Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika izgubljeni enici in mostiček

izgubljeni enici in mostiček

Pozdravljeni,
pred leti sem izgubila obe enici zgoraj. Dobila sem dva nadomestka na zatič. Že po treh letih mi je ena krona počila, in tako sem se odločila, da zamenjam obe kroni in naredim mostiček saj mi jezgoraj desno manjkala tudi trojka. Odšla sem privat. Zobozdravnica se je odločila, da zbrusi 4 in mi naredi mostiček. Obe kroni na enici sta bili novi, zatiča stara. Že na zadnjem ortopanu je slika kazala, da nekaj ni popolnoma v redu s korenino nad enko levo zgoraj. A se je zdravnica odločila, da je varno dokončati kar sva začeli. Po dveh letih so se začeli problemi: edem, rdečina, bolečina, iztekanje gnoja nad krono in na koncu odmik dlesni. Na zdravljenje sem se tokrat obrnila na svojo osebno zobozdravnico, katera me najprej sploh ni hotela pregledati, z besedam: kdor je zašuštral naj tudi zdravi. Končno me je le sprejela a mi po več pregledih ni želela dati napotnice, za kirurga inko sem jo končno dobila sem pod nujno morala na apikotomijo, kjer je kirurg med posegom ugotovil, da mi je cista praktično spodjedla vso kostnino, in da je korenina v celoti za stran. Tako je bila enica izgubljena. Potem sem prosila za novo protetiko, katero prošnjo po nekaj mesecih pregovarjanja in oklevanja, večkratnih RTG, je vendar poslala, moja osebna zobozdravnica. Dolgo sem čakala odgovor ZZZS, kateri je bil negativen, oz. krijejo le manjši del posega in materiala. In vendar bi ob provizoriju tudi počakala, a ne, najmanj 2 leti!! Ne razumem kako je lahko čakalna doba tako dolga , če je moje stanje urgentno?! Vse skupaj je trajalo tako dolgo, da mi je ponovno začel nad taisto enico iztekati gnoj in je tkivo počrnelo. Odločila sem se in odšla k zasebni zobozdravnici, ki je po prvem ortopanu upala, da je vsaj korenina druge enke zgoraj ok., vendar, ko je odprla kanal in vzela ven zatič ugotovila, da je korenina najverjetneje počena vzdolžno, in da ni prav dobra napoved za mostiček. In zdaj mi mora obrusti več zob, da bodo lahko nosili obe enici. In jaz sem obupana in žalostna, saj ne vem kaj naj pričakujem v prihodnosti. Ne samo da je sam poseg precej dražji, tudi ni sigurnosti da naj bi mostiček držal 10l?! In najbolj me skrbi, ker sem začutila da tudi zobozdravnica ni prav sigurna vase… Mostiček naj bi bil apriori cirkonij, zdaj po vseh novih zapletih pravi, da mora biti keramika s kovino, češ da cirkonij ni dovolj močan.
Res ne vem kaj naj naredim?! Me lahko vsaj malo potolažite…
Hvala za odgovor. Lepo bodite

Pozdravljena,
Kar je, je. Poskušajte sedaj kvalitetno rešiti kar se da. Pomembno je, da so zobje brušeni tako, da ostanejo živi. Pogoj je tudi dober provizorj, da oblikuje tkivo na manjkajočih enicah. Za cirkonij tu spredaj pa absolutno ni ovir.
Lp Andreja

New Report

Close