Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? testiranje BRCA – rak

testiranje BRCA – rak

Zanima me testiranje BRCA 1 in 2…za ugotavljanje rakavih genov. Kako prepričati zdravnika, da si upravičen do tega testiranja…kako preverijo, da imaš to bolezen v družini. Ima katera izkušnje s tem?

pri delanju anamneze se to pove

Rak dojke je deden v 5. Klinično se ne razlikuje od nedednega raka, na njega pa lahko pomislimo, ko ima zdrava ženska:
• 2 najožji sorodnici, ki sta zboleli za rakom dojke
• ko ima ena od obolelih sorodnic raka dojke, druga raka ovarija in je
slednja zbolela pred 50. letom starosti
• če se je bolezen pojavila pri sorodnici na obeh dojkah
• v primerih, da se je bolezen pojavila zelo zgodaj (pred 40. letom starosti).

te prav razumem, da pri vas v družini sploh nimate bolezni, ti pa bi se zaradi firbca rada dala testirat?

potem pojdi samoplačniško

jaz pa ne verjamem da je deden,poznam jih kar nekaj ki so na žalost zboleli pa niti eden ni imel raka od prej na prsih….

nova
Uredništvo priporoča

Seveda imamo v družini raka…moja babica, dedek in teta…je to “dovolj” dober razlog? 🙂

pravzaprav nisem odgovorila na vprašanje, a ne….
če prepričaš osebnega zdravnika, ti mora dat napotnico za tole

GENETSKO SVETOVANJE

Ambulanta za onkološko genetsko svetovanje za raka dojk in/ali jajčnikov ter za dedni nepolipozni rak debelega črevesa
Dejavnost izvaja multidisciplinarni tim, ki ga sestavljajo zdravniki različnih specialnosti (kirurg, radioterapevt, ginekolog, rentgenolog, psihiater, itd.), medicinska sestra, molekularni biolog in psiholog.
Lokacija: ambulanta je na oddelku za Psihoonkologijo, stavba H/pritličje

http://www.medenosrce.net/pogled.asp?ID=2590
http://www.onko-i.si/dejavnosti/zdravstvena_dejavnost/skupne_zdravstvene_dejavnosti/genetsko_svetovanje/

Seveda imamo v družini raka…moja babica, dedek in teta…je to “dovolj” dober razlog? :)[/quote]

glej, iz tvojega vprašanja je izhajal dvom, da niti ti ne veš, ali si upravičena, ali ne.
sem ti pa podala informacijo, v katerih primerih si upravičena do testiranja.

če sta tvoja babica in teta obe v mladih letih zboleli za ali rakom dojke ali rakom jajčnikov, potem ja. pri tvojem dedku dvomim, da pride njegova anamneza v obzir.

Pokličite v Lj. Domov vam bodo poslali vprašalnik. Na podlagi tega ugotovijo, če vam pripada brezplačno testiranje za BRCA gen.

tel. 01/ 5879625

A vsi trije so imeli rak dojke?

A vsi trije so imeli rak dojke?[/quote]

Dedek rak na grlu, babica in teta ginekološko… 🙁

Torej dedek sploh ne šteje. Od ginekoloških rakov poleg dojke šteje le rak jajčnika. Rak materničnega vratu ali maternice recimo ne šteje. Pomembna je tudi starost obolevanja. Preglej še enkrat kriterije, ki ti jih je navedla “zakaj pa?”.

A vsi trije so imeli rak dojke?[/quote]

Dedek rak na grlu, babica in teta ginekološko… :([/quote]

To je žal povprečje. Nič izrednega. V vseh družinah je rak. Statistika je, da zboleva že vsak tretji. Meni je umrla za rakom dojk teta, oče je imel raka, sestra (ne raka dojk), pa še do mamigrafije nisem bila upravičena.

zdaj pa ne vem, na podlagi člankov ta teden sem bila prepričana, da stane to testiranje par jurjev

http://www.dnk4you.com/si/744/storitve/dnk-in-zdravje/rak-dojke.html

s svetovanjem vred te pride 220 EUR, če nisi upravičena do plačila zavarovalnice.

Jaz tudi ne verjamem v dednost.Ljudje,kjer s erak pojavlja iz generacijo v generacijo,pa naj raje pogledajo kje živijo in predvsem kako živijo!!

Najlažje je strupe jest,alkohol piti,živet v bližini kake tovarne in se pol izgovarjat na dednost.

Jaz jih a ogromno poznam,kjer so starši imeli raka,ne oni in ne vnuki pa ne.

Rak ni deden v dobesednem pomenu besede. Je pa dedna mutacija genov BRCA 1 in/ali BRCA 2 (in katerakoli druga mutacija genov, ker geni se pač dedujejo), ki močno povečata tveganje, da zboliš za določenimi vrstami raka.

Nimajo vsi, ki so zboleli za rakom dojke, okvarjenih teh genov. Tako kot tudi ne bodo vsi z okvaro teh genov zboleli za rakom dojke.

