Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? rak dojke – izvid

rak dojke – izvid

Mi lahko kaj bolj opišete stanje moje mame z rakom na dojki in poveste kakšne vrste zdravil (je) preje(ma)la na osnovi sledečih izvidov:

Karcinom desne dojke-invazivni duktalni karcinom, Gradus I., premer 2,2 cm, dobro diferenciran, z metastazami v 9-ih/17 odstranjenih aksilarnih bezgavkah, pozitivnimi hormonskimi receptorji – estrogenski in progesterogenski receptorji so pozitivni.
Zdravljena je bila z mastektomijo in disekcijo desne aksiale. Po operativnem zdravljenju raka dojke je jemala Cipralex 5.

Nato se je zdravljenje nadaljevalo z adjuvantno kemoterapijo z antraciklini (Farmarubicin), 4. cikli kombinirane KT, zaradi neutropenije zdravljenje nadaljuje z Letrzolom.

Nadaljuje s hormonsko terapijo (Femara – 5 let).

Nato pa še z pooperativnim obsevanjem desno mamarno regijo in desno scl.kotanjo na Kobaltu TD ekvivalent 50 Gy.

Kaj pomeni duktalni rak? Kaj pomeni, da so oboji hormonski receptorji +, ali lahko ocenite stadij, ali je III, glede na stanje bezgalk?
Gradus I in dobro diferencirean karcinom vsaj to je verjetno dokaj dobro?

Kakšno zdravilo je Cipralex 5 ter Letrozol? Kakšen citostatik je Farmarubicin in kakšno hrmonsko zdravilo je Femara, zakaj mislite so se odločili za le-to?

Kaj je to neutropenija?

Se oproščam za ta vprašanje, a tako malo vemo, mama malo sprašuje (ker se tudi boji spraševati – boji se odgovorov), jaz pa ko zanjo sprašujem marsikdaj bolj malo zvem…

