Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? rak dojke

rak dojke

pozdravljeni!

imam vprašanje za ženske, ki so bile na pregledu dojk po metodi BREASTESCAN in kakšno mnenje imajo.
Moja mami so rekli, da 90% ni nič in da je zdrava, kjub temu da ji niso opravili ročnega pregleda, po tednu dni pa je bil ugotovljen rak dojke. Ko smo jih klicali so pa rekli kar sem že predvidevala sama-spada v 10%.
Na tako vprašanje na njihovem forumu mi niso niti odgovorili.
Toliko v vednost, zdaj mi je jasno zakaj jo uradna med.ne prizna.

ali nima nihče kakšnih izkušnj glede tega ?

Kaj pa če bi za mnenje povprašala g. Pušenjaka s foruma ginekologija?

Sama sem bila nekoč (nekje v l.2003) na predavanju oziroma predstavitvi pri njih. Eden izmed govornikov je bil tudi g. Pušenjak. Ker sem bila takrat noseča se za pregled nisem odločila. Je pa moja mami (danes že pokojna) obolela za rakom dojke, ki so ga z operacijo in kemo kar uspešno nekako 6 let omejevali oziroma zazdravili. Potem je udarilo ven na pljučih in jetrih kar je bilo usodno.

Po mnenju Pušenjaka ne spadam v kakšno bolj rizično grupo, saj je mami za rakom prvič obolela pri 56 letih, kar je dokaj pogosto pri ženskah v tej starosti.

Takrat sem še mislila mami peljati na pregled z breastscanom pa sem to misel opustila. Iskreno, me prav hudo ni prepričal.

nova
Uredništvo priporoča

ja mene so prepričali, ampak me je groza, ko razmišljam če bi sama šla, preventivno in bi mi zagotovili da ni nič in jaz bi bila sigurna pomirjena za cca 2 leti, lahko pa bi ga že imela. Pri moji mami ga je zdravnik težko otipal, ampak danes smo zvedeli da je hormonski invazivni III. stopnje.
Jaz tej metodi ne verjamem nič je zelo rizično napovedovat da ti ni nič nato pa tole.
lp

Že 14 let hodim na kontrole na Onkološki inštitut in še po nobeni preiskavi niso napisali, da sem zdrava oziroma da nimam oblezni. Vedno so napisali, da izvedena preiskava ni ugotovila znamenj bolezni oziroma, kaj je pač preiskava pokazala. Če tile na breastscanu res upajo napisati na osnovi nekega merjenja temperature, ki ga izvajajo na površini dojke, da nimaš raka na dojki (ki je mimogrede lahko velik le kakšen milimeter in globoko notri v dojki), so zelo zelo pogumni in vase prepričani. Ne vem pa, kako si ženska lahko s tako ugotovitvijo pomaga k mirnejšemu spanju.

Letos sem si po dolgih letih spet zatipala zatrdlino v dojki. Zatrdlino so najprej punktirali. Izvid: punkcija ni pokazala narave bolezenske spremembe. Potem so izvedli ultrazvočni pregled dojke, ciljano punkcijo z odvzemom tkiva, mamografijo, in še vedno smo vedeli le za en lokalen tumor. Ker pa zdravnica še ni bila popolnoma prepričana, me je poslala še na magnetno resonanco dojk. Ta je pokazala še eno sumljivo zatrdlino – sicer sem jo prej že sama zatipala, a smo z zravniki vred sklepali, da so to odebeljene žleze v dojki. Ponovno sem morala na ultrazvočno preiskavo. Z veliko verjetnostjo so glede na obliko zatrdline sklepali, da gre za enakovrstno, kot je prvi tumor. Zato so se odločili za operacijo, ki je odstranila oba. Ko bomo čez kak teden imeli izvide citološke preiskave izrezanih tumorjev, pa bomo vedeli zagotovo.

Hočem reči, da stvari niso tako enostavne, kot jih skušajo prikazati tržniki breastscana. Je pa zagotovo breastscan dober posel.

ja mene najbolj moti to, da se igrajo z bolniki ali pa potecialnimi bolniki, kar je še huje. Da ti nekdo govori gospa zdravi ste nič vam ni ali ni to lepo in itd
si lahko zamisliš koliko žensk je nasedlo in koliko jih ima mogoče raka pa še ne vedo.
Vsem svetujem pregled po postopku kot ga je opisala 1/50.000 pa kot vidimo koliko pregled je potrebno, da zveš kako je s tabo. Tebi želim uspešno ozdravitev.
Moja mama je bila že operirana in so ji odkrili hormonski rak in to invazivni. Če bi nasedla in ne bi šla naprej ne vem kako bi se isteklo.
Ne nasedajte raznim metodam.
lp

