Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? RAK NA TREBUŠNI SLINAVKI

RAK NA TREBUŠNI SLINAVKI

Lepo pozdravljeni,

Lepo prosim, če mi lahko pomagate.
Mama, stara je 67 let, je bila septembra operirana. Odstranili so ji tumor na trebušni slinavki. Od takrat do včeraj, nismo kaj dosti vedeli o stanju njene bolezni. Včeraj pa je le dobila nekoliko bolj podroben izvid v katerem piše:

Gospa je bila operirana, napravljena je bila “cefalična pankreatomija” z ohranjenim “pilorusum” zaradi “adenokarcinoma” glave trebušne slinavke.

Histološki izvid govori za “duktalni adenokarcinom”, zmerno do slabše diferenciran glave trebušne slinavke – bezgavke pozitivne 15/18 pregledanih, stadij pT3 N1b MX, stadij III.

Novembra so jo začeli zdraviti s KT. Do sedaj je prejela 3 polne cikluse, 1 x tedensko Gemzar 1700 mg.

Januarja letos so ji napravili rtg. pasažo zgornjih prebavil, kjer je ugotovljeno relativno “”pasažno oviro” v področju “duodenuma”, ki jo lahko povzroča bodisi zoženo mesto “anastemoze” ali pritisk bezgavk od zunaj.

Lepo prosim, če mi lahko razložite izraze, ki so v navednicah. Lepo bi prosila tudi za obrazložitev stadija mamine bolezni. Kar nekaj sem že o tem prebrala na vaših spletnih straneh, vendar me zanima konkretno za mamin primer, kajti napisali ste, da se lahko stadiji razlikujejo glede na vrsto in mesto raka. Zanima me tudi kakšno vrsto KT mama prejema in kakšne vrste še obstajajo. Ravno tako bi rada izvedela, kaj naj bi pomenile bezgavke, ki naj bi pritiskale od zunaj.

Včeraj je dobila tudi napotnico za radioizotopno preiskavi (scintigram skeleta). Lepo prosim, če mi lahko napišete tudi kaj več o tej preiskavi.

Lepo se vam zahvaljujem za vaš odgovor.

Nani

Draga Nani!

Zastavili ste mi ogromno vprašanj in potrudila se bom, da vam kar najbolje odgovorim. Prav je, da se za bolezen vaše matere zanimate in se aktivno vključite v zdravljenje. Vidim, da ste tudi to stran že prebirali.

Rak trebušne slinavke ali pankreasa je peti vzrok smrti zaradi raka v ZDA. Bolezen ni le pogosta, ampak jo je izredno težko zdraviti. Zato so jo poimenovali tudi »izziv 21. stoletja«. Kirurška odstranitev (resekcija) raka je trenutno edina možnost ozdravitve bolnikov z rakom trebušne slinavke. Na tem področju so kirurgi na srečo zelo napredovali. Večino rakov trebušne slinavke odstranijo s takoimenovano »pankreatikoduodenektomijo« ali »Whipplovo operacijo«. To je zelo zahtevna operacija.

Adenokarcinom je najpogostejši histološki tip raka (75 odstotkov), ki se pojavlja v trebušni slinavki, in večini laikov pomeni sinonim za »raka trebušne slinavke«. Izraz adenokarcinom pomeni, da je rak nastal iz žleznih celic, ki so bodisi vzniknile neposredno ob ali tudi v samem izvodilu trebušne slinavke (ductus). Ti tumorji lahko zrasejo do te velikosti, da vraščajo v živce, kar lahko povzroča bolečino. Pogosto zasevajo v jetra in bezgavke.

Trebušnao slinavka je organ s številnimi nalogami, zlasti pa je pomemben zaradi izločanja encimov za presnavljanje hrane. Njegovo izvodilo (ductus) vodi v dvanajstnik, ta pa leži pod želodcem. Želodec ima na koncu svoje »vreče« vratarja oziroma mišico, imenovano tudi pilorus, ki se zapira in odpira ter odloča o prehajanju hrane iz želodca v dvanajstnik. V dvanajstniku se hrana prepoji z encimi iz pankreasa. Kirug te mišice zapiralke očitno ni odstranil.