Lep pozdrav, karksenja!Sem Matic in sm študent medicine.Ker se zelo zanimam za karcinom dojke,oziroma me onkologija zelo zanima, sm se odloču, da ti z veseljem odgovorim na tvoje vprašanje o tvoji mami in ti seveda vse razložim, kako in kaj.Naj ti še povem,da mava nekaj skupnega:tudi moja mami je v tem letu prestala operacijo in adjuvantno zdravljenje zaradi karcinoma leve dojke.
Šel bom po vrsti in zraven dajal komentarje moje mame za primerjavo!Torej karcinom-to je maligni tumor epitelijskega izvora.Epitelij v dojki pokriva tako duktuse-izvodila dojke kot tudi lobuluse-režnje v dojki.Pri tvoji mami gre za invazivni duktalni karcinom, pri moji pa je šlo za in situ in invazivni lobularni karcinom, stadij 2A-T2N0M0. To pomeni,da se je karcinom razvil pri tvoji mami iz duktalnega epitelija, torej iz epitelija izvodil!Gre za najpogostejšo vrsto karcinoma dojke za razliko od lobularnega,ki predstavlja 5-10% karcinomov dojke!Nisi napisala,kako je zdravnik zamejil tumor,stadij!TNM klasifikacija?T-tumor,velikost, N-status regionalnih bezgavk, in M-oddaljene metastaze!Greva naprej…Gradus…gradus tumorja je v bistvu stopnja malignosti, kar pomeni, da patolog ocenjuje pod mikroskopom kakšne so celice karcinoma dojke, gleda pa 3 zadeve:tubularno formacijo,jedrni pleomorfizem in mitoze.Pri tvoji mami je tumor dobro diferenciran,kar pomeni nizke malignosti, pri moji je bil gradus 2, kar pomeni zmerno diferenciran,ampak to oboje je uredu za prognozo!Zelo me preseneča,da je šlo za zasevke v 9 ipsilateralnih(istostranskih) bezgavkah pri tvoji mami glede na velikost in gradus tumorja, pri moji mami je šlo za 2 mikrozasevka in ena intramamrna bezgavka je bila pozitivna,velika 1 mm, ker je lobularni karcinom znan po svoji multicentričnosti znotraj ene dojke.Pozitivni sta bili torej 2 aksilarni in ena intramamrna bezgavka.To nakazuje,da se vsak tumor obnaša po svoje,se pravi, že histološki tip tumorja narekuje,kako se bo bolezen obnašala!Potem pišeš, da so bili hormonski receptorji(obojni) pozitivni, kar je ZELO DOBRO, namreč hormonsko odvisni tumorji imajo BISTVENO BOLJŠO PROGNOZO BOLEZNI KOT TISTI, KI NISO!Kajti stopnja diferenciacije tumorja oz. gradus je sorazmeren številu hormonskih receptorjev.Tudi moja mami ima visoko hormonsko odvisen tumor, in sedaj nadaljuje terapijo 5 let z Nolvadexom, ki je antiestrogen!Morda bi bilo dobro,če bi pogledala še enkrat na izvid in preverila še Her-2, to je ena beljakovina, ki je pri približno 25% bolnic z rakom dojke močno izražena-pozitivna(3+) in je nedvomno povezana s slabšo prognozo.Jst sm to preveru pri svoji mami in ima Her-2 negativen!Kar se tiče velikosti tumorja imata obe podobno.Pri moji je šlo za 2×3 cm velik tumor na meji notranjih kvadrantov, ki ni bil fiksiran na podlago niti ne na kožo in regionalne bezgavke niso bile povečane, zato je bil stadij karcinoma opredeljen kot T2N0M0.Moja mami je bila prav tako zdravljena z mastektomijo in disekcijo aksile, kar pomeni, da so odstranili celotno dojko in levo pazduho, kajti moja mami je bila operirana dvakrat, najprej je bila narejena samo tumorektomija(odstranitev tumorja) in ker so bili na robovih tumorja še dislocirani fokusi lobularnega karcinoma je bila potrebna mastektomija, kar sm opisal že ob razlagi lobularnega karcinoma, ti fokusi so bili veliki 1-2 mm!Kar se tiče pa metastaz v bezgavkah je imela samo 2 mikrozasevka v aksilarnih.Nadaljuješ,da se je zdravljenje nadaljevalo z antraciklini, to so citostatiki, ki so zelo dobri, napriemr doksorubicin in epirubicin, in veljajo za ene izmed najbolj učinkovitih citostatikov pri raku dojke, tudi moja mami je bila zdravljena s 6 ciklusi po shemi EC,se pravi Epirubicin in Ciklofosfamid.Nadaljevala je z obsevanjem(18) in le-to je bilo indicirano na podlagi teh fokusov lobularbnega karcinoma, ne pa zaradi velikosti tumorja!Pišeš,da je bila obsevana desna mamarna regija in desna supraklavikularna kotanja,pri moji mami je šlo samo za obsevanje leve mamarne regije!Ker je tvoja mami imela 9 pozitivnih bezgavk in se ta veriga aksilarnih bezgavk nadaljuje v supraklavikularno kotanjo je bilo seveda treba obsevati še to področje, namreč supraklavikularne bezgavke se ne odstranijo pri operaciji!Moja je bila tudi obsevana z ekvivalentom td 50 gY.
Sprašuješ, če lahko ocenim stadij raka tvoje mami?Stadij raka je najverjetneje klinično 2B,2 sigurno, ker to potrjujeta velikost in pa metasztaze v bezgavkah,B pa pomeni da je šlo že za tipne bezgavke, ki pa niso bile zraščene med seboj ali na podlago, se pravi :T2N1M0!”Če so bile zraščene med seboj, gre za stadij T2N2M0, če pa bi bile prizadete bezgavke v prsni votlini, bi šlo za stadij T2N3M0.Gradus 1 je super, to je dobro, vendar kot sem že omenu, pri nobenem karcinomu dojke ne moreš zagotoviti poteka bolezni, kajti če primerjava duktalni in lobularni karcinom, se onadva razlikujeta v načinu metastaziranja, namreč lobularni je znan po multicentričnosti znotraj ene dojke, ne metastazira pa hitro v bezgavke,kar je zopet odvisno od gradusa in receptorjev,itd..skratka, ogromno dejavnikov napoveduje karcinom dojke.Glede zdravila, ki ga je tvoja mami dobila po zdravljenu z antraciklini, ne bi vedu,kaksno je le-to, vem pa ,da so antraciklini citostatiki, ki delujejo direktno na topoizomerzao 2,gre za encim ki je pomemben pri delitvi DNA CELIC,v tem primeru rakavih celic,in je zelo učinkovit citostatik, je pa tudi manj toksičen za srčno mišico kot doksorubicin, ki je del sheme AC!Zanima me, če je dobila samo 4 cikluse zaradi tega,ker se je razvila nevtropenija?Nevtropenija je v bistvu to,da se je v njeni krvi močno zmanjšalo nevtrofilcev(krvnih celic,določenih levkocitov, kar je bilo seveda posledica kemoterapije).No ,moja je prejela vseh 6 ciklusov, ni imela toliko težav s tem, lasje zopet rastejo , so lepi in gosti:)pa tvoji?upam,da tud…sj bo šlo, izvid ni slab v glavnem, edino kar me je mal presenetl je mogoče število bezgavk, ampak je pa ostalo uredu, tako da mislim,da bi mogl it v ozdravitev.Aja, mogoče še to?koliko je stara tvoja mami=?s tem mislim,a je premenopavzalna bolnica ali ne?moja je 47 zdaj, ko je zbolela je bila 46, skoraj 47″!:)če pa bi imela še kakšno pvrašanje, me komot tud pokličeš, to ni blem, ker ti bom z veseljem odgovoril na vsako vprašanje.Tko da ti lahko dam tud stevilko mobija:041 206 936″lep pozdrav in fajn se mej , pa pozdravi mamo!:)Matic!