Pozdravljeni,

bom poskusila še tukaj vprašati, če mi bo kdo od zdravnikov lahko podal strokovno mnenje.. Gre se za mojo mami, leta 2016 so ji diagnosticirali invazivni duktalni karcinom leve dojke, na operaciji so ji odstranili tumor in varovalno bezgavko, predlagana ji je bila kemoterapija, obsevanje in zdravljenje z hormonskimi zdravili, terapije je ne vem zakaj zavrnila. Lani poleti so ji odkrili tumor v velikosti 5cm na ledvici, ledvico so ji odstranili, nadaljnje terapije pa ji niso priporočili. Letos junija je doktor na mamografiji odkril sumljivo gostoto, po biopsiji tkiva se je pokazalo, da se je rak vrnil na levo dojko, prejšnji teden so ji naredili masektomijo dojke in rekonstrukcijo z lastnim tkivom. Danes je bila na posvetu na onkološkem inštitutu, kjer so ji povedali, da so ji odstranili 20 bezgavk, od katerih je bilo 17 pozitivnih.
Vem, da niste njej doktor, pa vseeno me zanima, kaj pomeni, da so bezgavke pozitivne in kakšno prognozo to prinaša za vnaprej? V prihodnjih tednih jo čaka še UZ kosti in trebušnega dela, ali mogoče sumijo, da so kje zasevki ali gre bolj za preventivo? Predvsem me zanima, kaj pomeni to z bezgalkami..
Za odgovor se najlepše zahvaljujem!

Bezgavke so organi limfnega sistema in delujejo kot filtri za tujke. Če so tam našli rakave celice, pomeni, da so pozitivne. Rakave celice so torej zapustile mesto/žarišče tumorja in gredo preko limfe naprej v telo, in kjer se naselijo – govorimo o metastazah. Pravtako se lahko razširjajo po krvi ali lokalno.
Če bi mami 2016 lahko dobila kemoterapijo in bi se dopolnilno zdravila, bi verjetno še lahko preprečila napredovanje; seveda če si ne bi še preveč dodatno škodovala… To ni očitek, ker je za svojo odločitev verjetno imela tehtne vzroke ali pa ni bila zadostno informirana. Zato napišem to, da informiram tudi druge, ki se prepozno odločijo za integrativno medicino…
Da pa ji po operaciji raka v ledvici niso svetovali nobenega zdravljenja, je razumljivo, ker pri metastazah ni ravno učinkovito.
Odločitev za rekonstrukcijo z lastnim tkivom je vsekakor boljša izbira kot z silikonskimi vsadki. To samo mimogrede, ker to nima veze z napredovanjem raka.
En kirurg odstrani samo to, kar je vidnega – in tega res ni več; kar pa ne pomeni, da ni več rakavih celic v telesu.
Pregledi, ki jih bodo v naslednjem času opravili so potrebni, da se vidi, če je še več metastaz; po tem se ravna nadaljnjo zdravljenje.
Če mami ne bo nič spremenila, kar ji škoduje, potem ima rak iste pogoje za obstoj in napredovanje. Tudi zato Vam nihče ne more konkretno odgovoriti, kakšna je prognoza.
Vse dobro za Vašo mami!

že več kot 15 let je znano, da kemoterapija ne zdravi raka, da nasprotno- ŠKODUJE in pobije vse celice še tiste zdrave, pa še vedno pišete o tem, kako je to nujno, kako bi bilo boljše, če bi pred 2 leti vzela kemoterapijo….
Jaz vam DRIVA ne zamerim, da pišete o metastazah, ki sploh ne obstajajo, saj so vas tako učili na medicinski fakulteti in to kar so vam tam rekli je sveto….
Če bi mislili s svojo glavo logično in v praksi ki jo že imate in ne bi slepo verjeli kar so vas pred leti naučili, potem bi se vam morda posvetilo, da so različne vrste raka, take kjer nekaj raste (npr. debelo črevo, pljučni alveoli, jetrni parenhim) in taki, kjer tkivo izginja (npr. rak kosti, mišica…). Zdravniki še vedno trdite, da se rak na mlečni žlezi dojke preseli- metastazira na kosti! Dejstvo pa je, da rak na mlečni žlezi raste, na kosti pa nekrotizira- izginja, eno so endodermalne celice, drugo so mezodermalne celice, ki se diferencirajo že 17. dan po oploditvi jajčeca in je nemogoče da bi se endodermalne celice preselile na mezodermalno tkivo, ker je to tako kot bi govorili, da imata lahko krava in pes otroka……
Po drugi strani trdite, da se metastaze širijo po krvi, kjer je pri rakavih bolnikih vse polno rakastih celic….vprašam vas, zakaj krvodajalce testirajo na AIDS, hepatitise…..na rakaste celice pa ne??? Ali to pomeni, da krvodajalci, ki imajo raka, pa tega še ne vedo (hvala bogu) potem okužijo druge ljudi, ki potem zbolijo za rakom, če prejmejo takšno kri polno rakavih celic??

Najlepše se vam zahvaljujem za hiter in izčrpen odgovor, sedaj bi vas prosila pa še razlago izvida, sama ne razumem, z mami pa se o tem težko pogovarjam, če me razumete.

”Histološki izvid pokaže multifokalni multicentrični invazivni duktalni karcinom,kot pri prvi operaciji, gradus III, mitoze 3, skupen premer 2cm, masivna limfovaskularna invazija, kirurški robovi b.p. Hormonski receptorji ER 100, PR 90, MIB-A vsaj 40% tumorskih celic. Bezgavke 17:20.

Predvsem sem zmedena z mitozami pa receptorji in nasplošo vsemi strokovnimi izrazi..

Hvala, res hvala za vašo pomoč in odgovor.

Lep pozdrav!

New Report

Close