Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Rak dojke ???

Rak dojke ???

Lepo vas pozdravljam.Že kar leto dni berem ta forum in sedaj potrebujem tudi sama vašo pomoč.Imam mamo staro 62 let,ki redno hodi na preglede dojk in si jih tudi sama pregleduje.Mamografija in tipni pregled pred dvema letoma je bil brez posebnosti.Prejšnji teden je po dveh letih imela ponovno kontrolo.Zdravnik ,ki jo je pretipal ni odkril nobenih tipnih sprememb in je dejal da je vse v redu.mamografska slika pa ni bila všeč drugi zdravnici,zato je mamo poklicala na ultrazvok.Izvid je mikrokalcinacije in sumljiv tumor v levi dojki.ko sta na osnovi slike poskušali poiskati tipno spremembo,sta jo tudi odkrili in mami je rekla,da jo je zabolelo.Sedaj ima napotnico za OI-kirurg.

Sem čisto sesuta in samo jokam.Ali mi lahko katera od vas (mogoče ga.Kovačec),pojasni kaj bo sledilo.Kaj so mikrokalcinacije in kaj se običajno dogaja pri takšnem pregledu.Ali je to operacija in koliko časa si hospitaliziran ???

Mama tega tumorja ni zatipala (tudi zdravnik ne)in tudi sedaj se mora zelo potruditi,da ga najde.
Hvala vsem tistim,ki mi boste poskušali pomagati z informacijami.
Lep pozdrav.

Strokovne pomoči vam na žalost ne morem nuditi,mogoče vam bo vsaj malo pomagalo to,da ste napoteni na najboljše možno mesto,k strokovnjakom,ki svoje delo kljub nemogočim razmeram odlično opravljajo.Vse kar vas zanima v zvezi z diagnozo boste zvedeli tam,če slučajno ne boste imate vso pravico vprašati in dobiti ustrezen odgovor.Predvsem pa brez strahu,nobena juha se ne poje tako vroča kot se skuha.Nekatere informacije so dostopne na spletni strani OI Ljubljana-predvsem imate koristne povezave,kjer se da poiskati vse diagnoze,vendar se ne obremenjujte preveč s tem-raje pomirite mamo,predvsem pa sebe.

Skušek Peter

Hvala vam za vzpodbudne besede.

nova
Uredništvo priporoča

Poskusi na zadevo pogledati takole: imate veliko srečo, da so tako majhen tumor, ki ga je še zatipati težko, že zdaj odkrili. In zdaj bodo lahko hitro ukrepali – pa karkoli bo že potrebno. S tako zgodnjim odkritjem tumorja ima mama ogromno prednost pred vsemi nami pacientkami, ki smo do kirurga uspele priti šele ob nekaj centimetrskem tumorju (nekatere zaradi svojega odlašanja, nekatere zaradi počasnih postopkov diagnostike, ali pa celo zaradi napačne presoje kakega od zdravnikov).

Iz tega, kar si napisala, je moč sklepati, da vrste tumorja še niso določili, vedo le, da je sumljiv. Zelo verjetno je (a to zdaj jaz samo ugibam na osnovi svojih izkušenj), da bodo mami napravili punkcijo tumorja in določili, kaj pravzaprav je. Moraš vedeti, da je veliko sprememb v dojkah nenevarnih in ne pomenijo raka. Kot rezultat punkcije sem jaz dobila že vse mogoče diagnoze: od povsem nenevarne maščobne nekroze, ki so jo samo potem pustili na miru, do invazivnega duktalnega karcinoma, ki je seveda potem moral čim prej ven. Pogoste so tudi ciste pa še mnogo tega. Prav je, da določijo, za kaj se gre, in da naredijo vse, kar je potrebno. Na OI sem spoznala veliko pacientk in praktično vsaka je imela malo drugačen način zdravljenja – zdaj govorim o tistih, ki so imele rak na dojki. O načinu zdravljenja za vsako pacientko posebej glede na vrsto tumorja in glede na njeno splošno zdravstveno stanje odloči konzilij zdravnikov, nikoli en sam zdravnik. Možno je, če bo potrebno zdravljenje, da bo najprej operacija, pa potem še ena ali več od naslednjih od terapij: kemoterapija, biološko zdravljenje, hormonska terapija, obsevanja – morda pa nič od tega. Nekatere pacientke imajo najprej obsevanja ali kemoterapijo, pa šele potem operacijo. Tako da zdaj je vse samo ugibanje.

