Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? PREHRANA BOLNIKA Z RAKOM

PREHRANA BOLNIKA Z RAKOM

PREHRANA BOLNIKA Z RAKOM

Mag. Nada Rotovnik Kozjek, dr.med., Onkološki Inštitut, Oddelek za anestezijo, Zaloška 2, 1105 Ljubljana

Povzetek
Podhranjenost in kaheksija sta pogosta pri bolnikih z rakom in sta pokazatelja slabše prognoze. Slabo prehransko stanje bolnika je povezano z večjim številom stranskih učinkov zdravljenja, s slabšim odzivom tumorja na zdravljenje in krajšim preživetjem. Funkcionalno stanje bolnikov in kvaliteta njihovega življenja sta slabša. Prehranska obravnava bolnika z je zato del njihovega zdravljenja, začeti jo moramo dovolj zgodaj. S prehransko podporo pričnemo takoj, če je podhranjenost že navzoča ali če se predvideva, da bo vnos hrane zmanjšan za več kot 7-10 dni. Nadomestiti moramo razliko med dejanskim vnosom hranil in izmerjenimi potrebami. Priporočen način prehranske podpore je vnos hranil preko prebavil (oralni prehranski dodatki, enteralna hrana), v primera da to ni možno, vnašamo hranila z parenteralno prehrano.
Energetske potrebe bolnikov z rakom so primerljive z energetskimi potrebami bolnikov, ki nimajo raka. Potrebe po beljakovinah so 1,2-2g/kg telesne teže/dan.

Uvod
Med rakavo boleznijo in njenim napredovanjem večina bolnikov z rakom izgubi telesno težo
Izguba telesne teže je eden glavnih prognostičnih znakov slabšega preživetja in motenega odziva na specifično protirakavo terapijo. Incidenca podhranjenosti med bolniki z rakom je od 40-80 % . Prevalenca podhranjenosti je odvisna od tipa tumorja, njegove lokacije, razširjenosti in terapije (1,2).
Posledice podhranjenosti so: povečan riziko komplikacij, zmanjšan odziv na zdravljenje in njegova toleranca, slabša kvaliteta življenja, krajše preživetje in večji stroški zdravljenja.
Ljudje, ki zbolijo za rakom in izgubijo 10% ali več telesne teže, ne živijo enako dolgo kot tisti z enakimi raki, v podobnem stadiju, ki ostanejo dobro prehranjeni (2).

Dejavniki slabe prehranjenosti bolnikov z rakom
Najpogostejši dejavniki slabe prehranjenosti bolnikov z rakom so:

• bolezni potekajo kronično in vodijo v katabolno (razgraditveno) stanje presnove,
• stranski učinki zdravljenja vplivajo na zmanjšan vnos hrane,
• bolezen sama lahko moti ali/in onemogoča vnos hrane,
• močno je prizadeta imunska funkcija telesa.
Neposredne posledice izgube telesne mase so za bolnika zelo škodljive in vodijo v:
• zmanjšan terapevtski učinek specifičnega onkološkega zdravljenja,
• povečani stranski učinki in zapleti zdravljenja,
• vse skupaj negativno vpliva na preživetje bolnika z rakasto boleznijo.

Kaheksija je posledica kroničnega vnetnega dogajanja, ki povzroča spremembe presnove.
Pri bolnikih z rakom in drugimi kroničnimi boleznimi se spremeni presnova v smer sprememb, ki jih opredelimo z kaheksijo. Te presnovne spremembe so prisotne že veliko prej, preden jih vidimo na zunaj. Podhranjenost bolnikov z rakom in drugimi kroničnimi boleznimi še pospešuje razvoj kahektičnih sprememb. Zdravljenje razvite kaheksije pa je zelo težko in lahko samo zaviramo njen razvoj. Tudi zato je preprečevanje podhranjenosti bolnikov in njihova ustrezna prehranska podpora tako zelo pomembna.

Osnovne prehranske potrebe

Za načrtovanje prehranske podpore je nujna prehranska obravnava bolnika.

Energetske potrebe določimo glede na porabo energije in sposobnostjo bolnika za utilizacijo (izrabo ) hranil.
V praksi si za izračun energetskih potreb pomagamo s pravilom :
aktivni bolniki: 30-35 kcal/kg tt/d
ležeči bolniki: 20-25kcal/kg tt/d
Ta ocena je manj zanesljiva za zelo lahke bolnike (aktualna poraba energije/kg/tt je večja v tej skupini) in debele bolnike (ITT > 30), kjer računamo porabo glede na idealno telesno težo + 25%.
Pri klinični presoji energetskih potreb nam pomaga redno spremljanje telesne teže, aktivnosti bolnika in intenzivnosti terapije.
Potrebe po beljakovinah med boleznijo in rekonvalescenco so 1 -1,5g/kg tt.
Vnos maščob: 30-50% neproteinskih kalorij, odvisno od individualne bolnikove tolerance za ogljikove hidrate in maščobe.