Se najlepše zahvaljujem za tako obsežen odgovor o zdravju moje mame, zdaj veliko bolje razumem, saj sama nisem iz medicinske stroke…

Na žalost pa izvidi, ki smo jih mi dobili v roke niso imeli ocene stadija, TNM klasifikacije, kar bi tudi sama rada izvedela…, pa tudi vrednosti tumorskih markerjev, prav tako Her-2 statusa. Ne vem, na onkologiji niso bili ne vem kako radodarni s podatki (vsaj nam nemedicincem ne), tudi mamina osebna zdravnica sploh ni dobila celotnih izvidov (z naštetimi vrednostmi), ampak bolj samo poročilo o operaciji in zdravljenju.

Moja mama je drugače stara že 67 let. Težko sprašuje zdravnike, zaradi prizadetosti pa tudi nevednosti kaj vprašati…
Bo najbolje, da ji kar na listek napišem za katere vrednosti mora povprašati ob naslednjem pregledu.
Me pa zanima še kako je z dednostjo in Her-2 statusom. A če je Her 2 pri mami pozitiven je večja verjetnost na dednost raka dojke?

Še enkrat iskrena hvala za trud.

Ksenja

nova
Uredništvo priporoča

Cipralex je antidepresiv, vem ker ga jemljem tudi jaz, za ostala zdravila pa ne vem.

Spoštovani Matic!

Redno spremljam vse Tvoje odgovore na naša vprašanja, v kar me je pripeljala situacija z mamino boleznijo. Pred seboj imam diagnozo za neko 50 letno gospo in me zanima, če bi jih lahko konkretiziral:
1. – rak dojke histološko invazivni duktalni
2. – gradus II
3. – negativne bezgavke
4. – hormonsko odvisen
5. – HER 2 negativen
6. – stadij T1NOMO
7. – prejema KT po shemi CMF
8. – dobila bo Nolvadex

Hvala Ti za vsak temeljit odgovor, saj z njim pomagaš odpraviti marsikatero negotovost nas laikov, zaradi nepoznavanja medicine.

