Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Pljučni rak

Pljučni rak

Spoštovani !

Oče je zbolel za pljučnim rakom. Star je 56 let. Pred 1 mesecem je opazil metastaze na bezgavkah. Po vseh preiskavah so ugotovili, da gre za pljučnega raka ( operacija ni možna). Prvotni rak naj bi izhajal iz desnega pljučnega krila in zajel oba pljučna krila ter bronhije. Metastaze na vratnih bezgavkah vidno rastejo. Pred 3 dnevi je začel prvič z kemoterapijo (zdravnik je dejal, da zelo dobro prenaša kemoterapijo) . Oče se kljub temu še vedno dobro počuti. Za zdaj še nima bolečin in tudi požira brez bolečin. Mislim, da bo čez nekaj dni tudi odšel na obsevanje za metastaze na vratu, saj tako je danes omenil zdravnik, ampak še ne ve zagotovo.

Prosim, če mi lahko odgovorite, če je še kakšno upanje za mojega očeta. Ali je možno, da z kemoterapijo kaj uspemo.

Lep pozdrav ter hvala za odgovor.

Prosim, če mi bi lahko kdo odgovoril, ki ima tudi izkušnje z pljučnim rakom.
ŠE ENKRAT HVALA VSEM ZA ODGOVOR!
Vesna

Draga Vesna,

nasvete, kako se spoprijeti z zbiranjem podatkov o bolezni, sem napisala tukaj:

Preberete lahko, da je pomemben tudi histološki tip (oziroma vrsta) raka, ne le organ, kjer rak nastane. Nadalje je pomemben stadij, v katerem je rak. Bolezen je pri vašem očetu, kot že sami opažate, napredovala, zato vam priporočam odkrit pogovor z zdravnikom, pri čemer morate sami prevzeti aktivnejšo vlogo, da bi izvedeli več. Kemoterapija je tudi pri napredovali obliki bolezni zelo pomembna, saj preprečuje, da bi se rak razširil še na ostale organe, kar bi lahko povzročilo resnično hudo bolezen. S kemoterapijo boste uspeli raka omejiti. Žal ima kemoterapija tudi nezaželjene stranske učinke, ki včasih kar napeljujejo na misli, da bi jo bilo dobro opustiti, pa ni tako.

Kakšne so možnosti za popolno ozdravitev – in ali so, se posvetujte z zdravnikom. Je pa pri napredovali obliki raka pač tako, da se aktiven bolnik, ki sodeluje pri svojem zdravljenju (in skupaj s svojo družino) bori iz dneva v dan in vsak dan je zanj zmaga. Nesmiselno bi se bilo vdati v usodo ali opustiti zdravljenje. Svetujem vam, da se z očetom, če želi, čimveč pogovarjate. Naj vam zaupa svoje strahove in skrbi. Posredujete lahko med njim in zdravnikom, dodatno vprašate, kar ga zanima. Prvo soočanje z rakom je seveda travmatično in šokantno. Ne le bolnik, tudi svojci so obupani in prestrašeni. Zato je pomembno, da se med seboj pogovarjate o svojih čustvih ter da očeta vsekakor vzpodbujate pri zdravljenju. Imejte do slednjega pozitiven odnos, vsekakor pa skušajte z zdravnikom vzpostaviti pristen stik ter zaupanje.

Lepo vas pozdravljam!

Irena

Spoštovani!
Vaše spletne strani res ne obiskujem prav pogosto, pa vendar… Nekaj dni pridno brskam in berem…
Pred menoj je povzetek iz odpustnice bolnišnice Golnik, za mojega očeta.
Kot ste že napisali, je najprej sledil šok. Oče bi bolezen najraje zamolčal.
Star je 70 let. Odpustna diagnoza je C342 Srednji lobus, bronhij ali pljuča.
Odkrili so ploščatocelični rak intermediarnega bronha. Oče je z boleznijo seznanjen vendar je operativni poseg po pogovoru z zdravnikom odklonil. Opravil bo še CT toraksa, naročen pa je tudi v Onkološki inštitut.
Bronhoskopski izvid: Tumor v intermediarnem bronhu.
Citološki izvid bb: Epidermoidni karcinom. PBP GK in desno PT: Negativno PBP levo PT desno zgoraj: Neuporabno
Odpustne diagnoze: Ploščatocelični rak intermediarnega bronha T2N1M0, Neopredeljen plevralni izliv desno, Arterijska hipertenzija, Stanje po AMI in CVI, Začetna ledvična insuficienca.
Napisane so še podrobnosti plevralnih punkcij, vendar bi za enkrat rad le kaj več vedel o samem razvoju bolezni.
Lahko, da se mi je med te strokovne besede prikradla kakšna napaka.
Glede na to, da od njega težko izvem karkoli, bi želel vsaj nekaj pojasnil. Trdi namreč, da bi bil operativni poseg za njega neprimeren. Je to zraslo na njegovem zeljniku? Seveda, spoštoval bom njegovo odločitev, saj mi kaj dgugega ne preostane, rad pa bi mu bi v oporo in mu pomagal. Vendar kako?
Želim si vaših odgovorov!
V pričakovanju, Luka

