Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Polipi na debelem črevesu!

Polipi na debelem črevesu!

Lepo pozdravljeni,

stara sem 57 let in sem pred kratkim imela koloileoskopijo (2. pregled), kjer mi je bila postavljena sledeča diagnoza:

Da so mi programsko odstranili 2 polipa širokega črevesa. Hemostaza posega je bila popolna. Dodatno so biopsirali več polipov, makroskopsko vsi izgledajo hiperplastični, zato se niso odločili za elektroresekcijo. Polipi so drobni, velikost 2-3mm, vse do 12mm v premeru, jih je več kot 30 (na 1. pregledu so mi rekli da jih imam celo okoli 50)!

V biopsiranih polipih je bil tudi 3x prisoten tubulni adenom z displazijo II. stopnje. Vsi ostali polipi in 2 odstranjena so bili hiperplastični.

Kaj vse to sploh pomeni?

Na 1. pregledu-koloileoskopija mi niso opravili elektroresekcije ker sem dobila krče in prehodno izgubila zavest. Svetovali pa so mi da naj grem v stacionarno ustanovo kjer bi mi odstranili vse polipe.
Na 2. pregledu pa so samo napisali da svetujejo čez 8-12 mesecev kontrolno koloskopijo in mi povedali da so mi odstranili samo 2 polipa, ker jih je preveč da bi jih vse odstranili in da je v končni fazi možno da bi mi odstranili del črevesja.

Zakaj takšna mnenja in kaj pomeni odstranjen del črevesa v življenju?
Ali lahko vztrajam da mi poskušajo odstraniti vse polipe in ne takoj črevesje?

Prav tako me od 2. koloskopije naprej (minil je že 1 teden) boli v spodnjem delu trebuha, težave s prebavo imam že od nekdaj, napihovanje, krči, zjutraj 3-5x na blato.

Mimogrede me zanima ali ste mogoče slišali za zdravilo Celocoxib, ki naj bi bilo na testiranjih v Evropi in ZDA?
Pravijo, da naj bi bil učinkovit prav proti polipom.

Za odgovore se vam najlepše zahvaljujem in resnično upam da mi boste nanje čimprej odgovorili, ker me vse to že zelo dolgo muči in tudi skrbi kaj vse to pomeni.
Lep dan,

Sonja

Draga Sonja!

Polipi debelega črevesa so bolezen zahodnega, razvitega civiliziranega sveta in najverjetneje posledica načina prehrane. Polipe najdemo pred 20. letom starosti le izjemoma in so takrat povezani z dednimi spremembami, nededne polipe pa najdemo pri starejših ljudeh, pri vsakem drugem 80.letniku.

Polipi so izrastki na sluznici. Največkrat gre za adenome (možni so tudi drugi tipi), torej žlezaste novotvorbe, ki same po sebi niso nevarne. Toda lahko se spremenijo v raka. Pri dedni polipozi je tveganje tako visoko, da takim bolnikom odstranijo črevo navadno še pred 20. letom. Pri »starostni« polipozi je tveganje nižje in so, če so polipi prisotni le posamični ter jih je zato moč odstraniti, dovolj kontrolni pregledi in spremljanje.

Pri vas je polipov zelo veliko. Naj vam zato pojasnim, zakaj vam močno odsvetujem, da bi jih odstranjevali (sicer pa takega posega ne bi opravil noben zdravnik – boste videli, zakaj). Če je polip en sam ali pa jih je nekaj, jih odstranimo. Načini so različni, v končni fazi pa je sluznica črevesa zaradi takega posega poškodovana. Običajno pa se hitro in dobro celi, zato take posege izvajamo, če je to mogoče. Kljub temu lahko pride do zapletov že pri teh posegih.

Zavedati se morate, da sluznica črevesa nosi naše blato »proti izhodu«, v njem pa kup bakterij, ki nam pomagajo pri presnovi, pri raznih posegih pa ravno te bakterije povzročijo lahko hudo vnetje in smrt. Če bi torej odstranili ogromno število polipov, bi črevo dobesedno »naluknjali«, takšen del črevesa se ne bi mogel celiti (tudi zaradi motene prekrvavitve zaradi drobnih ranic in zato zmanjšane lastne obrambe), vsebina črevesa pa bi okužila celotno trebušno votlino in kmalu vodila v smrt bolnika z vročico in šokom. Samo črevo bi odmrlo ali nekrotiziralo. V čudežnem primeru, če bi bolnik vse to preživel, pa bi v takem črevesu zagotovo ponovno zrasli polipi.