Pot vnosa hranil

Optimalna pot vnosa hranil je preko ust. Če bolnik z normalno hrano ne zaužije zadosti hranil, dodamo prehrani prehranske dodatke, enteralno hrane ali dovajamo hranila preko infuzije.

Kakšna hrana je primerna?
• Pogosti, majhni obroki; na 2-3ure
• Zdrava, mešana in kvalitetna hrana
• Osebne preference !
• Upoštevat je potrebno prehranske težave
• Prehranski dodatki, če vnos hrane ni zadosten
• Farmakonutricija po presoji zdravnika

Posebne prehranske zahteve pri bolnikih z oslabljenim imunskim sistemom: čimmanjši vnos bakterij.

Splošna prehranska navodila prilagodimo:
• Mleko in mlečni izdelki:
– Ni omejitev , če so mleko ali mlečni izdelki pasterilizirani.
– V primeru driske se priporoča omejen vnos zaradi laktoze.
• Meso in mesni izdelki:
– Dobro kuhano.
– Dovoljeno komercialno pakirano, termično obdelano meso.
• Ne surovih jajc.
• Sadje:
– Sveže sadje, ki ga ne moremo lupiti, ni dovoljeno.
– Lahko sadje z debelo lupino, ki ni poškodovano (banane, melone, pomaranče).
– Vloženo in kuhano sadje je dovoljeno.
• Izogibaj se suhemu sadju in oreškom.
• Zelenjava:
– Surova zelenjava ni dovoljena.
• Kruh, kuhane žitarice in kosmiči:
– Ni omejitev.
• Drugo:
– Sveže začimbe niso dovoljene.
– Ni dovoljen med, nepasterilizan jabolčni sok in školjke.
• Fast food:
– Raje ne; če že, naj bo svež in brez polivk.

Zelo smo pozorni tudi pri pripravi hrane:
• Pri pripravi hrane si zmeraj umijemo roke z milom in vročo vodo.
• Hrano zmeraj pripravljamo na čisti površini in čistim priborom.
• Vroča hrana naj bo vroča in mrzla naj ostane mrzla.
• Pokvarljiva hrana naj ne bo na sobni temperaturi več kot 2 uri (mleko, meso, sendviči).
• Preveri datum roka trajanja na hrani.

Zaključek
Ni čudežnih diet za prehrano bolnikov z rakom, uporabljamo z znanostjo preverjene principe prehranske podpore bolnikov, oziroma stroke klinične prehrane, ki morajo biti del njihovega zdravljenja. Bolnikove prehranske probleme moramo obravnavati na enak način kot drugo medicinsko terapijo; z enakimi zahtevami za oceno stanja, diagnozo, plan terapije, sledenjem in dokumentacijo !

Literatura
1. Ottery FD. Definition of standardized nutritional assessment and interventional pathways in oncology. Nutrition 1996; 12 (Suppl. 1): S15–19.
2. McWhirter JP, Pennington CR. Incidence and recognition of malnutrition in hospitals. BMJ 1994; 308:945-948
3. Tisdale MJ, Cancer anorexia and cachexia. Nutrition 2001. 17(5):438-42.)
4.Valentini L, Schütz T, Allison S, editors. ESPEN Guidelines on adult enteral nutrition. Clinical Nutrition 2006;25:175-360.

Vir: Zbornik predavanj, Kranjska gora, 3. in 4. oktober 2008

Kristina Modic SLOVENSKO ZDRUŽENJE BOLNIKOV Z LIMFOMOM IN LEVKEMIJO, L&L http://limfom-levkemija.org/ http://nazajvzivljenje.si/ http://dajsenaseznam.si/ http://najboljsanovica.si/ FACEBOOK Skupaj na poti do zdravja: https://www.facebook.com/Skupaj-na-poti-do-zdravja-768520533244733/ [email protected]

