Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika ODLOMLJENA SEDMICA IN PULJENJE

ODLOMLJENA SEDMICA IN PULJENJE

Pozdravljeni!

Prosila bi vas za za vaše mnenje.
Stara sem 52 let.Pred kratkim se mi je odlomila sedmica zgoraj. Krona zoba se mi je dobesedno zdrobila, tako, da je od zoba ostala samo 1/4 krone. Zob je bil že velikokrat plombiran in tudi zdravljen.
Moja zobozdravnica je dejala, da glede na to, kako malo je ostalo od zoba in je da preostanek zoba pod dlesnijo, nima smisla reševati zoba in da je najbolje, da se izpuli. Rekla je, da bi bila vsaka od možnih rešitev kratkotrajna in vprašanje, kako uspešna. Dejala je tudi, da za grizno ploskev to, da tam več ne bo zoba, ne bo tako moteče, saj ostale zobe še imam.Kot sem že omenila, gre za mrtev zob. Po RTG sliki je zobozdravnica posumila, da naj bi pod koreninami šlo za nek proces, vendar ni bila prepričana.
Sprašujem vas, ali res ni druge zadovoljive rešitve, kot da dam zob izpuliti. Priznam, da me je strah puljenja in z njim odlašam.
Hvala za odgovor in lep pozdrav, Katja

Pozdravljeni Katja,
v stomatologiji velja pravilo: dokler so korenine v kosti, se da narediti vse. Če je s koreninami vse v redu (kar bo potrdilo ali ovrglo CBCT-slikanje) se na tak zob naredi onlay (zalivka iz kompozita ali porcelana, ki jo izdela tehnik), če pa je zobovine res premalo, pa se naredi zatiček in krona. Jasno je verjetnost, da tega zoba čez 10 let ne bo več v ustih večja kot pri živem in nepoškodovanem zobu, vendar pa se ga puliti da vedno – tako danes kot čez 10 ali pa 30 let.
Lp Andreja

New Report

Close