Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika JE KRIVA PROTEZA ALI BOLEZEN?

JE KRIVA PROTEZA ALI BOLEZEN?

Spoštovani!

Pred tremi leti sem dobil zgoraj totalno protezo. Po slabih dveh mesecih pa je postala proteza nekako »prevelika« – med govorom mi je lezla dol, poseben problem je bilo med jedjo. Zobozdravnik se je odločil za podložitev. Stanje se je izboljšalo, vendar zopet le za nekaj tednov. Po nekaj mesecih je zobozdravnik ponovno predlagal še eno podložitev. Rezultat – enak prejšnjemu.

Ker je bilo stanje nevzdržno sem obiskal drugo ordinacijo, kjer so mi podložitev (samoplačniško) izvedli tretjič. Ponovno je bilo stanje nekaj tednov vsaj približno dobro, potem pa se je stara zgodba ponovila.

Od takrat redno uporabljam lepilo (Corega, Blend-a-dent…), saj sicer proteze sploh ne morem uporabljati saj mi pade dol že, če samo odprem usta. Seveda pa me zelo skrbi vsakodnevna uporaba lepila. Verjetno nič kaj dobro za ustno sluznico.

Povem naj tudi, da imam hudo osteoporozo in mi zaradi zdravil zanjo ne morejo napravit vsadkov za fiksiranja proteze.

Moje vprašanje: Ali menite, da mi zaradi osteoporoze nebo oziroma kosti v ustih tako hitro propadajo, da mi podložena proteza že po nekaj tednih začne izpadati. Se spreminja kaj drugega? Obstajajo kakšne druge rešitve? Moj zobozdravnik je »obupal«, pravi, da podlagati nima več smisla, vse kar mi je predlagal je uporaba lepil…

Osteoporoza je ob jemanju predpisane terapije po mnenju endokrinologa stabilna.

Za Vaše odgovore/nasvete vnaprej zahvaljeni!

Pozdravljeni,
mislim, da je problem v protezi in ne v bolezni. Zaradi osteoporoze se čeljust ne spreminja nič bolj kot pri drugih. Mislim, da bi znal biti pri vas problem v neravninah čeljustnega grebena. Protezo je potrebno tako adaptirati, da se vam čeljustni greben izravna in ko je to narejeno (traja ca. 3-4 mesece), se naredi najraje nova proteza, pogojno se staro tako predela, da jo lahko naprej nosite.
LP Andreja

Spoštovana,
najlepša hvala za Vaš odgovor. Sem kar bolj optimističen. Prosim pa Vas še za vsaj okvirno ceno, če bi to izvedli v Vaši ordinaciji.

Hvala!

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,
nova totalna proteza z nadstandardnimi zobmi stane 1000 eur, z nadstandardno dlesnijo pa 1100 eur. Če je sicer vaša proteza ustrezna in bi jo bilo na koncu postopka le podložiti pa bi bila cena ca. 150 eur. Postopek ravnanja grebena traja nekaj mesecev in bi stal nekaj sto evrov, odvisno od časa in materiala potrebnega za to.
LP Andreja

New Report

Close