Ga. Kristina pozdravljena!
Ne vem, kaj ste po profesiji, samo vidim, da se velikokrat oglašate na pisma in so vaši odgovori strokovni ter veliko veste o raku, bi vas rada vprašala, kaj vi menite o dieti dr. Budwigove, o beli omeli, o gobi Ganoderma lucidum?
Moja mami je zbolela za rakom pljuč in bi ji rada pomagala.
Zanima me tudi ali je priporočljivo, da rakavi bolnik bere te strani. Vem, da je odvisno od vsakega posameznika. Jaz zelo rada iščem informacije, vendar ko sem zadnjič slučajno našla to stran in sem začela brati o raku pljuč, sem obupala, saj skoraj vse premaga bolezen ter umrejo. Ne vem, kako bi to psihično delovalo na bolnika, se pravi na mojo mami. Zato ne vem, ali bi ji povedala za ta forum.Ali ne bi izgubila volje in bi se nehala boriti, saj bi pomislila, da je vse zaman. Ter kako je v skupinah za samopomoč. Kako je takrat, ko v taki skupini kdo umre, ko ga bolezen premaga, kako deluje to na druge bolnike, na njihovo voljo ter moč?
Bila bi vam zelo hvaležna za odgovora na ti dve vprašanji.
Hvala in lep pozdrav, Lily

Lily, pozdravljena.

Najprej se ti opravičujem, ker ti tako dolgo nisem odpisala. Bila sem cel teden odsotna in nisem uspela nič pogledat na forum.

Sprašuješ glede diete, bele omele,… Težko kar koli rečem, ker nobene od naštetih stvari nisem poskusila in je ne poznam. Sama zagovarjam zdravljenje z uradno medicino ob podpori strokovnjaka za prehrano onko bolnika, psihoonkologa ali pa psihoterapevta ter morda še čim, kar bi me prepričalo. Seveda bi se o vseh sočasnih zadevah posvetovala z mojo onkologinjo.

Sama sem ob zdravlejnju s KT, biološkim zdravilom in obsevanjem pazila, da sem jedla raznoliko hrano, tudi meso. Posvetovala sem se z dr. Rotovnik Kozjek. Prav tako sem obiskovala psihologinjo na OI, kar mi je tudi pomagalo. In se veliko rekreirala – toliko kot so mi dopuščale moči. Mislim, da sem izbrala dobro kombinacijo. Na začetku sem pila tudi Noni sok in Endovital. Potem sem po nekaj mesecih jemanja obupala, ker mi je bilo vse skupaj že zelo zanič. Odločila sem se, da neham s sokom in Endovitalom. Ugotovila sem, da sem imela ravno tako dobro kri, ko nisem več pila obeh zadev. Tako – to so moje izkušnje. Svetujem ti, da o vseh teh zadevah govorite z njenim onkologom.

Kar pa se tiče prebiranja forma… Kaj pa vem, ti jo najbolje poznaš, kako se sooča s svojo boleznijo, kako pozna svoje stanje. Vsekakor pa mislim, da je na forumu tudi veliko spodbudnih info za bolnike z rakom na pljučih. Pa še nekaj je – bolniki, ki se pozdravijo, ponavadi odidejo s foruma in ne pišejo več. Kar je velika škoda. Tako morda tisti za njimi vidijo le debate o težavah in ne uspešne zgodbe zmagovalcev….
Svetujem ti, da se za pomoč obrneš tudi na Društvo onkoloških bolnikov SLO, kjer imajo skupine za samopomoč. Mislim, da za vse bolnike z rakom, ki so pripravljeni sodelovati. Pokliči jih. Na netu imajo objavljene kontaktne podatke.

Drži se in pogumno spodbujaj mamo k zdravljenju.

Pozdravčke, Kristina

Kristina Modic SLOVENSKO ZDRUŽENJE BOLNIKOV Z LIMFOMOM IN LEVKEMIJO, L&L http://limfom-levkemija.org/ http://nazajvzivljenje.si/ http://dajsenaseznam.si/ http://najboljsanovica.si/ FACEBOOK Skupaj na poti do zdravja: https://www.facebook.com/Skupaj-na-poti-do-zdravja-768520533244733/ [email protected]
nova
Uredništvo priporoča


G. Lily 1
Vsaj na eno ali dve vprašanji bi rada kaj dodala.

Pišete: Zanima me tudi ali je priporočljivo, da rakavi bolnik bere te strani.
Rakov bolnik se mora soočiti z dejanskim stanjem; predolgo se je marsikaterega spoprijemanja izogibal. In sedaj bi še vi „pomagali“ mami, da se izogiba življenja? Samo zato, ker vidimo kam neka pot vodi, se lažje odločimo za drugo pot. Ali ker vidimo smrt, se odločimo za življenje. Ni tule vse tako črno, kot je videti na prvi pogled. Tisti ki ozdravijo, se večina ne zadržujejo več za računalnikom, tisti so se odločili za življenje. G. Kristina pa se je odločila za oboje: za življenje in za pomoč. Tudi prijatelj Jože je zmagovalec in še marsikdo drug tule, ki iz katerihkoli vzrokov ne piše o sebi.