nova
Uredništvo priporoča

Dragi Luka,
za vas bom pripravila odgovor z nekoliko podrobnejšimi pojasnili o ploščatoceličnem raku – zahvaljujem pa se vam za ves trud v zvezi s predstavitvijo njegove diagnoze. Problem zdravljenja vašega očeta pa je ravno njegovo trenutno fizično stanje, ki po infarktu in drugimi težavami z ožiljem – povrh pa še z odpovedjo ledvic ni najboljše za operacijo. Verjetno je zdravnik upravičeno ocenil, da je operacija v tem primeru precej tvegana. Zaradi ledvične odpovedi so lahko težave tudi pri kemoterapiji, ravno zaradi zapletenosti vsega tega pa vam svetujem, da z njegovim zdravnikom o zdravljenju očeta spregovorite tudi sami. Svojci so lahko takih informacij prav tako deležni, če oče temu izrecno ne nasprotuje. Zato preverite še zdravnikovo stališče do operacije.

Oče bi trenutno bolezen rad zamolčal – morda je še v šoku ali se z njo ni pripravljen soočati. Vsekakor se je nanj zgrnilo precej hudega in spoštujte njegove želje. Če bo le pripravljen spregovoriti ali ga bo kaj zanimalo, ga podprite. Skušajte biti pozitivni in ga vzpodbujajte.

Lep pozdrav,

Irena

Spoštovana ga. Irena!

Zahvaljujem se vam za odgovor in vas ponovno prosim, če mi lahko sedaj odgovrite kaj bolj natačno, ko vam bom prepisala diagnozo iz odpusnice.

Ugotavljajo, da se oče zdravi zaradi metastaze Isabo diferenciranega planocelularnega karcinoma z origom na pljučih ter makrocelularnega karcinoma v desnih pljučih.

Dg.: Ca macrocell.lobi intermedii. C34,2/stanje po 1. ciklusu kemoth./

Hvala za obrazložitev.

Vesna

Spoštovana ga. Irena!

Prosim, če mi lahko odgovorite na vprašane z dne 06.12.2001 – tema PLJUČNI RAK.

Hvala !

Vesna

Spoštovana Vesna!

Trudim se, da bi bili podatki na tej strani čimbolj obširni. Temu navadno posvetim precej časa, zato prosim za malo več potrpljenja pri odgovorih. Sem prostovoljka in nisem strokovnjak onkolog, mi pa večje razumevanje bolezni kot absolventki medicine daje tolikšno prednost, da bolezen lahko skušam razložiti tudi vam in vam posredovati nekaj bistvenih podatkov o njej. Ker obenem še študiram, vas prosim za razumevanje, kadar s kakšnim odgovorom malo zamudim. Luki sem že obljubila podrobnejši odgovor (ki je v pripravi), vsekakor tudi vas ne bom spregledala. Iz vseh podatkov, ki ste mi jih podali, razberem sedaj tip raka vašega očeta (gre za rak nemajhnih celic), žal pa mi še vedno ni povsem jasen obseg bolezni ali stadij, v katerega so očeta razvrstili, kar je še kako pomembno pri napovedi. Več o tem, kaj morate vedeti o raku, preberite na moji temi med starejšimi poročili (POMEMBNO! grading, staging itd.)

Sklepam pa, da je rak pri očetu že razširjen (saj je na obeh pljučnih krilih). Prosim vas, da še malo potrpite, odgovor je vsekakor v pripravi in nisem vas spregledala,

Irena

Diagnoza pljučnega raka prinaša mnoga vrašanja ter potrebo po jasnih, razumljvih odgovorih. Naštejemo lahko nekaj vzrokov in načinov preprečevanja pljučnega raka, opišemo znake, odkrivanje, diagnozo in zdravljenje za to bolezen. Tako se boste s to boleznijo lažje soočali tako bolniki kot vaši sorodniki.

