji kot je bila originalna zobna korenina. Sama krona na implantatu pa ima velikost izgubljene. Tako je prehod iz krone na implantat velikokrat bolj podvisen in se hrana lahko nabira v tem podvisu. Koliko se da narediti, da se temu izogne oz. omili težavo mora presoditi zobozdravnik, ker je odvisno tudi od tega, koliko globoko je implantat vsajen v kost in koliko se potem da igrati s nastalim prostorom. Morebiti se da krone še sneti in dopeči keramiko, da se težave omili, lahko pa da je zobozdravnik in zobotehnik že izkoristil ves možen prostor za izpolnitev in bi dodatna razširitrv keramike že ogrožala higieno in s tem preživetje implantata. Najbolje, da se o tem podrobno pogovorite z vašim zobozdravnikom. Včasih se težav ne da povsem odpraviti in se morate navaditi na to, da si ta mesta intenzivneje čistite po vsakem prehranjevanju.
LP Andreja

PS: morebiti pa je za nastale težave kriv premalo močen kontakt med kronami. Naj zobozdravnik pregleda tudi to možnost.

Pozdravljeni!
Zaradi izgube večih zob in nezmožnosti pritrditve mostička ( ker ni krajnega zoba za povezavo ) mi je zobozdravnica omenila možnost vstavitve implantov. Vendar pa jo skrbi, ker je malo kosti in pravi, da bi bilo potrebno dvigniti sinus in vstaviti kost. Podrobneje mi še ni razložila postopka, niti kje ga opravijo. Prosim vas, če mi poveste ali je takšen postopek kakorkoli tvegan, kakšni so lahko zapleti ( poškodba sinusa,… ), kako dolgo traja in kako boleč je. Zanima me tudi, kako dolgo traja okrevanje in ali poseg povzroči otekline ter kako dolgo trajajo ( zaradi bolniškega staleža )?
Najlepša hvala za vaše odgovore.
Lap pozdrav!

Pozdravljeni,

postopek je relativno preprost in popolnoma neboleč. V ustih se naredi dostop do sinusa, dvigne sinusno membrano, vanjo vloži umetno kost, pokrije z dodatno membrano in se vse zapre. Implantate vam lahko vsavimo med operacijo (če je dovolj debela kost; vsaj 3-4 mm) ali pa se počaka 6 mesecev in se vstavi implantae po tem času. Na vraščanje implantatov se čaka 4-6 mesecev. Tako je skupni čas do izdelave protetike na implantatih ali 6 mesecev (istočasna vsatvitev sinusne kosti in implantatov) ali pa v primeru 2 zaporednih operacij 10-12 mesecev. V tem času nosite kakovostno izdelane provizorije, ki se sidrajo na preostale zobe in dlesen.
Po operaciji lahko pričakujete oteklino, redko rahle pooperativne bolečine. Vse težave minejo običajno v času 1 tedna.
Če pride do zapleta kot je prebitje sinusne membrane se rana zapre in počaka 4-6 mesecev. Nato se operacija lahko ponovi. Sicer pa imate klasične zaplete – krvavitev, oteklina, podpudba, bolečina, neprijetje implantatov, okužba…
To si lahko date delati v večini oralnokirurških ordinacij, na stomatološki kliniki in pa seveda tudi pri nas.
LP Andreja

Pozdravljeni!

Imam sledeče vprašanje. Moja mami ima v spodnji čeljusti paradonzozo. Zobozdravnica ji je rekla, da ko ji bo padel ven en zob, da bodo šli vsi zobje ven in da bo dobila protezo. Ker pa je nošnja spodnje popolne proteze baje zelo tezavna me zanima naslednje:

1. Koliko je minimalno število implantatov potrebnih, da se na njih obesi proteza.

2. Cenovno koliko to približni pride. vem, da se cene razlikujejo, a me zanima je približna ocena posega.

3.Če se odloči za implantate na samoplačniško ali ji potem zavarovanje krije vsaj protezo?

Hvala in lep pozdrav,

Veronika

Pozdravljeni,

vse kar je povezano z implantati je bolj ali manj samoplacnisko, morebiti se da s spretno argumentacijo pridobiti pripadajoci delez za proteticno nadgradnjo, ki pa znese le delcek celotne cene proteticne nadgradnje.
Minimalno stevilo implantatov za pritrditev proteze je 2 implantata, stabilnost proteze in varnost nalozbe se povecata s 4 implantati. Za fikso oskrbo na implantatih pa se priporoca vec kot 4 implantate.
Po mojih izkusnjah zadostujeta 2 implantata, ce se namrec odlocite za konusno proteticno nadgradnjo se stabilnost proteze zelo poveca. V vsakem primeru pa pridobite zelo veliko z vsako resitvijo na 4 implantatih.
Cene implantatov so od ca. 750 EUR naprej, odvisno od znamke implantata. Protetika na implantatih pa znese nekje 50-100% od cene vseh implantatov, vec je implanatov, nizji je procent. To so grobe ocene, ki lahko variirajo tudi vec kot 30% v vsako smer, odvisno od stanja kosti pacienta, uporabljenih materialov, zelja in danih moznosti.
Lep pozdrav,
Andreja

