Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika mostiček ali totalna proteza

mostiček ali totalna proteza

15 let sem imela porcelanski mostiček ker so mi manjkale obe enki in dvojki, ki jih je bilo potrebno izpuliti zaradi paradentoze. Pred meseci sva se z zobozdravnico odločili, da mostiček zamenjam, ker je med dlesnijo in mostičkom nastala vidna vrzel, ki je bila estetsko moteča. Žal se je izkazalo, da je trojka, ki je nosila mostiček (ob štiricah in peticah) slaba in jo je izpulila. Naredila sem nov ortopan in sedaj zdravnica trdi, da je najbolje, če si omislim totalno protezo. Zanima me, če se na obstoječih 3,4,5 levo in 4,5 desno res ne da narediti mostička? Ostalih zob v zgornji čeljusti nimam več. Po sedanji izkušnji s provizorijem bi res rada imela ponovno mostiček. Hvala za odgovor že vnaprej.

Pozdravljeni,

jaz sem vedno za fiksno protetiko če se le da, kajti prognoza posameznega nosilca je v mostu precej boljša kot v delnih protezah ne glede na dizajn. Enostavno povedano: verjetnost da bo čez 10 let zob še vedno v čeljusti je pri fiksnih rešitvah veliko večje kot pri snemnih. Je pa seveda težje ohranjati most, kadar izgubimo katerega od pomembnih nosilcev, medtem ko je protezo lažje predelovati…
Vam manjka statično pomemben zob – trojka. Na odločitev za fiksen most in njegovo prognozo ima vpliv več dejavnikov: kaj je prisotno v nasprotni čeljusti, kakšno je stanje preostalih nosilcev (rentgen!), kakšna je higiena, ali potrebujete tudi molarje iz estetskih razlogov (širina nasmeha) ipd., seveda pa najpomembnejši dejavnik za to odločitev izpolnjujete in to je vaša želja in razumevanje rizika!
LP Andreja
(Protezo se da vedno narediti, most pa boste težko naredili še z zobom manj; možnost pa so seveda še vedno implantati: 2 implantata in most spredaj na njima….)

Najlepša hvala za hiter odgovor. Rečeno mi je bilo, da je paradentoza tako huda, da čeljust ni več ustrezna za implatante. Vsaj ne brez velikega dela in trpljenja. Tudi dvojka in trojka, ki so dosedaj nosile mostiček in sta še oblečeni, naj bi imeli prevelike žepke in naj ne bi bili več ustrezni za nosilce. Ali lahko upam, da se še vedno lahko naredi most vsaj za nekaj let? Vsaj za sprednje štiri zobe, brez molarjev? Nikoli nisem imela nobenih bolečin v obstoječih zobeh, problem je bil v paradentozi.
Res nisem več rosno mlada, imam 57 let, vendar bi res rada nesnemno rešitev, ker vidim koliko problemov imam s provizorijem, ki je več v kopalnici kot v ustih. Imate morda vi še kaj prostora, da bi prišla k vam vsaj na posvet in pregled?

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,
ja, težko je kaj povedati o prognozi nosilcev brez rentgena in klinične slike….če želite priti na posvet ste seveda dobordošli – pokličite nas na 040330039 oz. pišite na [email protected].
Vesel božič in srečno novo leto!
LP Andreja

Dober dan!
Se opravičujem, ampak bi vas prosila, če ste si dali protezo, koliko ste plačali, ker mene to sedaj čaka.
Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Danica.

New Report

Close