Raziskovanje raka je vodilo do napredka znanja o pljučnem raku, to znanje pa se še povečuje. Raziskovalci iščejo boljše načine preprečevanja, odkrivanja, postavljanja diagnoze in zdravljenja pljučnega raka.
Razumevanje procesa raka

Vsi tipi raka se razvijejo v naših celicah, osnovni telesni enoti življenja. Da bi razumeli raka, je v pomoč vedeti, kako postanejo normalne celice rakave.
Telo je zgrajeno iz mnogih tipov celic. Normalno celice rastejo, se delijo in proizvajajo še več celic, ki jih telo potrebuje za zdravje in normalno delovanje.

Včasih pa ta proces ne poteka pravilno – celice se delijo še tudi, ko nove niso več potrebne. Skupek dodatnih celic oblikuje rast, imenovano tumor. Tumorji so lahko benigni ali maligni.

Benigni tumorji niso rak. Pogosto se jih lahko odstrani in v večini primerov se ne ponovijo. Celice v benignih tumorjih se ne širijo na druge dele telesa. Najpomembnejše, benigni tumorji redko ogrozijo življenje.

Maligni tumorji so rak. Celice v malignih tumorjih so nenormalne in se delijo brez nadzora ali reda. Te rakave celice lahko vraščajo v okoliško tkivo in ga uničujejo. Del rakavih celic se lahko tudi loči od malignega tumorja in vstopi v krvni obtok ali limfni sistem (tkiva in organe, ki proizvajajo, kopičijo in prenašajo bele krvne celice, ki se borijo proti okužbam in boleznim). Ta proces, imenovan mestastaziranje, je način, kako se rak širi iz prvotnega (primarnega) tumorja v druge dele telesa, kjer potem nastanejo novi (sekundarni) tumorji.

Pljuča
Pljuča so spužvasti parni organ in so del dihalne poti ali respiratornega sistema. Na desni so trije deli, imenovani režnji, na levi pa sta le dva režnja. Ko izdihnemo, se telo znebi ogljikovega dioksida, ki je odpadni produkt telesnih celic.

Kdo ima povišano tveganje za pljučnega raka?

Raziskovalci so odkrili številne vzroke pljučnega raka – večina jih je povezana z uporabo tobaka.

– cigarete: kajenje cigaret povzroča pljučnega raka. Škodljive snovi, imenovane karcinogeni, v tobaku poškodujejo celice in pljuča. Sčasoma lahko poškodovane celice postanejo rakave. Na verjetnost, da bo kadilec dobil raka, vpliva, kako dolgo je oseba kadila, število cigaret, pokajenih na dan in kako globoko je kadilec inhaliral (vdihoval). Prenehanje kajenja zelo zniža tveganje neke osebe za pljučnega raka.
– Cigare in pipe: Kadilci cigar in pip imajo večje tveganje za raka pljuč kot nekadilci. Število let, ko je oseba kadila, število pip ali cigar, pokajenih na dan in globina vdihovanja povečujejo tveganje za raka pljuč, ust in druge tipe raka.
– Tobačni dim v okolju: Tveganje za pljučnega raka se poveča z izpostavitvijo tobačnemu dimu – dimu v zraku, ko kadi nekdo drug. Izpostavljenost tobačnemu dimu ali posredno kajenje se imenuje neprostovoljno ali pasivno kajenje.
– Radon je radioaktivni, nevidni plin brez vonja in okusa, ki se pojavlja naravno v zemlji in skalah. Lahko povzroča poškodbo pljuč, kar lahko vodi do pljučnega raka. Ljudje, ki delajo v rudnikih, so lahko izpostavljeni radonu in ponekod je radon tudi v hišah. Kajenje poveča tveganje za pljučnega raka še bolj pri tistih, ki imajo že tveganje zaradi izpostavljenosti radonu.
– Azbest: azbest je ime skupine mineralov, ki se naravno pojavljajo kot vlakna in se uporabljajo v določenih industrijah. Azbestna vlakna se zlahka zlomijo v delce, ki plavajo v zraku in se lepijo na obleko. Ko te delce vdihnemo, se lahko usidrajo v pljučih, poškodujejo celice in povečajo tveganje za pljučnega raka. Raziskave so pokazale, da so delavci, ki so bili izpostavljeni velikim količinam azbesta, imeli tveganje razvoja pljučnega raka 3 do 4 krat večje kot delavci, ki azbestu niso bili izpostavljeni. To izpostavljenost so opazovali v ladjedelniški industriji, rudnikih z azbestom in proizvodnjo, najbolj razvpit je pri nas seveda primer delavcev Salonita. Tveganje za pljučnega raka je še večje pri delavcih v azbestnem okolju, ki tudi kadijo. Delavci, ki delajo z azbestom bi morali uporabljati zaščitno opremo, ki bi jo morali omogočiti njihovi delodajalci, ter se držati priporočil o delu in varnostnih postopkih.
– Onesnaženje. Raziskovalci so odkrili povezavo med pljučnim rakom in izpostavljenostjo določenim onesnaževalcem v zraku, kot so stranski produkti pri dizelskem izgorevanju in drugih fosilnih gorivih. Vendar ta povezava še ni jasno definirana in o tem potekajo nove raziskave.
– Pljučne bolezni: določene pljučne bolezni, kot je tuberkuloza, povečajo tveganje osebe za pljučnega raka. Pljučni rak se razvije v področjih, kjer so pljuča zabrazgotinjena zaradi tuberkuloze.
– Oseba, ki je že imela pljučnega raka, ima višje tveganje za ponovitev pljučnega raka v primerjavi z osebo, ki nikoli ni zbolela za pljučnim rakom. Prenehanje kajenja po tem, ko je postavljena diagnoza pljučnega raka, lahko prepreči razvoj ponovne bolezni.
Raziskovalci nadaljujejo s preučevanjem vzrokov pljučnega raka in iščejo načine, da bi ga preprečili. Vemo, da je najboljši način preprečevanja pljučnega raka prenehanje kajenja (ali bolje: nikoli ne kaditi). Prej, ko oseba s kajenjem preneha, bolje je. Toda četudi ste kadili veliko let, ni nikoli prepozno za opustitev.

