Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika šestica spodaj

šestica spodaj

Spoštovani,

Spodaj levo imam koreninsko zdravljeno šestico (10 let), pred 5 leti se mi je velik del zobne krone odlomil in zobozdravnica mi je naredila kompozitno zalivko. Zalivka še vedno drži, vendar je zob za grizenje zelo slabo funkcionalen, zato sem se odločila, da si dam stvar popraviti. Zdaj pa k možnostim.
1. Keramični onlay, ki mi ga priporoča zasebnica, osebna zobozdravnica pa ga odsvetuje, ker da gre za zelo poškodovano krono in da se mi bo prej ko slej moj zob (preostanek zoba) nekontrolirano odlomil zaradi čiste fizike. Predlaga zatiček. Še prej bi obrusili, tisti del krone, ki je še ostal.
2.Zatiček. Kakšen? in kakšno krono?
Zobozdravnica pravi, da bi delali zatiček iz ck vlaken, krono keramično. Jaz pa na tem forumu berem o kovinsko-porcelanski tehniki, da je za kočnike najboljša. Kaj mi svetujete? Ali ima zobozdravnica v mislih isto stvar? Pri tej kovinsko-porcelanski tehniki je zatiček najbrž iz kovine?
3.Trajnost obeh tehnik. Zanima me, če se odločim za zatiček, kakovosten seveda, kako dolgo življenjsko dobo lahko pričakujem? In kako dolgo pri onlayu?

Hvala.

Pozdravljeni,

sem zelo za sodobne tehnike, ker imam z njimi odlične izkušnje. Dolgoročno super funkcionirajo, so estetske in ohranjajo maksimalno količino zobovine.
Seveda vam odgovora, kaj je za vas boljše ne morem dati, ker ne vem, koliko je preostalo zoba in niti ne prognoze, ker je zelo odvisna od koreninskega zdravljenja.
Bi pa naredila takole: najprej bi šla na onlay, vendar ne keramični ampak kompozitni: je cenejši, enako lep in če se kaj odlomi se enostavno popravi. Mislim, da bi to moralo dolgo funkcionirati. Če ne bi (se mi še ni zgodilo), vaša investicija ni bila visoka in še vedno lahko delate bolj invazivno: zatiček in krono. O materialu za slednjo rešitev pa takole: “state of the art” je kovinski zatiček in kovinsko porcelanska krona. Alternativa je lahko kompozitni zatiček in cirkonijeva polnokeramična krona. Dolgotrajna prognoza je sigurno slabša- za nek odstotek ljudi- je pa lepše. Ali je to tam zadaj pomembno, pa je vaša odločitev.
LP Andreja

Spoštovani,
ravno to, da je premalo zoba oz krone ostalo me skrbi. Zob je izvotljen, na eni strani zaplombiran pod dlesen in vsa grizna površina zoba tudi, na drugi strani je ostala le lupinica sklenine, ki je verjetno že krhka, ker gre za mrtev zob. Zob je bil endodonsko dobro pozdravljen in je še vedno klinično bp.
Se strinjam, da je vredno poskusiti z onlayem, ampak, kako zobozdravnik oceni, če je to smiselno. Kako lahko imam za isti zob dve različni mnenji? (Obema zobozdravnicama pa zaupam.) To me nekoliko bega. To je vse.

Zdaj pa samo še vprašanje, glede obsežnih zalivk (amalgamskih), ki jih imam v kočnikih in bi jih rada zamenjala z inlayi, ker povsod berem, da so dosti boljši od kompozitnih zalivk. Ali so kompozitni inlayi res toliko slabši od keramičnih in zakaj? In ali so kompozitni inlayi, res toliko boljši od navadnih zalivk? Rada bi namreč neko trajnejšo rešitev za moje zobe, ker so zalivke res obsežne in stare se bojim sekundarnega kariesa in poka sklenine pri nadaljnjih menjavah zalivk.

Hvala.

Kar se tiče različnih mnenj takole: vsak priporoča tisto, kar najbolje zna. Morda to ne velja vedno, ampak v mejnih situacijah se odločaš po izkušnjah….
Kar se tiče primerjave kompozit keramika sem odgovorila že vam, pa tudi če pobrskate po forumu boste našli še kakšne značilnosti obeh.
Inlay oz. onlay je boljši od zalivke izključno v primeru, ko se spreminja višina griza ali pa ko je zobne mase tako malo, da z zalivko ne moremo doseči dobrih medzobnih kontaktov. Slednje pa je seveda odvisno tudi od spretnosti zobozdravnika.
LP Andreja

Pozdravljeni!

Imam vprašanje v zvezi z zatičkom v zobu. Kot mi je razložila zobozdravnica: če je zoba premalo, pride v poštev zgolj kovinski zatiček, ki je dovolj trden. Obstajata pa dve vrsti teh zatičkov, srebro-paladijeva zlitina, ki je standardna v zobozdravstvu. Ko sem brskala po internetu, sem opazila, da obstajajo tudi zatički iz čistega zlata. Zobozdravnica je dejala, da sama uporablja samo srebrovo zlitino, ki je standardna v zobozdravstvu, zatički so zelo trdni, se ne lomijo, skratka ima zelo dobre izkušnje. Zlate menda sploh še ni delala.

Zanima pa me še vaše mnenje. Ali srebro-paladijevi zatički obarvajo dlesni? Ali je zlato-paladijeva zlitina manj trdna od srebrove in zato bolj podvržena zlomu (prebrala sem, da je zlato manj trdno). Bi se na zlatem zatičku dalo narediti polno-keramično prevleko ali porcelansko ali bi isto prišla v poštev samo kovinsko-keramična prevleka. Kakšno pa je tveganje za zob pri menjavi zatička?

Hvala za informacije, lp

Pozdravljeni,

kadar je zobovine premalo (kaj to pomeni, oceni zobozdravnik) je indiciran kovinski zatiček. Jaz sama uporabljam le plemenite zlitine (iridij-zlato) in s paladijeimi nimam izkušenj, razen, da občasno opažam zabarvanja zob zaradi korozije. Na tak zob se lahko naredi polnokeramična prevleka iz cirkonija ali kovinsko-porcelanska prevleka,
LP Andreja

Še dodatek: zatička, če je dobro narejen, vam ne priporočam menjati, ker lahko pride do prevrtanja korenine. Zobna krona naj prekriva dovolj zobovine, da ne bi prihajalo do korozijskih procesov, če je potrebno to dosežete s podaljšanjem klinične krone. In na vsak temen zob se lahko dela tudi polnokeramična krona iz cirkonija..
LP Andreja

New Report

Close