Standardna operacija je operacija po Whipplu. Kateri organi se tukaj odstranijo, vam prikazujeta sliki na tej strani:

Ta operacija pri vaši materi verjetno ni bila izvedena, saj ima ohranjen »duodenum«. Duodenum namreč pomeni dvanajstnik in je na sliki tisti del črevesja, ki »objema« pankreas. Kakšno operacijo so izvedli pri materi, bi se morali pozanimati. Anastomoza pomeni namreč premostitev, povezavo med strukturami, ki so bile pred operacijo ločene. Zožitev ob anastomozi je lahko nastala zaradi nastanka brazgotine ali pa nanjo od zunaj pritiskajo bezgavke, ki so povečane zaradi zasevkov.

Mnogih tumorjev trebušne slinavke ob njihovem odkritju žal ni moč operirati, saj so preveč napredovali. Če se jih ne da več kirurško odstraniti, so možnosti zdravljenja kemoterapija in obsevanje. Kljub temu se nekateri zdravniki odločajo za »paliativno« kirurško zdravljenje, ki odpravi določene simptome napredovale bolezni, zlasti moteno odvajanje žolča, kar bi lahko okvarilo funkcijo jeter.

Najpogosteje se za zdravljenje raka trebušne slinavke uporablja Gemzar. Preizkušajo pa se tudi nove metode zdravljenja (z različnimi uspehi), o čemer bi morali povprašati vašega zdravnika. Vprašajte ga tudi, ali bo mati zdravljena z obsevanjem in ali bi bilo to smiselno.

Redko se rak trebušne slinavke pojavlja tudi v družinah.

Upam, da ste že prebrali moj prispevek o stadijih raka.

Ker je bil sam tumor precej velik – T3 v tem primeru pomeni, da je rasel v sosednja tkiva, v dvanajstnik ali žolčevod, hkrati pa so bile pozitivne številne bezgavke, to pomeni, da je bolezen napredovala. Vendar ni vseeno, ali so zasevki v lokalnih bezgavkah (kar so ugotovili tukaj) – ali tudi na oddaljenih mestih. MX pomeni, da oddaljenih metastaz še niso določali, to bodo namreč storili s postopkom scintigrafije – gre za vbrizganje radionuklida, ki se bo vezal oziroma nabral v organu, ki nas zanima (v tem primeru najverjetneje kosti), nato pa se njegova porazdelitev v organu glede na radioaktivnost slika s kamero.

Bolečino, povezano s tumorjem, ki se ga ne da več kirurško odstraniti, lahko zdravimo tudi z obsevanjem, z ali brez dodatne kemoterapije, ali omrtvičenjem živcev med kirurškim postopkom. Lahko se izvedejo tudi lokalne blokade živcev, vsekakor pa bolnik ni obsojen na bolečino, saj jo danes uspešno odpravljamo na več načinov.

Kljub temu, da imate ogromno neodgovorjenih vprašanj, zdravljenje vaše matere poteka ustrezno in strokovno. Gemzar (gemcitabin) povzroča precejšnje stranske učinke, o katerih so verjetno vašo mater že obvestili: slabost, bruhanje in zmanjšanje števila belih krvnih celic. Gemzar je novo zdravilo, saj v preteklosti KT ni bila uspešna pri zdravljenju raka pankreasa. Uporabljalo (in se verjetno še) pa se je tudi zdravilo 5-FU (5-fluorouracil).

http://med.over.net/phorum/read.php?f=26&i=425&t=425
V pomoč pri zbiranju informacij naj vam bo tudi ta povezava.

Lepo vas pozdravljam,

Irena

lep pozdrav stara sem 23 let in imam refluksno bolezen požiralnika vceraj sem bila pri zdravniku sej sem se ves dan pocutila slabo in na koncu sem tudi bruhala kri odsal sem v bolnico in ostala na opazovanju blato je normalno in tudi gastroskopija je bila vredu ampak se zdaj me mori kaj je povzrocilo da sem bruhala kri ???? prosim za odgovor ker sem ze dokaj obupana! Lp Nena

nova
Uredništvo priporoča

Nena,

če si bila pod budnim očesom zdravnikov in so presodili, da je dobro in da greš lahko domov, mislim,da jim lahko zaupaš. Da pa boš bolj mirna, morda na forumu Družinska medicina vprašaj dr. Kersnika, kaj on meni in mu seveda napiši, kaj so ti napisali na izvid ob odpustu.

