Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika OSTEOPOROZA

OSTEOPOROZA

Spoštovani!
Zaradi hude osreoporoze sem v l. 2006 doživel zlome več vretenc Th/L hrbtrnice. Zdravil sem se z bisfonati različnih vrst, 3x sem prejel tudi Aclasto, zadnjič januarja 2013. Od takrat pa zaradi ustrezno zavrte kostne prenove ničesar, razen kalcij v tableti in D-vitamin v obliki kapljic, kar jemljem dnevno. Redno se kontroliram pri endokrinologu, naslednji pregled je v oktoberu 2019.
Zdaj pa k mojemu vprašanju. Pred 6 leti sem v zgornji čeljusti ostal brez vseh zob, tako, da imam totalno protezo, ki pa jo zaradi slabega oprijema zelo težko nosim. Moj zobozdravnik je poskusil najbrž vse kar se da (podlaganje, izdelava nove proteze itd.), toda rezultat je zelo slab. Pred kratkim mi je moj splošni zdravnik omenil, da se pod določenimi pogoji, kljub zdravljenju z bifosfonati, (zadnja aplikacija jan. 2013) lahko izvede vstavitev vsadkov za fiksiranje proteze. Omenil je, da je v Ljubljani ustni kirurg, ki tovrstne posege tudi opravi.
Moj zobozdravnik mi o tej možnosti ni vedel povedati ničesar za to se tudi obračam na vas.
Ali je kljub opisani situaciji s kostmi in jemanju tovrstnih zdravil vstavitev vsadka možna? Kdo to izvaja? Izvajate tudi v vaši ordinaciji?

Za Vaše odgovore vnaprej zahvaljeni!

Pozdravljeni,
vstavitev implantatov vam načeloma lahko naredi kateri koli oralni kirurg. Ne gre zato, ali to zna ali ne, ker pri posledici zdravljenja s bisfosfonati ne gre za težavnost operacije, temveč za tveganja, ki se lahko zgodijo po operaciji.
Malo dalj ste čakali, ker sem vprašala kolege, ki obravnavajo take paciente. Odgovor je, da je tveganje da vam propade čeljustnica (osteonekroza) po taki operaciji preveliko. Če vam odmre del čeljustnice zaradi posega, potem je nošenje totalne proteze nemogoče in nimate več niti te alternative. Pri bisfosfonatih gre za to, da je razpolovni čas (to je čas, ki je potreben, da doza zdravila doseže polovično koncentracijo) več kot 50 let. To pomeni, da imate koncentracijo vsega zdravila v telesu – predvsem v kosteh, danes, po 6 letih previsoko. Problem je torej predvsem v tem, koliko doz bisfosfonatov ste prejeli, ker se vam količina v telesu sešteva. Po mnenju kolegov, je doza bisfosfonatov v vašem telesu prevelika in je s tem tveganje za komplikacije, ki vam znatno poslabšajo kvaliteto življenja glede na današnje stanje prehudo.
Če imate težave z zgornjo protezo, se lahko pridete z njo pokazati k nam in morda bomo lahko dosegli boljši oprijem tudi brez implantatov.
Lep pozdrav,
Andreja

Spoštovana dr. A. Kuliš!

Za vaš odgovor se zahvaljujem. O implantantih očitno nima smisla več razmišljat. Zaradi operacije noge se v tem momentu ne morem prijaviti k vam na posvet – po mnenje, bom pa to zagotovo storil takoj, ko bom mobilen. Do takrat bom moral občasno uporabljati lepila za proteze.
Ali ta lepila ob pogostejši uporabi (par mesecev?) lahko škodujejo ustni sluznici?

Za Vaše odgovore vnaprej zahvaljeni!

nova
Uredništvo priporoča

Vso sreco pri operaciji!
Kolikor mi je znano naj ne bi skodovale, se pa v te paste v resnici se nikoli nisem poglobila,
Lep pozdrav!

Vso sreco pri operaciji!
Kolikor mi je znano naj ne bi skodovale, se pa v te paste v resnici se nikoli nisem poglobila,
Lep pozdrav!

New Report

Close