Lp,
Mateja

Mateja, pozdravljeni!
Biologija navedenega raka je glede na podane podatke zelo ugodna, saj gre za same dobre lastnosti karcinoma.Je pa res,da se znotraj gradusa II lahko skriva marsikaj.Najbolj pomembna zadeva znotraj gradusa so mitoze, ki so lahko 1 ,2 ali 3, celokupni gradus pa bo lahko prisel se vseeno II. pa vendar to se zdalec ni enako.Če so bile mitoze nizke, pomeni, da je ta karcinom rastel zelo zelo počasi in če se bolezen bo ponovila, se bi v takem primeru čez mnogo let, da bi pač zasevki zrasli v klinično evidentne, vendar osebno menim, da se glede na omenjeno histologijo ne bi smel ponoviti.KT bo ponovitev še zmanjšala, ravno tako hormonska terapija.
Bolnice s stadijem TINOMO imajo najbolj ugoden potek bolezni, vendar priblizno 20% teh bolnic razvije oddaljene metastaze.In velika večina teh bolnic, ki v tem stadiju razvijejo zasevke, so bolnice z gradusom III in hormonsko neodvisnim duktalnim karcinomom.Klinična studija, ki je bila narejena na nasem institutu od leta 1983 do 2003, se pravi obdobje 20-ih let, je pokazala, da so razvile oddaljene metastaze v stadiju I izključno bolnice, katerih tumorji so bili agresivni(in jih niso zdravili s KT).Agresiven pomeni hormonsko neodvisen ter visoka mitotska aktivnost v jedrih duktalnega ali drugega karcinoma.
Lepo pozdravite gospo in uspesno zdravljenje ji zelim ter kasneje same uspehe tekom sledenja.
Lepo pozdravljeni:)

Spoštovani g.Matic, najlepša hvala za Tvoj odgovor. Sva na vezi!
Hvala za pozdrave-jih bom posredovala gospej.

Lp,
Mateja

POZDRAVLJENI MATIC. DELNO SO MI ODSTRANILI DESNO DOJKO IN VSE BEZGAVKE DIAGNOZA CARCINOM MAMMAE dex.T2NO,IDC,GRADUS III.,VELIK2.4CM,7/12LGL, HORMONSKO ODVISEN, HER 2 NEGATIVEN, NADALJEVALA SEM Z KEMOTERAPIJO PO SHEMI EC IN OBSEVANJEM 30X. SEM NA KOMPLETNI HORMONSKI BLOKADI ZOLADEX, NOLVADEX. ALI MI LAHKO RAZLOŽITE KAJ VSE TO POMENI? TEŽAVE IMAM Z ROKO IN MI ZELO ZATEKA IN ME BOLI. BOLEČINE IMAM TUDI POD PAZDUHO IN POD LOPATICO. BOLI ME PA TUDI HRBTENICA IN CELA DESNA NOGA. SEM ZELO UTRUJENA ZATO RABIM VELIKO POČITKA STARA PA SEM 40 LET. ZAHVALJUJEM SE VAM ZA VAŠ ODGOVOR.MOJCA

Spoštovana ga.Mojca!