Spoštovani,
tudi jaz sem, pri 45, prišla na to, da izbiram med implantantom in mostičkom. Zobozdravnik mi predlaga implantant, ker ima en sosednji zob že zatiček in je nevarnost, da bi ta zob počil. Zanima pa me, kakšne alergijske reakcije se lahko pojavijo. Do sedaj nisem imela težav s kakšnimi alergijami. Pred 10. leti sem imela eno leto težave s ščitnico,potem se je uredilo. Sem pa precej kratkovidna,drugih težav pa nimam. Lp Zara

Pozdravljeni,

predlog vašega zobozdravnika je zelo smiselen – zob oskrbljen z zatičkom predstavlja dodaten rizični dejavnik za dolgoročno preživetje konstrukcije in ima statistično gledano boljše možnosti za dolgoročno preživetje implantat. Poleg tega je v vašem primeru v finančnem smislu razlika v ceni zanemarljiva.
Implanati so iz biokompatibilnega materiala – titana – kar pomeni da ne samo da jih telo tolerira brez vsakršnih alergijskih zapletov temveč prevzame titan kot del sebe, kot del kosti. Relativne kontraindikacije za implantate (to pomeni previdnost) so kajenje, diabetes, terapije s kortikosteroidi, rengensko obsevanje predela čeljusti in splošna medicinska stanja hude oslabelosti telesa (svež infarkt, krvni rak, imunska insufucienca ipd.).
Mislim, da se lahko brez skrbi prepustite tovrstni oskrbi!
LP Andreja

Spoštovana dr. Andreja Kuliš, imam vprašanje za vas in sicer, kje v Sloveniji je največji in najbolj usposobljen center za kostni inplantant? Poznam primer iz literature,da se lahko pacienu vzame delček kosti, potem se to po posebnem postopku razmnoži in potem ta večji kos ,ki je lahko nekje velik do velikosti češnje, vstavi na mesto, kjer manjka. Govorim o primeru, ko bi se kost vstavila na dno sinusa oz. zgornjo čeljus. Kako je, če je sluznica slaba ali je je premalo se tudi ona lahko “poveča” ?

Hvala za odgovore.

Pozdravljeni,

zaenkrat se s postopki gojenja lastne kosti ne ukvarja še nihče pri nas. Eden bolj naprednih na tem področju je prof. Schmelzeisen iz Freiburga, Nemčija.
Vendar naj vam povem znanstveno dejstvo: nobena metoda povečevanja kostne mase v vertikalni smeri ni predvidljivo uspešna (npr. vodena tkivna regeneracija z umetno kostjo, distrakcijska osteogeneza, pričvrstitev lastnih kostnih presadkov). Zenkrat ima precej predvidljiv potek in uspeh le odebelitev kostnega grebena in pa dvig sinusnega dna. Le-ta ima celo rahlo večjo uspešnost, če je izveden z umetno kostjo ali vsaj s kombinacijo (večinoma) umetne kosti pomešane z lastno.

Tudi povečevanje volumna sluznice je možno in je ena zanesljivih in uspešnih metod doseganja estetike pri oskrbi z implantati. Največkrat se vzame tkivo iz neba in se ga presadi na potrebno mesto.

Dobrih kirurgov v Sloveniji je veliko. Pri iskanju naj vas vodi predvsem široka izobraženost kirurga, ki naj vam razloži prednosti in slabosti posameznega posega, ki ga priporoča konkretno pri vas. Poleg seveda izkušenj, je pomembno tudi kontinuirano mednarodno izobraževanje vašega terapevta.
Vso srečo,
Andreja

Pozdravljeni,

pred 2 tednoma sem uspešno prestala vstavitev implantata (spodnja leva 5ka). Ob posegu nisem imela nobenih večjih težav, vse se je lepo zacelilo in zaenkrat nimam težav. Krono bom pri lastnem zobozdravniku uredila v roku 3 mesecev.
Imam pa le eno vprašanje in sicer me zanima ali obstajajo kakšne omejitve glede športnih aktivnosti v prvih mesecih po vstavitvi implantata. Sem namreč aktivna športnica (tek in plavanje) in bi želela čim prej nadaljevati s svojimi rednimi treningi.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Kaja

Pozdravljeni,

dokler so šivi v ustih, se ne priporoča pretirana telesna vadba. Po odstranitvi šivov pa se lahko mirno vrnete na ustaljeni ritem življenja, tudi z veliko športa.
LPA

Spoštovana ,
v priponki Vam pošiljam sliko dan preden so odstranjeni vsi zobi zgoraj , ter vas prosim za mnenje glede rešitve stanja z implatanti .
S spoštovanjem JC

New Report

Close