Kaj pričakujete od nekega foruma drugega kot informacijo. Mnogo rakovih bolnikov umre, ker niso pravilno ali zadostno informirani, nekateri so podhranjeni (kot posledica diet); saj ne umre vsak rakov bolnik na posledicah raka.
Mar mislite, da se bi mami tu učila smejati? To se bo prej naučila pri psihoterapevtu. Vendar če je občutljiva, ji tega vi ne morete predlagati. Tule pa se lahko informira s tem, ko bere druge prispevke. Ali mislite, da bo lahko svojo žalost in melanholijo kar tako slekla kot nek plašč? Samo v iskanju sebe bo spoznala življenje, ki odgovarja njenim notranjim potrebam in to je lahko eno najmočnejših orožij proti raku. Vendar to pot mora iti sama.

Na splošno bi lahko rekla, da izhajajo zmagovalci pretežno iz prve linije zdravljenja. Kdor se je po prvi operaciji dodatno zdravil in/ali spremenil škodljiv način življenja in/ali škodljivega uživanja (hrane, pijače), se izognil karcenogenim vplivom, se zdravil dopolnilno (npr. homeopatsko ipd.), je z večjo verjetnostjo ozdravil kakor pa tisti, pri katerih je že prišlo do recidiva ali so čakali do trenutka, ko jim na onkološkem niso mogli več pomagati. Vendar tudi iz recidiva izhajamo zmagovalci. Le, da je takšno zdravljenje zelo individualno in se ne more posploševati.

Pri vsakemu je drugače. Npr. gobo kumbuho so v začetku tako hvalili, pozneje pa beremo, da se je prav zaradi te gobe razširjal rak v telesu. Sedaj hvalijo drugo gobo o kateri še zaenkrat nimamo takih podatkov… Tudi določeni vitamini, ki jih poznamo kot antioksidante, ki so življenju potrebni, so lahko tako škodljivi, da zaradi uživanja le-teh dobimo raka. Preterano ali enostransko stimuliranje imunskega sistema tudi ni zdravo. Zato je tudi težko karkoli priporočati, ker nimamo takšnih strokovnjakov, ki se spoznajo na dodatno zdravljenje. Podjetnikom, ki gledajo na profit in niso strokovnjaki, pa tudi ne moremo verjeti. Tako smo hoteli in tako imamo, žal. In sami odgovarjamo za to, ali sprejmemo vse tako kot je ali se borimo za boljši jutri.
lp

Zakaj bi ne smeli rakavi bolniki jesti oreščkov in suhega sadja? Npr, pistacije ali pa suhih marelic itd… O

Na internetu sem zasledil:

Citat je googlov prevod (torej le okvirni)

Germanij-132

V NJENIH anorganskih spojin, sledov mineralnih germanijem se uporabljajo v elektronski industriji polprevodnikov, kot je, in nima prehranske ali terapevtske koristi. Vendar pa v organski obliki, germanij je govorilo eno največjih novih dogajanjih v hranilne zdravljenje raka.

Organski germanij je modifikator biološkega odziva. . Biološko-odgovor modifikatori so snovi, ki omogoča telesu, da spremenite svoj odgovor na tumorske celice, ki izhaja iz terapevtske koristi.Germanij neposredno ne napada rakavih celic. Namesto tega se zdi, da spodbuja imunski sistem, zaradi česar je lahko učinkovita pri zdravljenju raka ter drugih degenerativnih bolezni.

Leta 1967 je prepozno Dr Kazuhiko Asai uspelo sintezni Ge-132, v obliki organsko vezanega germanij. Organski germanij lahko okrepi imunski sistem, spodbujajo proizvodnjo interferona, in spodbujanje antitumorske aktivnosti. Interferon najpomembnejša funkcija za bogatenje in spodbujanje telesne proizvodnjo naravnih ubijalk (NK) celice, ki neposredno boj proti raku celic….

konec citata

Veliko več je Ge-132 opisan in opevan na japonskem in v vshodnjaški medicini.

Zanima me, kaj mislijo naši strokovnjaki o Germanij-132 kot dodatek k prehrani obolelim od raka.
Odgovor mi lahko posredujete tudi na e-naslov

Okvirni prevod zgoraj je zares slab in upam, da ne bo kdaj tudi narobe razumljen. Zato svetujem forumovcem, da se o njegovih lastnostih, učinkih in uporabi posvetujejo z zdravniki ali onkologi in se ne odločjo brez predhodnega posveta.