To pomeni,da se zdravite zaradi hormonsko odvisnega raka dojk, ki je bil tudi v sedmih aksilarnih bezgavkah kljub temu,da je bil majhen. IDC pomeni invazivni duktalni karcinom, ki je tudi sicer najbolj pogosta vrsta raka dojke. Pomembni so procenti estrogenih in progesteronih receptorjev, ne samo,da so pozitivni, ampak v koliko odstotkih so pozitivni. Višji kot so,boljsa prognoza v splošnem.-je pa žal tako,da je rak dojk zelo heterogena bolezen, pri vsaki bolnici gre bolezen svojo pot-nekako se ne da napovedati, tudi v grupi prognostično ugodnih tumorjev, kot so hormonsko pozitivni in HER-2 negativni, kako bo bolezen potekala,kajti v glavnem je prognoza še vedno odvisna od bolnice same, tako da na samo bolezen se lahko zelo vpliva.Kako,je stvar osebe.
EC shema je dobra shema v dopolnilnem zdravljenju raka dojke, vsebuje antraciklin Epidoxorubicin. Nolvadex je tamoksifen, zdravilo , ki zasede estrogene receptorje v tumorju in tako prepreči vezavo hormona estrogena na rakaste celice, le-te ne morejo uspevati, Zoladex imate pa poleg Nolvadexa ,ker ste še zelo mlada bolnica-ta dodatno zavira hormonsko kaskado preko hipofizne osi…
Kar pogumno v boju proti bolezni sami in ne se pustit!Glavo gor in začnite graditi na sebi!!
LP

SREČNO!

Pozdravljeni,

pred 14 dnevi sem bila operirana, odstraili so mi levo dojko. Stara sem 38 let. Izvid OI glasi:

V dojki bifokalni invazivni lobularni karcinom. Večji tumor okoli 3,5cm, manjši 1,2cm. Oba tumorja gradus II, mitoze 2. Oba tumorja ER 100%, PR 100%. HER-2 status je naveden le enkrat, ni jasno za kateri tumor, je pa negativen.

Zanima me, kaj vse to pomeni in kaj se mi obeta v naprej.

Prebrala sem, da se invazivni lobularni karcinom lahko razširi tudi v duge organe.

Ali obstaja kakšna metoda, s katero je možno ugotoviti, ali se je moj rak morda že razširil še kam naprej?

Zahvaljujem se vam za odgovor,
Damjana

Pozdravljeni!

Pred 8. leti je sestra zbolela za lobularnim rakom dojke. Odstranili so ji dojko, dobila je kemoterapijo, nato pa Nolvadeks. To se je zgodilo, ko je hčerka imela le dve leti.
žE LETA 2006 so bile na scintigrafiji vidne sence, vendar do terapije ni prišlo. Naročena je bila čez leto in pol, torej v septembru 2008. Markerji so bili zelo visoki, CT prsnega koša je pokazal spremembe na rebrih( zlomi,…), sence v glavi. Sedaj bi sestra želela, da bi se slikale še ostale kosti: kolki, medenica…, ker jo bolijo vse kosti.Rada pa bi tudi vedela, kakšna je prognoza, oziroma kako hitro napreduje bolezen.
V februarju je 1. dobila Femaro in Zometo.
Sedaj se sestra zelo slabo počuti. Vsak dan vedno bolj hira.Pravi, da ji je vsako jutro slabo in bruha. Ali je možno, ker je zelo rumena, da bi bilo kaj na jetrih ali kje v trebušni votlini. Sestra bi rada prišla do teh pregledov, pa ne ve, kako.

Kako izvedeti, če je bolezen napredovala še kam drugam in ne samo v kosti (rebra)?

Ne morem je takšne gledati, ker jo imam preveč rada. Smili pa se mi tudi njen otrok.

Lep pozdrav Janja

Spoštovana!

