Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika Zob s staro plombo

Zob s staro plombo

Pozdravljeni,
stara sem 40 let – na zobu 36 sem imela globoko plombo nareto še v osnovni šoli (prilagam rtg sliko). Pred leti cca 6 leti sem mi je pri grizenju hrane ta plomba močno odlomila in zdravnik je naredil novo belo na vrhu (del stare podlage je pustil v zobu – se vidi tudi na rtg sliki).
Na zunanji strani tega zoba se mi je naredil zobni kamen, ki se mi je okrušil (in ga je zobozdravnik zaplombiral) – slika 1.
Zdaj pa sem ugotovila,da se mi je tudi na notranji strani zoba proti medzobnemu prostoru z zobom 35 tudi odkrušil del sklenine (kot je vidno na sliki 2), ki se stika z belo plombo In se je na robu sklenine tudi nabiral zobni kamen.
Moje vprašanje je naslednje – ker vem,da bo treba ta odkrušen del popravljati (naročila se bom v ponedeljek pri zobozdravniku) me zanima kaj mi svetujete v zvezi z naslednjim:
Ker se je zob v preteklosti popravljal za vsak okrušen delček posebej plombica, bi zdaj želela, da se popravi zdaj pa v celoti in ne spet z dograjeno še eno plombico, ki me bo stala ravno tako, zob pa je potem estetsko grd tudi že sedaj in še bolj nestabilne so plombice posamezno na njem, ki se mi krušijo in odpadajo posamezno, še posebej, ker je to na medzobnem prostoru. Zdaj namreč domnevam,da se mi je tisti del sklenine odkrušilo med čiščenjem z medzobno ščetko in zobno nitko.
Zato me zanima ali je glede na videno (kolikor je mogoče za vas nasvet preko neta) možno lepo zamenjati celotno kompozitno zalivko in narediti celo novo v celoti, da bo zob estetsko lepši in tako laično si mislim, tudi bolj tesnil (ker ne bo več manjših plombic, ampak ena v celoti) predvsem pa bo tudi estetsko lepše.
Pri tem me zanima ali je mogoče v celoti odstraniti tudi še ostanke stare amalgamske plombe iz osnovniošolskih časov, katerih ostanki se vidijo na rtg sliki, ki jih je zobozdravnik pri izdelavi zdajšnje kompozitne zalivke pustil v zobu.

Kaj mi svetujete torej glede na slikice, da je za narediti, da bi bil zob dobro tesnjen in zaprt in tudi estetsko v celoti lepo saniran.
Naj povem, da zob ne boli, z njim ni težav že od osnovne šole naprej ne – edino krušenje zalivk, in zobnega kamna, ki nastane… jaz redno čistim, ampak težavica je nabiranje tudi zobnega kamna predvsem ob robovih sklenine in zalivke, kakor se je nabral tukaj. Imam zadnje leto tudi električno zobno sonično ščetko, tako da se trudim tudi glede tega. Zobozdravnica doslej ni predlagala nobenega čiščenja, na pregledih sem redno.

Najlepša hvala za vaše mnenje.

http://shrani.si/f/2/JR/39NMKklr/rtg-slika.jpg
http://shrani.si/f/3i/go/3dMeQkIf/slika1.jpg
http://shrani.si/f/i/n5/4Yq2ByPH/slika-2.jpg

Pozdravljeni,

glede na rtg sliko bi lahko bil zob tudi avitalen. Vem, da se sprednja zalivka projecira na rentgenu v pulpno komoro, a vseeno je razlika v opačnosti materialov tolikšna, da je potrebno zagotoviti, da je zob res še živ (če je svetel material (amalgam??) v notranjosti in ne na zunanji strani zoba, potem je sigurno v pulpni komori).
Sicer pa imate prav. Če želite lepši izgled in kakovostnejše tesnenje, potem vam mora zobozdravnik narediti zalivko iz enega kosa. Ravno tesnenje pa je problem pri tako velikih zalivkah, zato se v takih primerih poslužujemo zalivk, ki jih predhodno izdela tehnik iz homogenega materiala (bodisi kompozit, ki je cenejši ali porcelan, ki je dražji – za šestico je popolnoma vseeno katerega boste izbrali), zobozdravnik pa vam ta tako imenovani inley oz onlay cementira v usta. Potrebna sta 2 obiska – za odtis in cementiranje.
LP Andreja

Pozdravljeni,

glede na rtg sliko bi lahko bil zob tudi avitalen. Vem, da se sprednja zalivka projecira na rentgenu v pulpno komoro, a vseeno je razlika v opačnosti materialov tolikšna, da je potrebno zagotoviti, da je zob res še živ (če je svetel material (amalgam??) v notranjosti in ne na zunanji strani zoba, potem je sigurno v pulpni komori).
Sicer pa imate prav. Če želite lepši izgled in kakovostnejše tesnenje, potem vam mora zobozdravnik narediti zalivko iz enega kosa. Ravno tesnenje pa je problem pri tako velikih zalivkah, zato se v takih primerih poslužujemo zalivk, ki jih predhodno izdela tehnik iz homogenega materiala (bodisi kompozit, ki je cenejši ali porcelan, ki je dražji – za šestico je popolnoma vseeno katerega boste izbrali), zobozdravnik pa vam ta tako imenovani inley oz onlay cementira v usta. Potrebna sta 2 obiska – za odtis in cementiranje.
LP Andreja

New Report

Close