No,če bo potrebna punkcija tumorja, se za to ne ostane v bolnici. Oziroma vsaj nisem slišala, da bi kdo zaradi tega ostal notri. To delajo ambulantno in greš po punkciji potem lahko domov. Ko pa so znani rezultati, pa te zdravnik seznani z načinom zdravljenja. In velja pravilo: več kot vprašaš, več izveš.

Predvsem pa povej mami, da tudi če se izkaže, da je rak, da potem ni konec sveta. Zelo dobre možnosti obstajajo za ozdravitev. To ni več tako kot včasih, ko je rak pomenil sramoto in se o tem še govorilo ni.

Veliko sreče obema.

Marjetica,hvala za vse kar ste napisali.Mami sem seveda vse to prebrala in mislim,da se je malo pomirila.
Ve da več kot to,da je hodila na mamografijo in si pregledovala dojke,ni mogla storiti.
Jasno nam je,da mora zadeva ven,šok pa je kljub temu kar velik,čeprav je zaenkrat še vedno samo sum na maligno tvorbo.

Marjetica, prosim , če mi odgovorite na par uprašanj?
Meni so tudi po dveh punkcijah ugotovili samo maščobne celice.Za enkrat ne bodo operirali.Tudi na mamografiji je baje vse čisto glede na to , da imam strukturo tkiva dojke takšno , da se lahko vidi vse.Na ultrazvoku se niso odločili na tretjo pukcijo.Zanima me , če je tudi vas bolelo na otip?Pregledai so me zdravniki na 0I in je omenil tudi nekrozno maščobno tkivo kot možnost bolečin, samo na histološkem izvidu ni tega omenjen.Tudi mi niso napisali kaj se lahko iz tega lahko razvije , na kaj naj bi bila pozorna in ali mi bodo odstranili.
Ali ima slučajno kakšna takšne izkušnje , da se je iz tega razvila maligna tvorba.Ali so jo na svojo inicijativo odstranili ali ste ve institirale?Meni preostane samo čakanje na kontrolo in takrat bom vse to uprašala, ker sem takrat bila v strahu.lp

Pozdravljene,

zanima me koliko moraš biti stara, da greš na mamografijo. Jaz imam 36 let,
na prsih ne otipam razen dolgih žlez nič sumljivega. Bi se pa rada prepričala
če je vse o.k., kajti v družini je rak pri očetu, bil pri mami (hvalabogu je o.k.)
Saj ne,da bi ga iskala,ampak kot je že potrjeno je bolje, da smo pazljivi vseskozi.
Če veste kam v Ljubljani (za Metelkovo vem) se lahko še obrnem za pregled-lahko tudi samoplačniško, mi prosim povejte.

Hvala za vaše odgovore in želim vam vse dobro.

Lizi, nekaj o primernem času za mamografijo piše tule:

Kot vem, delajo mamo na Metelkovi, seveda tudi na OI, vendar le na podlagi napotnice ali če si onko bolnik.

V kolikor te zadeva zelo zanima, se obrni kar na pisarno Europe Donne (glej spletno stran) in ti bodo svetovali.

Kristina Modic Ne-Hodgkinov limfom 2004/2005 http://monoblog.over.net/kristina/ http://krstina_modic.tuditi.delo.si/

Nelli,

na tvoja vprašanja ti v bistvu ne znam odgovoriti, ker sem samo laik z nekaj malega svojih izkušenj. Najbolje, da natančno povprašaš na prvem pregledu. Ko je meni onkologinja povedala, da imam le benigno maščobno nekrozo in da se ni za sekirat, sem bila zelo vesela in takrat nisem postavljala nadaljnih vprašanj. Potem sem še na netu našla neko gradivo o spremembah v dojkah in sem iz tam razbrala, da je maščobna nekroza pogost pojav po operaciji in da se dostikrat sčasoma zmanjša. in ker sem bila v stanju po operaciji, se res nisem več obremenjevala s tem.