Ferdo, z vprašanjem se obrni direktno na ambulanto za prehrano onkoloških bolnikov na OI (dr. Rotovik Kozjek). Dr. Rotovnik Kozjekova ali kateri drugi strokovnjak tu na forumu ne odgovarja na vprašanja…

Lp, Kristina

Kristina Modic SLOVENSKO ZDRUŽENJE BOLNIKOV Z LIMFOMOM IN LEVKEMIJO, L&L http://limfom-levkemija.org/ http://nazajvzivljenje.si/ http://dajsenaseznam.si/ http://najboljsanovica.si/ FACEBOOK Skupaj na poti do zdravja: https://www.facebook.com/Skupaj-na-poti-do-zdravja-768520533244733/ [email protected]

Spoštovana ga. Kristina!

Mama je opravila svoje zadnje kemoterapije in pravi da z medicino ne bo imela več opravka.Da bo sedaj samo še sadje in zelenjavo in NOBENIH beljakovin! Niti ribe,niti jajc, mleka, apsolutno nič!
Pomagajte! Kako naj ji dopovem, da to ni slabo, da beljakovine potrebujemo za kaj pa vem, regeneracijo celic, ali ne vem kaj. Telo ji je čisto na psu, shujšala je strašno,strah me je če bo še kak teden ali dva tako, da je bo konc. Kar me najbolj grize je vprašanje KOLIKO ČASA MISLITE 65 LETNA SLABO PREHRANJENA ŽENSKA ZDRŽI PO KONČANIH KEMOTERAPIJAH BREZ NOBENIH BELJAKOVIN? EN MESEC? Ne je niti kruha, pašte, riža, nič. Zaupa v Boga in bere ene knjige od prof.Ehret Arnolda (ki je mimgrede živel do leta 1922). Po nekaterih knjigah se je prepričala da kemoterapija samo odmaga, da služi samo farmacevtskim gigantom in da je samo gor omenjena prehrana nekaj kar jo lahko povrne v stanje preden je začela z kemoterapijo. Mama je drugače zelo optimistična, ampak zdravnike jo je nerodno vprašati za nadaljnje preiskave. Pred kemoterapijami, v času in po kemoterapijah ima že eno leto temperaturo od 37 navzgor (praviloma do 39) in zdravniki samo rečejo “kaj bomo z vami?” Zato se ji zdi da se ji ne da več jih prosit da jo pregledajo, zdej se bo “sama vzela v roke, če ji oni ne znajo pomagati”. Imate kakšen nasvet, kako naj se jo prepriča da vendarle gre ponovno čez vse preiskave magari privatno in se zdravi magari drugje? Kako jo prepričati, da tisti ki pišejo knjige o čudesnih dijetah tudi to delajo za neko korist (prodajajo svoje proizvode itd)? Hvala za razumevanje in prosim za nasvet.

Maja, hm, verjamem, da si zelo zaskrbljena, saj to, kar pišeš, kako razmišlja trenutno tvoja mama, res ni dobro. Poskušaj mamo prositi, da bi šla na posvet v prehransko ambulanto na OI. Reci ji, da si to želiš, ker jo imaš rada in da naj se le odloči in gre na posvet. V tem trenutku je verjetno kakršno koli ostro vztrajanje obsojeno na neuspeh, saj je mama, kot berem, zelo prepričana v svoja razmišljanja glede prehranjevanja. Seveda pa je zelo pomembno, kako se prehranjujemo….

Na OI imajo v prehranski ambulanti tudi knjižico, ki bi ti jo morda celo poslali tudi na dom. Vprašaj… Tudi v knjigi namreč dr. Rotovonik Kozjek dobro obrazloži pomen in vrsto prehrane bolnikov.

Javi, kako uspešna boš.