Razumevanje pljučnega raka

Vrste raka, ki se začno v pljučih, razdelimo na dva glavna tipa, rak majhnih celic in rak nemajhnih celic, odvisno od tega, kako izgledajo celice pod mikroskopom. Vsak tip pljučnega raka raste in se širi na različne načine ter ga tudi drugače zdravimo.

Rak nemajhnih celic je pogostejši kot rak majhnih celic in na splošno raste in se širi počasneje. Obstajajo trije glavni tipi raka nemajhnih celic. Imenujejo se po tipu celic, iz katerih se rak razvije: karcinom skvamoznih celic (ali tudi rak PLOŠČATIH celic ali epidermoidni karcinom), dalje adenokarcinom ter karcinom velikih celic (makrocelularni).

Rak majhnih celic, včasih imenovan rak ovsenih celic, je manj pogostejši kot rak nemajhnih celic. Ta tip pljučnega raka raste hitreje in se hitreje razširi na druge organe v telesu.

Znaki, ki so jih bolniki s pljučnim rakom najpogosteje opažali: kašelj, ki ne preneha, ampak se sčasoma še poslabša, nenehna bolečina v prsih, izkašljevanje krvi, kratka sapa, piskanje ali hripavost, ponavljajoče se težave s pljučnico ali bronhitisom, zateklost vratu in obraza, izguba apetita ali teže, utrujenost.

Postavljanje diagnoze pljučnega raka
Da bi odkril vzrok omenjenih znakov, zdravnik oceni zdravstveno stanje bolnika, njegove kadilske navade, izpostavljenost snovem iz okolja ali na njegovem delovnem mestu ter družinsko obremenjenost (ali je obolel kdo v družini). Zdravnik bolnika fizično pregleda in lahko naroči rentgensko slikanje ali druge preiskave. Če obstaja sum na pljučnega raka, je preprost in uporaben test citologija sputuma (mikroskopski pregled celic sluzi iz pljuč, izkašljanih z globokim kašljem). Da bi potrdil prisotnost pljučnega raka, mora zdravnik pregledati tkivo iz pljuč. Ali ima oseba raka, lahko potrdi biopsija – odstranitev majhnega vzorca tkiva za preiskavo pod mikroskopom, ki jo opravi patolog. Da bi to tkivo pridobili, se lahko opravi:

– bronhoskopija. Zdravnik vstavi bronhoskop (tanka, osvetljena cevka) v usta ali nos ter navzdol skozi sapnik, da bi pogledal v dihalne poti. Skozi to cevko lahko zdravnik pridobi celice ali majhne vzorce tkiva.
– Igelna biopsija: Igla se vstavi v prsno votlino v sam tumor in vzorec tkiva se pobere iz njega.
– Toracenteza: z uporabo igle zdravnik odstrani vzorec tekočine, ki obkroža pljuča, ter v tem vzorcu išče rakave celice.
– Torakotomija: včasih je potrebno kirurško odpreti prsno votlino za diagnozo pljučnega raka. Ta poseg se dela zgolj v bolnišnici.
Razvrščanje v stadije