Sence ki jih opisujete da so bile leta 2006 že prisotne,so bile metastaze lobularnega raka?Če ja,kako so bile dokazane?Močno dvomim,da bi bila gospa naročena na kontrolo čez leto in pol po ugotovljenih spremembrah na kosteh,saj hodijo bolnice z rakom dojke na kontrolo na eno leto, in sploh če se sumi na razsoj po telesu,kjerkoli,potem je kontrola kvečjemu prej!
Kako hitro napreduje lobularni metastatski rak dojk,je to zelo individualno in je težko nasplošno govoriti.če je rak visoko hormonsko odvisen in raste počasi(mitoze nizke,gradus nizek),potem je prognoza razsejane bolezni dobra,se pravi-bo šlo na dolgi rok, če pa je slabo diferenciran lobularni rak, hitro rastoč(kar je pri tem raku sicer redko!) in malo
hormonsko odvisen,je pričakovati hitrejsi potek,vendar to je zopet zelo individualno!
bOLNICE Z metastastsko boleznijo lahko živijo leta in leta kvalitetno, če seveda razumejo bolezen in pri tem zdravljenju sodelujejo.
Potek metastatske bolezni pri raku dojke je zelo nepredvidljiv in zato vam ne morem reči,kako bo bolezen šla pri vasi sestri-je pa res,da sčasoma bolezen ponavadi napreduje tudi v vitalne organe,najprej kosti,potem pljuča,jetra,vendar vse to je zopet odvisno od primarnega tumorja-lobularni karcinom dojk ne dela pogosto pljučnih zasevkov,rad pa dela zasevke v trebuh.Jetra,peritonej, jajčniki,uterus!Kako rumena je gospa?Naj opravi UZ trebuha, če je dejansko rumena-zlatenična!Ker lahko gre teoretično zha zasevke, vendar iz tega opisa močno dvomim slednje!Do teh pregledov pride na OI, z napotnico lečečega onkologa,ki gospo zdravi-ponavadi pri metastatskem raku dojke,ko je bolezen najdena na enem mestu, se naredi evaluacijo trebuha, pljuč ter glave,če je sumljivo za zasevke tam-in seveda biokemične preiskave krvi ter tumorski marker,ki pa ni vedno odsev dinamike metastaske bolezni.Torej,kako izvedeti,ali je bolezen napredovala tudi drugam-s temi preiskavami,ki sem jih naštel!
srečno in lepo bodite!
So pa na OI zelo dobri zdravniki/tudi mladi,ki si vzamejo čas in lepo razložijo celoten potek zdravljenja, in tudi dejansko nudijo najbolj kvalitetno sistemsko zdravljenje,ki je enako tudi v tujini!
LEP POZDRAV!

Pozdravljeni,

Mene pa zanima ali imajo mravljinci na roki kakšno povezavo z rakom? Sprašujem zaradi mame,ki so ji odstranili levo dojko in pa bezgavke. Operacijo je imela septembra, mravljinci na levi roki pa so se začeli pojavljati šele zadnji mesec.
Je možno, da jih ima zaradi strahu, ker veliko razmišlja o tem, da se bo rak širil naprej?

Hvala že vnaprej za vaš odgovor.
Lep pozdrav

Spoštovani!

Pred nekaj leti sem zbolela za lobularnim rakom na dojki, ki je lani metastaziral predvsem na kosti: rebra, desna stran skoraj v celoti.
Prejemam Zometo in Femaro, vendar je stanje vedno slabše.
Ali pri metastaziranem raku ne pridejo v poštev kakšna biološka zdravila? Bolezen se širi na vsa rebra, kri imam slabo.
Zanima me, če obstaja na OI presejanje krvi. Kolegica, ki živi v Kanadi, mi je povedala, da traja postopek tri dni.
Ali ima pri nas pacient možnost iti na ta poseg? Ali krije sicialno zavarovanje kaj stroškov?
Najlepša hvala za odgovor
mamica REBEKA

Spoštovani mladi zdravnik!

Najlepše se Vam zahvaljujem za Vaš odgovor in čas, ki ste si ga vzeli, da ste odgovorili na moje vprašanje. Moti pa me, zakaj sestra ni dobila Herceptina ali drugega biološkega zdravila, ki bi ji mogoče preprečil napredovanje na kosti in druge vitalne organe.
Še enkrat hvala za vse, kar napravite dobrega za bolnike in njihove svojce.
Želim Vam veliko zdravja in osebnega zadovoljstva.
Janja

Kakor so meni razložili v času mojega zdravljenja, so biološka zdravila koristna le pri nekaterih vrstah rakov, ne pri vseh. Če rak dojke ni HER-2 pozitiven, biološka zdravila nimajo smisla, ker ne učinkujejo. Je pa še kar nekaj pogojev, kdaj sploh dajati biološka zdravila, ker tudi to zdravljenje ni brez tveganj.