Vse dobro ti želim,

Kristina

Kristina Modic SLOVENSKO ZDRUŽENJE BOLNIKOV Z LIMFOMOM IN LEVKEMIJO, L&L http://limfom-levkemija.org/ http://nazajvzivljenje.si/ http://dajsenaseznam.si/ http://najboljsanovica.si/ FACEBOOK Skupaj na poti do zdravja: https://www.facebook.com/Skupaj-na-poti-do-zdravja-768520533244733/ [email protected]

Veliko že vem, pa očitno še premalo o raku na slinavki. Po treh letih in pol po operaciji in KT z obsevanjem, mi danes pri kontrolnem UZ pregledu trebušne slinavke radiolog postavi vprašanje “Ali so vam vranico tudi vzeli”? Zdaj pa res ne vem več kaj vse po Whipplu poberejo iz trebušne votline. Če bom dobil kakšen odziv bom posredoval izvide.

Pozdravljeni,
sem prvič na vašem forumu in ne vem kje bi lahko koga vprašal…
Star sem sem 40 let, v relativno dobri fizični kondiciji. Dva tedna nazaj se mi je po recimu temu, popivanju, pojavila bolečina v predelu želodca. Prvi teden sem blato odvajal relativno v redu, zadnji teden pa semi dogaja naslednje: vsak drugi dan driska, takrat ko driska ni prisotna je tanko, sicer rjavo blato, vendar opažam neprebavljene dele hrane… trenutno je blato/driska bolj sivkaste barve. Ne opažam spremembe teže, niti pomanjkanje apetita. Se pa po vsakem zaužitju hrane pojavlja izpahovanje in vetrovi, ter slišno pretanje tekočine v črevesju.

Kar se bolečine tiče, se ne pojavlja po zaužitju hrane niti ne pred, bolj nelagoden občutek. Čutim pahlo bolečino ob pritisku, če močno pritisnem točno nekje med rebri (žličko) in popkom.

teden dni nazaj sem že bil pri zdravniku, ki mi je predpisal nolpazo. Bolečina in blato se v tednu dni nista spremenila, se pa mi zdi da nelagoden občutek v telesu / želodcu pojenja…. na dotik rahla bolečina še vedno ostaja.

kaj menite?

sicer ne vem zakaj ste vaše težave uvrstili med rak trebušne slinavke, ker so težave lahko kjerkoli v prebavilih in nikakor ni nujno da sploh gre za raka, prej bi dejal da ne gre……
ste še relativno mladi. Jaz bi vam predlagal eno resetiranje prebavil in sicer tako, da si za vikend vzamete čas zase in že v petek (od zdaj naprej) nič ne jeste in pijete samo navadno vodo, torej tudi soboto in nedeljo. To je kratek čas, ki ga lahko zdrži še tako dober jedec.
V tem času bo šlo naprej vse kar dela težave, potem pa v ponedeljek začnite z zelo lahko hrano, npr. predlagam kuhano proseno kašo z malo oljčnega olja kar že za zajtrk, pa kosilo kakšno mineštrico, za večerjo pa skledo solate, vmes pa voda, sprehodi (če je možno tek) v naravi in mir, mir, mir…….To bi bilo za rešitev trenutnih težav, kaj pa se dogaja z vašimi mislimi
je pa druga zadeva. Posameznik lahko za POPIVANJE smatra že, če je popil zvečer 2 dcl vina (ker ga sicer ne pije), nekdo drug lahko popije čez dan 2 litra vina pa se mu to ne zdi nič takega. Odvisno v kaj VERJAMEŠ, že Kristus je dejal: OZDRAVILA TE BO TVOJA VERA….
sicer pa je za vaše težave več vzrokov, lahko je res kriv alkohol, ampak je odvisno kakšen alkohol- kakšne koncentracije etanola so bile “zlite” v želodec, ki so lahko ev. pobile določene bakterije, kvasovke itd……po drugi strani pa imate lahko zaradi tega težave z premalo želodčne kisline (če je bilo v blatu neprebavljeno npr. meso)…lahko so težave z žolčevodi v jetrih, torej premalo žolča za presnovo maščob (barva blata) in tudi zaradi preveč etanola (ali CO2 npr. v preveč piva) razdraženo črevo in posledično driska…..
vse skupaj lahko potencira tudi jeza, žalost, sovraštvo…..itd.
[email protected]

New Report

Close