Če je diagnoza rak, bo zdravnik želel izvedeti stadij (ali obseg) bolezni. Razvrščanje v stadij se opravi, da se razišče, ali se je rak razširil in, če se je, na katere dele telesa. Pljučni rak se pogosto razširi v možgane in kosti. Glede na stadij bolezni lahko zdravnik načrtuje zdravljenje. Nekateri testi, ki se uporabljajo za določanje, ali se je rak razširil, vključujejo:

CAT (ali CT) slikanje – računalniška tomografija. Z računalnikom povezana naprava z rentgenskimi žarki ustvari serijo podrobnih slik področij v telesu

MR (magnetna resonanca). Močan magnet, povezan z računalnikom, daje podrobne slike področij v telesu

Slikanje z radionuklidi lahko pokaže, ali se je rak razširil na organe, kot npr. jetra. Bolnik pogoltne ali prejme injekcijo blago radioaktivne snovi. Aparat izmeri in zabeleži nivo radioaktivnosti v določenih organih, da se odkrijejo nenormalna področja.

Slikanje kosti, tip radionuklidnega slikanja lahko pokaže, ali se je rak razširil v kosti. Majhne količina radioaktivne snovi se vbrizga v veno. Potuje skozi krvni obtok ter se nabira v področjih nepravilne rasti kosti. Z instrumentom se izmerijo radioaktivni nivoji v teh področjih in se jih posname na rentgenski film.

Mediastinoskopija: lahko pomaga pokazati, ali se je rak razširil v bezgavke v pljučih. Z uporabo osvetljenega instrumenta zdravnik pregleda osrednji del prsne votline (mediastinum) in bližnje bezgavke. Pri mediastinoskopiji se instrument vstavi skozi majhno vreznino v vratu, pri mediastinotomiji pa skozi prsno votlino. V vsakem primeru se instrument uporabi tudi za odvzem vzorca. Bolnik je v splošni anesteziji.

Zdravljenje pljučnega raka

Zdravljenje je odvisno od številnih faktorjev, vključno s tipom pljučnega raka (pljučni rak nemajhnih ali majhnih celic), velikosti, mesta in obsega tumorja ter splošnega zdravja bolnika. Mnoga različna zdravljenja in kombinacije zdravljenja se lahko uporabljajo za nadzor pljučnega raka ter/ali izboljšanje kvalitete življenja z zmanjšanjem simptomov.

– S kirurško operacijo raka odstranimo. Tip kirurškega postopka je odvisen od mesta tumorja v pljučih. Operacija, ki odstrani le majhen del pljuč, se imenuje segmentna ali klinasta resekcija. Kadar kirurg odstrani celoten reženj pljuč, se poseg imenuje lobektomija. Pneumonektomija je odstranitev celotnih pljuč. Nekaterih tumorjev se ne da operirati (ne da se jih odstrnaniti s kirurškim postopkom) zaradi velikosti ali lokacije, drugi bolniki pa ne morejo prestati operacije iz zdravstvenih razlogov.
– Kemoterapija je uporaba zdravil, da bi uničili rakave celice v celotnem telesu. Četudi je bil rak iz pljuč odstranjen, so rakave celice še vedno lahko prisotne v bližnjih tkivih ali nekje drugje v telesu. Za nadzor rasti raka ali za lajšanje znakov bolezni se prav tako lahko uporablja kemoterapija. Večina zdravil proti raku se daje z vbrizgavanjem v veno (intravenozno) ali preko katetra, tanke cevke, ki se namesti v veliko veno in tamkaj ostane, dokler je potrebno. Nekatera zdravila proti raku se dajejo v obliki tablet.
– Obsevanje, imenovano tudi radiacijska terapija, vključuje uporabo visoko energetskih žarkov za uničenje rakavih celic. Radiacijska terapija je usmerjena na omejeno področje in prizadene rakave celice le v tem področju. Radiacijsko terapijo lahko uporabimo pred kirurškim postopkom, da zmanjšamo tumor ali po kirurškem postopku, da uničimo morebitne preostale celice v zdravljenem področju. Namesto kirurškega posega uporabljajo zdravniki tudi radiacijsko terapijo v kombinaciji s kemoterapijo. Obsevanje se lahko uporablja tudi za lajšanje znakov kot je kratkost sape. Obsevanje za pljučnega raka se najpogosteje izvaja z aparatom (zunanja naprava), lahko pa se bolniku vsadi vsadek, ki ima vsebnost radioaktivnega materiala, v bližino ali v sam tumor.
– Fotodinamična terapija je tip laserske terapije, ki vključuje uporabo posebnih kemikalij, ki se vbrizgajo v krvni obtok in posrkajo v celice po vsem telesu. Kemikalija hitro zapušča normalne celice, ostaja pa v rakavih daljši čas. Laserska svetloba, usmerjana na raka, aktivira kemikalijo, ki nato ubije rakavo celico, ki jo je posrkala. Fotodinamična terapija se lahko uporablja za zmanjšanje simptomov pljučnega raka – npr. za nadzor krvavitve ali olajšanje težav z dihanjem zaradi zamašenih zračnih poti, kadar raka ne moremo odstraniti s kirurškim postopkom. Lahko se uporablja tudi za zdravljenje zelo majhnih tumorjev pri bolnikih, kjer običajna zdravljenja za raka pljuč niso ustrezna.