Upam, da se uspe oglasiti mladi zdravnik in to strokovno razloži.

Marjetica, tudi jaz sem enako slišala kot ti.

Kristina Modic SLOVENSKO ZDRUŽENJE BOLNIKOV Z LIMFOMOM IN LEVKEMIJO, L&L http://limfom-levkemija.org/ http://nazajvzivljenje.si/ http://dajsenaseznam.si/ http://najboljsanovica.si/ FACEBOOK Skupaj na poti do zdravja: https://www.facebook.com/Skupaj-na-poti-do-zdravja-768520533244733/ [email protected]

Pozdravljeni!
Res je, marjetica je lepo povedala bistvo,po laično.Četudi je rak dojk HER-2 pozitiven ,ni nujno,da bo ta bolnica s tem rakom dobila trastuzumab,lahko da ima kontraindikacije za to zdravilo.pa tudi biološka zdravila niso tako nedolžna kar se tiče spremljajočih dogodkov,da bi to lahko zanemarili.-
tako da vasa sestra ocitno nima take sorte raka dojk, ker če bi ga imela,bi trastuzumab najverjetneje dobila v sklopu zdravljenja metastatske bolezni.

Lep pozdrav
MZ

barbi/
Zdravo
Prosim za razlago in pojasnilo izvida. Imam vnetni rak dojke, zmerno diferenciran, invazivni, hormonsko neodvisen, HER 2 pozitiven IHC 3+ FISH količnik 4.
Dozdaj sem prejela tri kemoterapije neoadjuvantne FEC 100. Nisem imela posebnih težav,tumor se je zelo zmanjšal, bezgavke niso več otipne. Naročena sem na tri naslednje KT kombinirane z biološko Docetaxelom in Herceptinom. Kakšne so možnosti ozdravljenja. Zasevki v trebuh in kosti niso bili nadeni. Stara sem 58 let. Hvala za odgovor.

Pozdravljeni,

stara sem 21 let in sem v mesecu maju v dojki zatipala majhno premično buljico. Šla sem na pregled k svojemu ginekologu, ki pa buljici ni posvečal pretirane pozornosti. V mesecu oktrobru sem šla na ponovni pregled, takrat pa mi je dal napotnico za ultrazvok. Naj omenim še da se bukjica ni ne povečala in ne pomanjšala, na sami dojki pa ni nobenih sprememb ali kakšne tekočine iz bradavice. Na ultrazvoku so mi ugotovili da je buljica velika +dist. 0.91 cm in xdist. 0.73 cm. Ginekologinja mi je napisala, da je struktura v obeh dojkah gosta žlezna. Sama je sumila da gre za gosto cisto ali pa fibroadenoma in me napotila na punkcijo. Buljico so mi punktirali, zdravnik pa mi ni znal povedat za kaj gre, da pa njemu izgleda kot benigni tumor ali pa kot neka cista napolnjena z želatino. Tekočina ob punkiji je bila brezbarva, ni bilo prisotne nobene krvi. V družini sploh nimamo raka, zato me zanima kakšne so možnosti da je tumor maligen. Povedali so mi še, da buljica s pritiskom na njo samo popolnoma izgine, da pa je malo nepravilne oblike. Res sem zelo prestrašena, ne jem, ne spim in ker delam dva zahtevna faxa sem popolnoma neskoncentrirana na učenje in skos mislim na to kakšen bo izvid. Sem nekadilka, težav s težo nimam, ravno nasprotno. Prosim za kakšno mnenje, kaj vi menite o tem..
Hvala

New Report

Close