Toplo priporočam v branje.

http://www.greenmedinfo.com/blog/did-angelina-jolie-make-mistake-acting-breast-cancer-gene-theory

Danes je bila ta tema v Ambulanti na Val 202. Se poseg odstranitve dojk izvaja tudi pri nas, čeprav so v tujini vedno večja ugibanja o upravičenosti tega posega.

A vsi trije so imeli rak dojke?[/quote]

zdaj si tako sarkastično vprašal-a kot da moški ne more zboleti za rakom na dojki

ah ja… miljon žensk so baje napačno zdravili za rakom dojke, ki ga sploh niso imele na podlagi mamografskih izvidov. še ena anti-zdravniška stran. dobro, da niso ugotovili, da imamo raka samo v glavi…
ker v ameriki očitno kar odrežejo prsi, ne da bi naredili analizo tkiva, če je rakavo.

ne vem, ponavadi sem skeptik glede marsičesa. ampak če je v eni familiji zbolelo in umrlo za rakom dojke/jajčnikov nadpovprečno veliko žensk, nekaj že bo na tem…. jaz sem spomnim pokojne Mime Šnuderl, naše MimeŠ in njene Mavrice v pločevinki. Začela je s tem, kako je gledala umiranje svoje matere, no, tudi nje danes ni več, se je pa 20 let borila z rakom. in ja, enkrat je napisala, da je imela potrjeni mutaciji…

ah ja… miljon žensk so baje napačno zdravili za rakom dojke, ki ga sploh niso imele na podlagi mamografskih izvidov. še ena anti-zdravniška stran. dobro, da niso ugotovili, da imamo raka samo v glavi…
ker v ameriki očitno kar odrežejo prsi, ne da bi naredili analizo tkiva, če je rakavo.

ne vem, ponavadi sem skeptik glede marsičesa. ampak če je v eni familiji zbolelo in umrlo za rakom dojke/jajčnikov nadpovprečno veliko žensk, nekaj že bo na tem…. jaz sem spomnim pokojne Mime Šnuderl, naše MimeŠ in njene Mavrice v pločevinki. Začela je s tem, kako je gledala umiranje svoje matere, no, tudi nje danes ni več, se je pa 20 let borila z rakom. in ja, enkrat je napisala, da je imela potrjeni mutaciji…[/quote]

Zahvaljujoč molekularni biologiji in genetiki se vedno bolj veča poznavanje same bolezni. In zato so včasih ženske po nepotrebnem agresivno zdravili. Lahko ti povem konkreten primermoje sorodnice, ki so ji več kot 30 let nazaj diagnosticirali raka na mat. vratu. Takrat so ji PREVENTIVNO odstranili vsa rodila, čeprav ni imela razširjenega raka. Prijateljici, ki je imela že nekoliko napredovano obliko tega raka, pa so v teh časih operirali tako, da ima lahko še otroke. Hočem povedati, da gre razvoj medicine naprej in upajmo, da v prihodnosti ne bo potrebnih takih drastičnih preventivnih oblik zdravljenja.bv

ah ja… miljon žensk so baje napačno zdravili za rakom dojke, ki ga sploh niso imele na podlagi mamografskih izvidov. še ena anti-zdravniška stran. dobro, da niso ugotovili, da imamo raka samo v glavi…
ker v ameriki očitno kar odrežejo prsi, ne da bi naredili analizo tkiva, če je rakavo.

ne vem, ponavadi sem skeptik glede marsičesa. ampak če je v eni familiji zbolelo in umrlo za rakom dojke/jajčnikov nadpovprečno veliko žensk, nekaj že bo na tem…. jaz sem spomnim pokojne Mime Šnuderl, naše MimeŠ in njene Mavrice v pločevinki. Začela je s tem, kako je gledala umiranje svoje matere, no, tudi nje danes ni več, se je pa 20 let borila z rakom. in ja, enkrat je napisala, da je imela potrjeni mutaciji…[/quote]

Zahvaljujoč molekularni biologiji in genetiki se vedno bolj veča poznavanje same bolezni. In zato so včasih ženske po nepotrebnem agresivno zdravili. Lahko ti povem konkreten primermoje sorodnice, ki so ji več kot 30 let nazaj diagnosticirali raka na mat. vratu. Takrat so ji PREVENTIVNO odstranili vsa rodila, čeprav ni imela razširjenega raka. Prijateljici, ki je imela že nekoliko napredovano obliko tega raka, pa so v teh časih operirali tako, da ima lahko še otroke. Hočem povedati, da gre razvoj medicine naprej in upajmo, da v prihodnosti ne bo potrebnih takih drastičnih preventivnih oblik zdravljenja.bv[/quote]
po nepotrebnem agresivno zdravili?

glej, če takrat ne bi ubrali agresivnega pristopa, je verjetno ne bi bilo več. danes pa seveda imamo tudi drugačna zdravila, ampak kljub temu ženske še vedno umirajo za rakom dojke. 10% od vseh zbolelih jih umre pred 50 letom.

ne vem, če bi si upala govoriti o preagresivnem pristopu.

Sam delam v zdravstvu ze nekaj let in morem poudariti, da je dednih rakov izjemno malo, bolezen rak je najbolj odvisen od nas samih in sicer kako se prehranjujemo, kako živimo in tako dalje.

New Report

Close