Zdravljenje pljučnega raka nemajhnih celic
Bolniki z rakom nemajhnih celic se lahko zravijo na različne načine. Izbor zdravljenja je odvisen predvsem od velikosti, mesta in obsežnosti tumorja. Najpogostejši način zdravljenja raka tega tipa je kirurška odstranitev. V kasnejših stadijih pljučnega raka nemajhnih celic se lahko za nadzor simptomov uporablja kriokirurgija – zdravljenje, ki zamrzuje in uničuje rakavo tkivo. Za upočasnitev napredovanja bolezni in nadzor simptomov se lahko uporabljata tudi obsevanje in kemoterapija.

Zdravljenje pljučnega raka majhnih celic
Rak majhnih celic se hitro širi. V mnogih primerih so se rakave celice že razširile na druge dele telesa, ko postavimo diagnozo. Da bi dosegli tudi te celice, zdravniki skoraj vedno uporabijo kemoterapijo. Zdravljenje lahko vključuje obsevanje, usmerjeno na tumor v pljučih ali na tumorje v drugih delih telesa (kot so možgani). Nekaterim bolnikom predpišejo obsevanje možganov, čeprav raka tam ni najti. To zdravljenje, imenovano profilaktična kranialna iradiacija (ali – preventivno obsevanje lobanje), se uporablja za preprečevanje rasti tumorjev v možganih. Kirurški postopek je del načrta zdravljenja za manjše število bolnikov pri pljučnem raku majhnih celic.

Stranski učinki
Stranski učinki zdravljenja raka so odvisni od načina zdravljenja in so lahko pri vsaki posamični osebi različni. Stranski učinki so pogosto le začasni. Zdravniki in medicinske sestre lahko razložijo verjetne stranske učinke zdravljenja in predlagajo načine, ki bi simptome, ki se lahko pojavijo med ali po zdravljenju, olajšali in ublažili.
– Kirurška odstranitev je velika operacija. Po operaciji se v prsnem košu nabira zrak in tekočina. Bolniki pogosto potrebujejo pomoč pri obračanju, kašljajo in globoko dihajo. Te aktivnosti pa so za ozdravitev pomembne, saj so v pomoč pri razširjanju preostalega pljučnega tkiva ter pri odstranjevanju odvečnega zraka in tekočine. Pogosta stranska učinka sta bolečina ali oslabelost v prsih in v ramenih ter kratkost sape. Bolniki potrebujejo za ponovno pridobitev svoje moči in energije nekaj tednov ali mesecev.
– Kemoterapija prizadene rakaste celice, pa tudi normalne. Stranski učinki so odvisni predvsem od zdravila in doze (količine zdravila). Pogosti stranski učinki kemoterapije vključujejo slabost in bruhanje, izgubo last (ki ni dokončna!), suha usta, oslabelost.
– Obsevanje, podobno kot kemoterapija, prizadene poleg rakavih tudi normalne celice. Stranski učinki obsevanja so odvisni predvsem od dela telesa, ki je zdravljen, ter zdravilne doze. Pogosti stranski učinki na obsevanem področju so suho, boleče žrelo, težave pri požiranju, oslabelost, kožne spremembe na mestu zdravljenja ter izguba apetita. Bolniki, ki prejemajo obsevanje glave, lahko doživljajo glavobole, spremembe na koži, slabosti ter bruhanje, izgubo las ali težave s spominom in mišljenjem.
– Fotodinamična terapija napravi kožo in oči občutljive na svetlobo za 6 tednov ali več po zdravljenju. Bolnikom se svetuje izogibanje neposredni sončni svetlobi ter močni umetni svetlobi najmanj 6 tednov. Če bolniki morajo ven, morajo nositi zaščitna oblačila, vključno s sončnimi očali. Drugi začasni stranski učinki fotodinamične terapije vključujejo kašljanje, težave pri požiranju in boleče dihanje ali kratkost sape. Bolniki naj se pogovorijo s svojimi zdravniki o tem, kaj storiti, če postane koža mehurjasta, rdeča ali otekla.
Danes so zdravniki sposobni nadzirati, olajšati ali se popolnoma izogniti mnogim stranskim učinkom zdravljenja.