Tule je povezava do gradiva, ki ga omenjam:

Hvala Marjetica.Zanima me po kakšni operaciji so vam povedali , da imate maščobno nekrozo? Jaz še nisem bila operirana ker so rekli , da je samo nevarna zadeva.Ka ko ste se počutila v tem času , so obstajali kakšni znaki , da mogoče je kaj narobe?
Tisto gradivo mi je tudi bilo v veliko pomoč, hvala

Zaradi karcinoma dojke so mi morali odstraniti dojko. Kak mesec po operaciji sem na robu področja dojke (ki je sicer ni bilo več) zatipala to reč, ki so jo potem po punkciji proglasili za maščobno nekrozo.

Preden se mi je pojavil karcinom, sem dolga leta hodila na kontrole na onkološki inštitut, in v dolgih letih se nabere tudi nekaj punkcij- zato sem zgoraj napisala, da sem imela že zelo različne rezultate punkcij.

No, jaz se ob pojavu zatrdline nikoli nisem slabo počutila, niti ko se je pojavil karcinom, niti ne ob maščobni nekrozi. Iz počutja se vsaj pri meni ne da nič konkretnega sklepati. Jaz se vedno dobro počutim:)

Oktobra so mi na momografiji odkrili raj desne dojke velik 8mm in situ, Januarja letos so me operirali, Pred operacijo so mi naredili biopsijo in so me saj še 4x slikala na mamografu, enkrat sem imela ultrazvok in zdravnica je tam potrdila dijagnozo. Tik pred operacijo sem bila na momografiji in so me janiarja letos operirali. Deset dni po operaciji mi je kirurg rekel, da je tumor velik 3.5 mm in je potrebno ponovno operirati. Ostala sem brez besed. Kako pa je možna taka razlika v velikodti tumorja’? Na redne preventivne preglede sem hodila redno.

hvala za pdgovor. Marija

Kaj pa piše na sami odpustnici, na zadnjem izvidu?

Operacijo ponavljajo v primeru da se po analizi tumorja izkaže, da robovi niso povsem “čisti”. Lahko gre za spremenjene celice ne nujno že razvit karcinom.

Čudno se mi zdi, da bi vam končno diagnozo potrdili že po prvi mamografiji.
Za kakšen tumor gre vam potrdijo navadno po operaciji ali vsaj punkciji.

Glede na to da gre za ca in situ je to dobra novica tako da kar pogumno.

ali katera od vas ima tablete Nolvadex?

Mnogo nas. Kaj te zanima?

Pozdravljeni
Tudi mene zanima kak nasvet glede zatrdline v dojki. Že 5 let imam v desni dojki na robu proti roki zatrdlino. Sem bila 2 krat na mamografiji, na UZ pa pravi zdravnica da je le maščobno tkivo, Zdaj pa toliko različnih mnenj slišim od sodelavk ko so jima rekli da ni nič nevarnega, ko so opravili punkcijo pa je bil potrjen rak. Ali naj vzstrajam da mi opravijo punkcijo? Hvala za odgovor.

Pozdravljeni, ze eno leto nazaj sem si v levi dojki zatipala neko bulico, gin je trdila da ona ne cuti nic neobicajnega. mesec nazaj sem spet postala panicna okrog tega in sla nazaj, in mi je rekla da je netipicna, namrec sem noseca. seveda sem bila tudi pri osebni zdravnici, ki pravi, da so to zleze. a zleze se tipajo isti kot bulica, namrec jaz to cutim kot eno trdo bunko. zelo sem panicna, celrav me vsi prepricujejo da ni nic. ampak v desni dojki pa ni nobene bule. prosim za nasvet.

New Report

Close