Lp, Kristina

Kristina Modic SLOVENSKO ZDRUŽENJE BOLNIKOV Z LIMFOMOM IN LEVKEMIJO, L&L http://limfom-levkemija.org/ http://nazajvzivljenje.si/ http://dajsenaseznam.si/ http://najboljsanovica.si/ FACEBOOK Skupaj na poti do zdravja: https://www.facebook.com/Skupaj-na-poti-do-zdravja-768520533244733/ [email protected]

Prvo ga Kristina, lepa hvala za čas.
Sicer je”Prehrano in rak” že prebrala. Glede antioksidantov se strinja in jih vnaša. Glede beljakovin, maščob, poglavja “bogata hrana” in priloženih jedilnikov pravi,da bi po taki “dieti”- ne preživela ne prvega raka dojke,ki je že 90’tih zajel pazušne bezgavke. Po prvem raku se je za par let vrgla na eno “podobno” dieto,le da je (na srečo) zraven jedla še kuhane ribe,jogurt.Po 9tih letih miru,se je imela za zdravo in je začela vse po starem z prehrano in življenjem. Sedaj pa druga skrajnost, odklanja VSE beljakovine,tudi ribo,češ da beljakovine obnavljajo sicer tudi normalne celice,pa tudi pomagajo da se rak obnavlja in razvija.In da ali bo ona umrla, ali rak.Prehranske dodatke odklanja, meni da so “polni strupov”. Očeta je strah, zato razmišlja o tem,če bi bila zaradi te prehrane zelo slaba, da bi ji na skrivaj počasi dodajal v hrano kak beljakovinski dodatek brez okusa. V kako zmiksano kuhano zelenjavo. Kaj vse človek razmišlja,verjetno pa ni pošteno.

NAJBOL ME INTERESIRA ČE SE VE KOLIKO ČASA SHIRAN ČLOVEK PO KONČANIH KEMOTERAPIJAH ZDRŽI SAMO NA SADJU IN ZELENJAVI, preden mu odpove(jo) organi ali od podhranjenosti umre,ker na netu ne najdem.Ker je sedaj že 2 tedna tako in izgleda čedalje bolj slabo.
Hvala vsem za kakršnokoli informacijo.

Gospa Kristina,

verjamem da ste najverjtneje že na vse odgovorili vendar jaz tega odgovora ne najdem zato ponovno sprašujem Vas, če morda veste sledeče. Ati ima raka na požiralniku, prehranjuje se samo z gastrostomo tako, da po grlu ne gre drugo kot slina. Vsak dan je cele dneve bombončke brez sladkorja (umetna sladila pa so notri) in žveči žvečilne gumije. Zanima me ali morda obstaja še kaj, da bi oče lahko žvečil in da je popolnoma brez umetnih sladil in brez sladkorja. Pravi, da bo od tega kar sedaj žveči dobil še sladkorno. Obsevanje se mu začne čez 2 tedna, jaz pa vem, da je dobro da ati žveči saj s tem si tudi vlaži grlo.

Zaskrbljena hči

Lidija

Lidija, predlagam ti, da pokličeš v prehransko ambulanto in se posvetuješ. Sama namreč nimam kakšne uporabne ideje. Drugače pa mislim, da če liže bonbončke brez sladkorja, da je to čisto ok. Za vsak slučaj pa le preveri. Telefonska št. je 01-5879-679. Bodi vztrajna, ker so tudi veliko po oddelkih, zato bo morda kdaj zvonilo v prazno. Prosi za dietetičarko Denis Mastnak Mlakar.

Vse dobro tebi in očetu!

Kristina

Kristina Modic SLOVENSKO ZDRUŽENJE BOLNIKOV Z LIMFOMOM IN LEVKEMIJO, L&L http://limfom-levkemija.org/ http://nazajvzivljenje.si/ http://dajsenaseznam.si/ http://najboljsanovica.si/ FACEBOOK Skupaj na poti do zdravja: https://www.facebook.com/Skupaj-na-poti-do-zdravja-768520533244733/ [email protected]

Pozdravljeni,

mene pa glede prehrane onkoloških bolnikov moti to, da so vsa priporočila od dr.Rotovnik Kozjekove namenjena bolnikom med kemoterapijo in nekaj mesecev po kemoterapiji.

Kaj pa potem? Kako ohraniti telo zdravo, kako izboljšati imunski sistem, kako preprečiti ponovitev raka? Tega ne pove nihče iz medicinske stroke.

Mene so s kemoterapijo in biološkimi zdravili “ozdravili” ampak kaj pa zdaj? Naj grem na post? Verjamem da pomaga, ampak zdravniki ga ne priporočajo. Presna biološko pridelana prehrana? Tudi verjamem da pomaga. Je pa pot take prehrane trnova – premagati je potrebno odvisnost od klasične okusne prehrane. Vedno ko nekaj začnem, mi neki zdravniki solijo pamet, da to ni v redu, da moram jest vse. In potem mi seveda volja do spremembe pade – nisem dovolj sigurna v sebe.

Ampak – jaz sem si raka pridelala tako, da sem jedla vse! Tudi Einstein je rekel: iz problema ne boš prišel po enaki poti kot si v problem zabredel.

