Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika Občutljive čeljusti

Občutljive čeljusti

Pozdravljeni,
na vas naslavljam vprašanje, ker sem na spletu zasledila, da zdravite tudi težave, povezane z bruksizmom. Pred leti sem opravila ortodontsko terapijo, pri kateri so mi poravnali sprednje zgornje zobe, ni pa šlo za korekcijo ugriza, ki je po naravi globok (šlo je za kompromis, ki je bil sprejemljiv in po terapiji res ni bilo nobenih težav). Kasneje sem morala odstraniti oba spodnja modrostna zoba (po napotnici osebne zobozdravnice), ker nista bila dovolj izraščena in so se mi ponavljala vnetja dlesni. Potem pa sem začela opažati premike zob, predvsem se je spremenil stik prednjih zgornjih in spodnjih zob (pri sekalcih in podočnikih), vse bolj se mi je zdelo, da zgornji silijo bolj naprej oziroma da grizem vse bolj »čez« (nekako se je spremenil lok zgornjih zob), ortodont pa je potrdil, da je direktna razdalja med sekalcema in spodnjimi zobmi nekoliko večja kot takoj po ortodontski terapiji. Stik zob me niti ne moti toliko (čeprav vpliva na izgovor), skrbi me, ker se mi zdi, da se moj ugriz poglablja (znižuje) in se stranski (zadnji) zobje bolj obrabljajo (morda je na to kaj vplivala tudi odstranitev modrostnih zob?). Opažam, da me (ne zjutraj, temveč čez dan) začne boleti v čeljusti oziroma čeljustnem sklepu, to pa se potem izraža kot obrazna bolečina (glavobol v sencah). Brala sem o tem, da lahko poglabljanje ugriza povzroči težave v čeljustnem sklepu – ali je mogoče, da je obraba stranskih zob tolikšna, da že vpliva na razdaljo med zgornjo in spodnjo čeljustjo, in imam zato boleče čeljusti? Ali bi bilo mogoče to reševati tako, da bi zadnje (stranske) zobe »nadgradili« oziroma, kot razumem, zvišali ugriz? (Bruksizma mi sicer ni še nihče potrdil, pa tudi ne čutim občutljivosti v čeljustih zjutraj, ampak čez dan, kot sem že omenila.)

Pozdravljeni,
Vidim, da ste dobro informirani. Nižanje ugriza ima negativen učinek na sklep (tudi bolečina, glavoboli), premočan stik na sekalcih pa lahko vodi v pahljacasto razsiritev zgornjega loka in motnje z govorom, estetiko in celo možnost izgube teh zob. Terapija je preprosta – dvig griza vseh stranskih zob, nujno vključno s podočniki, da se vzpostavi vodenje in s tem zaščiti sklep in sekalce tudi med žvečenjem,
Lp Andreja

Pozdravljeni,
Vidim, da ste dobro informirani. Nižanje ugriza ima negativen učinek na sklep (tudi bolečina, glavoboli), premočan stik na sekalcih pa lahko vodi v pahljacasto razsiritev zgornjega loka in motnje z govorom, estetiko in celo možnost izgube teh zob. Terapija je preprosta – dvig griza vseh stranskih zob, nujno vključno s podočniki, da se vzpostavi vodenje in s tem zaščiti sklep in sekalce tudi med žvečenjem,
Lp Andreja

nova
Uredništvo priporoča

Hvala za odgovor … Prosim le še za pojasnilo izraza “vodenje”, ki ga omenjate … Ima to kaj opraviti s stikom prednjih zob? Zdi se mi namreč, da težje izgovarjam predvsem črki “z” in “ž”, ker se zgornje in spodnje petice nekako zgrešijo med sabo (so se skrajšale ali pa odmaknile bolj navzven, da je lok širši).

Hvala in lep pozdrav.

Vodenje pomeni, da kadarkoli premaknete čeljust v katerikoli položaj za to uporabite (vsaj) trojke – ki so temu namenjene, poleg njih so lahko vključeni tudi premolarji. To je pogoj za zdravo funkcioniranje.
LP Andreja

New Report

Close