Pomembnost sledenja
Po zdravljenju je sledenje bolniku, njegovemu napredku in zdravstvenemu stanju, zelo pomembno. Redni pregledi, ki omogočajo, da so morebitne spremembe v zdravju opažene, ter pravočasno ugotovijo morebitno ponovitev raka ali nastanek novega, omogočajo čimprejšnje zdravljenje. Kontrolni pregledi lahko vključujejo fizični pregled, rentgenske posnetke ali laboratorijske teste. Med domenjenimi obiski bi morali ljudje, ki so preboleli raka na pljučih, svojemu zdravniku poročati o morebitnih težavah z zdravjem takoj, ko se pojavijo.

Tretji del bom objavila kot novo temo, ker je pomemben za vse ostale obiskovalce, ki iščejo informacije o raku!

Draga Vesna,

upam, da sem vam z daljšimi prispevki (ne spreglejte na novo odprte teme) odgovorila na nekaj vprašanj. Kakor ste lahko prebrali, kemoterapija ni kar tako tjavendan – kot dodatna obremenitev bolniku. Kemoterapija pri napredovali bolezni omogoča lajšanje simptomov in znakov ter zajezi bolezen. Zdravljenje s kemoterapijo vsekakor prinaša koristi, zato ga ne opuščajte.

Lepo vas pozdravljam!

Irena

Spet pozdravljeni!
Zdaj že 14 dni redno spremljam vse vaša vprašanja in odgovore.
Presenetilo me je pismo Mojce, ki piše o pljučnem raku svojega očeta, ki ga na slikanju pljuč tri tedne prej niso odkrili.
Tudi mojemu očetu niso odkrili ničesar 2 meseca prej, niti tastu, ki je umrl lansko leto, prav tako za pljučnim rakom. Njega so sprva zdravili za pljučnico, 14 dni pred smrtjo pa smo izvedeli za pljučnega raka. Kako je s tem, tudi sam ne vem. Pravijo pa, da je to mogoče. Ne, ne želim nikogar strašiti, vendar pa bi bilo dobro, da nekdo pove, kakšne preglede in kje jih je potrebno opraviti, da odvržeš sume na razne bolezni, ki se potencialno skrivajo v nas. Ne me napotiti k svojemu zdravniku, saj me ta odpravi v 10 minutah, z vprašanjem, če želim bolniško. Pri svojih 40 letih sem bil na bolniški 7 dni. Vendar pa bi rad tudi sam šel na kvaliteten preventivni pregled. Svetujte, prosim, četudi je pregled samoplačniški.
Zdaj pa še vprašanje o mojem očetu.
Sicer vztrajno čakam na podrobni odgovor, razumem pa, da imate tudi druge obveze.
V dodatno pojasnilo, naj zapišem, da je med tem opravil CT toraksa. V izvidu piše: Najverjetneje inoperabilen tumor, ki zajema desni srednji in spodnji reženj, vrašča v mediastinum, kjer infiltrira desne pulmonalne vene in levi atrij. Povečane zgornje paratrahealne in subkarinalne bezgavke (tudi desno ob požiravniku). Obsežen plevralni izliv desno.
Jutri je napoten na Onkološko kliniko, verjetno samo na pregled.
Upam, da mi boste pomagali z odgovori.
Lep pozdrav!

Dragi Luka,

kot ste verjetno prebrali, sem napisala nekaj splošnih stvari o zdravljenju in obravnavi bolnikov s pljučnim rakom, prav tako o postavljanju diagnoze. Glede vašega očeta sem vam že odgovorila, zakaj menim, da ni bil izbran za operacijo (zanj bi operacija verjetno predstavljala večje tveganje kot sama bolezen). Seveda bi se o tem in o tej odločitvi morali pogovoriti z njegovim zdravnikom. Sedaj je bil oče napoten na CT – s katerim so določili obseg boleznij in bolezen uvrstili v stadij. Glede na stadij bo določeno tudi zdravljenje.