Res bi rada srečala enega zdravnika, ki ga zanima zakaj pride do raka in kako ga v resnici ozdravimo za večno.

Kakšno je pa vaše mnenje?

Lp, Marija

Marija,

jaz sem prepričana, da nisem zbolela zaradi prehrane…. Mislim, da se bo prehrana, kot je sedaj, poznala šele tistim, ki sedaj odraščajo z vsemi E-ji, fast foodi, pakiranimi slaščicami, umetnimi napitki…

Zadnjič sem spet poslušala dr. Rotovnik Kozjek ravno na temo, kaj jesti, ko ozdraviš. Dala je jasne napotke… Tako kot priporoča med zdravljenjem… Čim manj maščob in če – te zdrave, kvalitetna živila (skuta, jogurt, kruh iz polnovredne moke, ribje meso, pusto meso, sadje, zelenjava…). Veliko gibanja – vsaj 45 minut/dan hitre hoje ali teka in dodatno 3 x tedensko vaje za moč (fitnes ali podobno). Odsvetuje enolično prehrano, poste, hude diete…

Meni je teorija dr. Rotovnik Kozjekove super. Problem pa nastane, ker zaradi “ljubezni do dobre hrane” vedno ne znam/zmorem upoštevati njenih nasvetov. Pa bi bilo dobro. Nekaj mesecev že skoraj vsak dan tečem 45 minut in priznati moram, da se super počutim.

Kristina Modic SLOVENSKO ZDRUŽENJE BOLNIKOV Z LIMFOMOM IN LEVKEMIJO, L&L http://limfom-levkemija.org/ http://nazajvzivljenje.si/ http://dajsenaseznam.si/ http://najboljsanovica.si/ FACEBOOK Skupaj na poti do zdravja: https://www.facebook.com/Skupaj-na-poti-do-zdravja-768520533244733/ [email protected]

Hvala za odgovor. Čeprav se z vsem ne strinjam. Še mislim, da bi se morala očistiti … s postom z zelenjavnimi in sadnimi sokovi minimalno 21 dni.
Samo je težko. In če dobim še taki odgovor, je prava potuha za lenobo.

Po moje bi dr.Rotovnikova morala poudariti vsaj to, naj jemo biloško pridelano hrano.
Črni kruh vsebuje dosti več kemikalij kot beli. Ker se večina kemikalij skladišči v lupini. Je pa beli kruh za drugo škodljiv. Tudi v gojenih ribah je polno škodljivih snovi.

Pa še to. Naši otroci boljše jejo kot smo mi. Mi smo pili gazirane pijače, jedli škodljivo hrano, špricano z raznoraznimi škropivi, ki so že dolgo prepovedana. V sedemdesetih in osemdesetih se sploh ni govorilo o ekologiji. Takrat sem jaz odraščala. Mojemu otroku ne kupujem škodljive hrane (tudi sebi seveda ne), vedno preverim kaj je notri. In nisem edina.

Me res zanima zakaj dr.Rotovnikova odsvetuje post. Sumim da zato, da v primeru ponovitve bolezni ne bi bili presuhi in ne bi zmogli kemoterapije …

Lp, Marija

Dr. Rotovnikova zelo poudarja ekološko pridelano zelenjavo in sadje, polnovredno moko, ribe, ki niso gojene… Pove tudi, kako pomembno je, da preverimo, kaj uživamo, da beremo deklaracije. Itd. Itd… Predlagam, da se enkrat udeležite njenega predavanja ali se kako drugače posvetujete z njo. Tudi glede posta.

Lep pozdrav, Kristina

Kristina Modic SLOVENSKO ZDRUŽENJE BOLNIKOV Z LIMFOMOM IN LEVKEMIJO, L&L http://limfom-levkemija.org/ http://nazajvzivljenje.si/ http://dajsenaseznam.si/ http://najboljsanovica.si/ FACEBOOK Skupaj na poti do zdravja: https://www.facebook.com/Skupaj-na-poti-do-zdravja-768520533244733/ [email protected]

Tudi sama sem onkološki bolnik (hurtlov tumor ščitnice).
Nimam te sreče, da bi bila moja bolezen zazdravljena in tako se iz leta v leto znova in znova spopadam z njo – seveda s pomočjo uradne medicine, pa tudi “po svoje” kakor vem in znam.
Srečala sem se že z nešteto teorijami, ki v glavnem govorijo o različnih variantah prehranjevanja in/ali o prehranskih dodatkih. Vendar čudeža (žal) še nisem ne srečala ne doživela, čeprav sem tudi sama preizkusila nekatere variante..

