Najdi forum

Onlay

Imam koreninsko zdravljen zob, ki je bil po zdravljenju zaprt delno kompozitom, delno amalgamom.
Zdaj se je amalgam odkrušil in zobozdravnica pravi, da je sklenine še dovolj na zobu, a bi se dalo narediti overlay oz. onlay.
Zanima me ali je pri izdelavi tega – oz. pripravi zoba za to vedno obvezno potrebna anastezija, ali se lahko zob tako pripravi kot tudi namesti overlay brez anastezije.

Glede materialov me zanima kaj predlagate vi ali je bolje kompozitnega ali polno keramični. Cena vem,da je različna. razmišljam pa v tej smeri,da bi bila rešitev res kakovostna in trajnejša za daljše obdobje – četudi malo več stane.
Zdaj namreč kot rečeno sem imela zalivke tudi kompozitne, ki so se v vmesnem obdobju že krušile in odpadale in smo jih menjavali – in potem, ko seštejem pridem cenovno tudi visoko s temi popravili.
Tako,da se nagibam k res trajnejši kakovostni rešitvi, ki bi dobro zaščitila tudi koreninsko zdravljen zob.
Zanima me še v zvezi s polno porcelanastim onlajem – kako je z nevarnostjo,da bi odkrušil gornje zobe?
Pa še kakšno je vaše mnenje o polno porcelanastem onlayu izdelanem s tiskano računalniško tehnologijo. Je kakšna bistvena razlika v kakovosti, izdelavi, prednosti za zob, pacienta v primerjavi s klasično izdelanim s strani zobotehnika. Kaj izmed teh dveh vi preferirate.

pa še: če prav razumem iz prebiranj po netu – pri izdelavi onlaya ni potrebna uporaba zatička, ali se motim?

Iskrena hvala za vaše strokovno mnenje in odgovore.

Pozdravljeni,
doktrina oskrbe koreninsko zdravljenega zoba (razen zg. štirice) je kadar se le da, s kompozitnim onlayem. Seveda je alternativa porcelanski, a po mojem mnenju niti ena prednost porcelana tu ne odtehta kompozita. Lepota in obstojnost lepote je na stranskih zobeh sekundarnega pomena in lepota ki jo dosegajo inlayi/onlayi iz kompozita celo presega porcelan. Potrebna je manj agresivna preparacija, manj odstranjevanja podvisne zobovine (podvise se zapolni s direktnim kompozitom) in vsakršna reparatura je enostavna. Poleg tega je polovico cenejši.
Vsa ta visokozveneča digitalizacija kot npr. cad-cam, printanje ipd. je le drugo ime za industrijsko izdelavo zobnih nadomestkov. Trenutno so te stvari resnično neupravičeno enako ali celo dražje od ročno izdelanih nadomestkov. Problem je v visokem vložku v te naprave, ki po lepoti težko dosegajo tehnika oz iskreno povedano – če želite da izgleda vsaj približno naravno mora končni učinek še vedno narediti tehnik ročno. Printanje je sigurno zanimivo, trenutno samo za provizorije, verjetno kmalu še za kaj več. Trenutno uporabljam cad-cam tehnologijo, vendar samo za ogrodja – za lepoto še vedno poskrbijo vrhunski tehniki.
LP Andreja

Aja, in ne potrebujete anastezije.
Kompoziti se izredno redko krušijo, skoraj tako pogosto vidimo odlome kot vidimo odlome lastne zobovine. Če se vam to pogosto pojavlja je lahko problem v materialu, tehniki izdelave kompozita ali pa v bruksizmu.
LPA

New Report

Close