Kar pa se preventivnega pregleda tiče, bi bil smiseln, če pri vas obstajajo tudi dejavniki tveganja – da ste kadilec in morebitni znaki: da opažate dolgotrajen suh kašelj, oslabelost, slabo počutje … Pljučni rak lahko napreduje hitro in resnično se včasih zgodi, da rentgenski posnetek ni dovolj kontrasten. Vendar pa mora praviloma izpostavljenost kancerogenim (rakotvornim) učinkom kot je npr. kajenje trajati kar dolgo. Pri 40-ih ste še razmeroma mlad človek, zato je sum, da bi se vam pljučni rak pojavil zdaj, manjši, vendar je vse treba interpretirati glede na ostale podatke (kadilec, koliko pokadite ipd.).

Povsem razumem vašo željo po preventivnem pregledu in mislim, da jo bo razumel tudi zdravnik. Če si za vas ne more vzeti več kot 10 minut – in prav sedaj to potrebujete – potem ga zamenjajte. Glede na to, da ste aktiven, da delate in ste bolni le izjemoma, sklepam, da je vaše zdravje dobro. Preventivni pregled, ki bi vas pomiril glede zaskrbljenosti, pa je lahko tudi fizični in ga opravi zdravnik. Omenite mu svojo zaskrbljenost glede pljučnega raka ter okoliščine.

Lepo vas pozdravljam,

Irena

Spoštovana ga. Irena !

Žal mi je, da se za vaše odgovore že nisem prej zahvalila, a žal nisem utegnila.
Zelo veliko ste mi pomagali z odgovori in verjtno sem tudi nestrpno čakala nanj.

Rada vam bi povedala, da vse to kar ste mi opisali, da moram biti pozorna na izvidih pri mojem očetu, žal takšnih diagnoz oz. “zdravniških imen” ne omenjajo.
Njegov osebni zdravnik mi je samo povedal, da ne gre za pljučnega raka, ki izhaja zaradi tobaka.

Oče se je že zdravil z 3 ciklusi kemoterapij. Te kemoterapije so mu zelo vidno pomagale pri zmanjšanju metastaz na bezgavkah vratu. Njegova zdravnica za kemoterapijo mi je povedala, da kemoterapija zelo doboro vpliva na metastaze, žal pa prvotni rak ( rak na bronhiju ) se nič kaj ne zmanjšuje. Metastaze oz. bule na vratu so se zelo vidno zmanjšale. Zdravnica se je odločila, da poskusijo z obsevanji. Mora pa tudi omeniti, da je oče zelo dobro prenašal kemoterapijo, brez ene slabosti. Sedaj je imel 6 X obsevanje pljuč. Skrbi me pa to, da sedaj so mu zopet metastaze na bezgavkah vidno izstopile, ki pa so pred obsevanjem vidno mirovale oz. so bile komaj kaj opazne. Ko je oče vprašal zdravnika ( ki mu obseva ) na Onkološkem inštitutu, zakaj se mu sedaj večajo bezgavke na vratu, ni dobi nikakršnega odgovora. Sedaj ima 6 x obsevanje vratnih bezgavk nato pa ponovno slikanje plujuč in dogovor o nadaljnem zdravljenju. Oče pri vsem zdravljenju nima nikakršnih problemov in tudi apetit je normalen.

Prosim vas za odgovor na vprašanje , ki bo za vas morda zelo nestrokovno vprašanje.

ALI JE MOŽNO pljučnega raka za nekaj let tudi ustaviti, da miruje in, da lahko živiš z rakom v sebi, ker trenutno ne raste ?

Vem, da je zelo čudno vprašanje ampak tudi to so male tolažbe, ki si jih človek oz. prizadet sam sebi postavlja.

Hvala za odgovor.

Vesna

Spoštovana gospa Irena!

Z zanimanjem sem prebrala vse napisano o pljučnem raku. Večkrat pa sem zasledila izraz “PLEVRALNI IZLIV”.
Zanima me, kaj to je, kako nastane in kaj nam pove.

Prisrčno se vam zahvaljujem!

Katja

Nič več odgovorov? :l

Še tukaj posredujem za vse, ki imate tako kot jaz ogromno vprašanj in ne veste, na koga se obrniti – tale dogodek organizirajo 28.11. in bojo tam ne samo zdravniki, ampak tudi gospa Živka, ki je premagala raka in se bori za boljše zdravljenje v Sloveniji. Sigurno komu pride prav: https://www.facebook.com/events/199078031001345/

Pravijo, da lahko celo pošlješ svoje vprašanje, pa ga bojo vključili v program.

Je brezplačno, samo se morate prijavit. Baje bo pa tudi v živo prenos za vse nas, ki nismo iz Ljubljane.

Drugače pa samo pozitivno – glavno je, da ne obupamo!

New Report

Close