Ker je pri vas polipov tako veliko, je seveda tvegano, da ne bi zboleli za rakom. Rast v njih je poudarjena (hiperplazija, displazija). Razmisliti boste morali o operaciji, kar vam tudi priporočam. Možni so različni operativni posegi pri katerih se odstrani del prebavne cevi. Dogovoriti bi se morali, katero operacijo bi morali izvesti pri vas. V osnovi se oboleli del prebavne cevi (debelega črevesa) izreže, preostala konca pa se zašijeta skupaj. Za vas je najbolj pomembno, ali je moč ohraniti delovanje analne mišice zapiralke (sfinktra) – nekateri posegi to omogočajo in kirurgi se bodo za to seveda potrudili, če bo le mogoče. To pomeni, da ne boste imeli umetnega izvodila blata na prosto (stoma). V nasprotnem primeru so mogoče različne stome. Svetujem vam, da se o možnostih čimprej pozanimate, da se boste na poseg lažje pripravili in tudi pozanimali o življenju po operaciji. Če boste dovolj seznanjeni, vas ne bo skrbelo in hitreje boste okrevali.

Preberite si še tole povezavo:

Zdravilo, ki ga omenjate, je pri nas registrirano pod imenom Celebrex. Njegove indikacije trenutno ne zajemajo črevesnih polipov, zato je verjetno ta učinek še v fazi raziskav (? tega ne vem), lahko pa se pozanimate, kakšna je klinična praksa predpisovanja tega zdravila. Učinek zdravila naj bi preprečeval spremembo polipov v raka. (Toda – zdravilo lahko deluje, lahko pa tudi ne…) Seveda je treba paziti tudi na stanja, v katerih se to zdravilo nikakor ne sme predpisovati!

Lepo vas pozdravljam!

Irena

Mene pa zanima ,ce je nevareb HIPERPLASTIČNI POLIP ALI SE HITRO SIRI???

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

ko sem prebirala odgovor glede resekcij polipov v črevesju, se mi je porodilo vprašanje kako je potem s polipi v želodcu? Oziroma s sluznico želodca po resekcijah le teh?

Pri 41 letih imam namreč polipozo želodca – želodec je popolnoma prekrit s polipi, poleg tega še rastejo. Do sedaj so mi odstranili okrog 50 polipov velikosti 2 cm, vsi so do sedaj bili hiperplastični. Kontrole imam trenutno na 6 mesecev, naslednja bo že kmalu, ko se bodo zopet lotili odstranjevanja. Imam dieto, zdravila in kup težav – predvsem bolečine, napetost, bruhanje…
Zaenkrat nihče od zdravnikov ne komentira stanja kaj dosti. Imam občutek, da se čaka, kaj bo s časom…Večkrat se tudi omenja popolna resekcija želodca – kot preventiva pred rakom.

LP, Britta

Prosim razlago izvida kolonoskopje
Endoskopsko normalen izgled sluznice končnega dela tankega črevesa do pregledane globine.
Ena afta v cekumu 1x biopsiram.
Ploska nepolipoloidna sprememba O lla v jeternem zavoju velikosti 6 mm odstranjen z zanko brez elektrokavterizacije. Polip odstranjen v celkti SSAP
Ploska nepolipoidna sprememba Olla v transverzalne delu debelega črevesa velikosti 5 mm, odstranjen z zanko brez elektrokavterizacije. Polip odstranjen v celoti SSAP
Ploska nepolipoidna sprememba OIIa v transverzalnem delu debelega črevesa velikosti 3mm odstranjen z za ko brez elektrokavterizacije. Polip odstranjen v celoti AP
DIAGNOZA
Benigna neoplazma transverzalnega kolona D 12.3.
Presejanje Z12
Družinska anemneza maligne neoplazme prebavil Z80.0.
To mi je tretja kolonoskopija prvič ni bilo nobenih polopov in sprememb po 6 letih pri drugi 2 manjša hiperplastična odstranjena tretji izvid je zgoraj navede.
Predlagana ko trola 5do 6 let.
Ali je potrebno narediti kolonoskopijo prej saj je bilo med drugo in tretjo kolonoskopijo pretečenih 3 leta.
Hvala za odgovor

New Report

Close