Glede mesa menim, da ni nobene škode, če nekdo zavrača meso, če le ustrezno nadomešča beljakovine iz drugih virov. Prepričana sem tudi, da človeku delno izboljšuje stanje že tudi samo prepričanje, da dela za svoje zdravje nekaj zelo pomembnega.

Nedavno sem naletela na knjigo ANTICANCER,– Dr.David Servan-Schreiber.
Avtor razvija tezo, da vnetni procesi v telesu pospešujejo razvoj rakavih celic. Ta teza je dokaj verjetna, saj dejansko v strokovnih krogih potekajo raziskave o možnosti zaviranja bolezni s pmočjo močnih protivnetnih zdravil – sicer ne kot zdravilo tenmveč kot močan zaviralec bolezni. (če vtipkate v iskalnik “inflammation and cancer” dobite nešteto člankov in raziskav na to temo)

Knjiga med drugim podaja način prehrane, ki deluje protivnetno in ki je v bistvu po moji izkušnji obenem zdrava prehrana, ki zagotavlja dobro počutje v telesu. Gre za priporočila, ki se jih človek z lahkoto drži, že zato, ker se dobro počuti.

Glavni poudarki pri prehrani so na:
-izogibanju produktom, ki vsebujejo industrijske kemikalije
-prehranjevanju z mesom, ki je pridobljeno od živali, ki so se prehranjevale naravno – s travo itd…
-povečanju vnosa živil, ki vsebujejo omega-3, sicer so priporočljive maščobe oljčno olje in organsko maslo v zmernih količinah…
-izogibanju vnosa živil z visokim GI, ker spodbujajo vnetne procese (predvsem vsa “bela živila”- prehod na polnozrnato hreno)
-povečanju vnosa živil, ki jih imenuje “protirakava” – kot so npr. kurkuma, ingver, zeleni čaj, soja, nekatere vrste gob, jagodičje, sadje in zelenjava, semena, temna čokolada itd……

Kakorkoli, predlagano prehranjevanje se mi zdi smiselno, v knjigi so podane konkretne količine, ki naj bi jih zaužili in ki tudi niso pretirane.

Priporočam knjigo za branje, več o njej tule (kjer je malo nižje tudi link, s katerega si lahko ogledate in sprintate kratek pregled priporočil -free pocket guide).
http://www.penguin.co.uk/nf/Book/BookDisplay/0,,9780718154295,00.html

Knjiga sama je sicer cenejša na Amazon.co.uk kot pri Penguinu. Prejela sem jo v dveh dveh po naročilu
http://www.amazon.co.uk/Anticancer-New-Life-David-Servan-Schreiber/dp/0718154290/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1260366910&sr=8-1

Meta Jurečič Društvo za pomoč pri obolenjih ščitnice www.metuljcica.si Naj nam bo dan pogum, da spremenimo, kar lahko spremenimo. Naj nam bo dana moč, da sprejmemo, kar ne moremo spremeniti. Naj nam bo dana intuicija, da ločimo med enim in drugim.

Na temle linku najdete veliko koristnega o protirakavi prehrani:

[www.rak-prehrana.com]

Meta Jurečič Društvo za pomoč pri obolenjih ščitnice www.metuljcica.si Naj nam bo dan pogum, da spremenimo, kar lahko spremenimo. Naj nam bo dana moč, da sprejmemo, kar ne moremo spremeniti. Naj nam bo dana intuicija, da ločimo med enim in drugim.

pred petimi leti so mi odstranili ledvico z tumorjem,nisem dobival kemoterapije in nobene druge terapije,tumor je bil velik 5cm brez zasevkov.bojim se ponovitve bolezni zato za preventivo jemljem biobram, ali mi ga priporočate ali mi proporočate kaj drugega, star sem 41 let.
hvala lepa za odgovor!

Marko,

žal tukaj ne odgovarja dr. Rotovnik Kozjekova ali kateri drugi strokovnjak za to področje. Morda bi bilo smiselno, da se posvetujš s svojim zdravnikom. Kaj pa on pravi?

Kristina Modic SLOVENSKO ZDRUŽENJE BOLNIKOV Z LIMFOMOM IN LEVKEMIJO, L&L http://limfom-levkemija.org/ http://nazajvzivljenje.si/ http://dajsenaseznam.si/ http://najboljsanovica.si/ FACEBOOK Skupaj na poti do zdravja: https://www.facebook.com/Skupaj-na-poti-do-zdravja-768520533244733/ [email protected]

New Report

Close